17.01.2021, 20:23 | czytano: 8739

Miasto chce wykupić przejście

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował, w jaki sposób miasto chce rozwiązać problem i ostatecznie zakończyć sprawę zamkniętego od 4 lat, a niedawno ponownie otwartego - skrótu łączącego osiedle Suskiego z Alejami Tysiąclecia.
W 2017 roku właściciel terenu, po którym biegnie skrót wybudował ogrodzenie, wstawił bramę i zagrodził przejście. Choć było ono we władaniu miasta od wielu lat, nigdy nie zostało skomunalizowane.
Sprawa trafiła do sądu. Burmistrz wyjaśnia, że w 2019 roku sąd odrzucił wniosek Urzędu Miasta w Nowym Targu o przywrócenie posiadania, ale gdy miasto odwołało się do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, ten uznał, że samorząd ma prawo do korzystania z przejścia. Nie zostało ono jeszcze wtedy otwarte, bo toczyła się kolejna sprawa, o zasiedzenie służebności. Ale i tu sprawa znalazła swój finał. Pod koniec ub. roku sąd ustanowił na przejściu służebność przechodu.

- Właścicielem gruntu jest osoba fizyczna, a miasto ma prawo służebności, z którego wynika prawo przechodu. Taki mamy obecnie stan prawny. Jestem w kontakcie z właścicielką terenu i będziemy prowadzić negocjacje, żeby odkupić od niej część przejścia, byśmy mogli mieć tytuł posiadania i możliwość prowadzenia tam remontów - mówi Grzegorz Watycha. Burmistrz przyznaje, że w przeszłości właścicieli terenu spotkała niesprawiedliwość, zostali oni wywłaszczeni z ziemi, na której potem powstał blok i wybudowano Aleje 1000-lecia, dlatego rozumie ich rozgoryczenie i postawę. Mogli czuć się też pokrzywdzeni tym, że płacili podatki za teren, z którego korzystali inni. - Dlatego szanując prawo własności honorowo byłoby wykupić ten teren i takie też kroki podejmujemy - dodaje.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
waga20.01.2021, 08:41
Problem w tym, że Watycha mając w 2017 roku odmowny dokument Wojewody o przejęciu z mocy prawa własności nieruchomości oznaczonej nr ewid. 13155/1 w 1999 r. poszedł na wojnę nie mając żadnych podstaw po za własnym urzędniczym przekonaniem, że tę batalię sądową wygra. W tym samym czasie wydawał znacznie większe pieniądze na inne przedsięwzięcia, które raczej znacząco nie wyrwały Nowego Targu z marazmu gospodarczego, od którego tak ochoczo się odcinał w swojej pierwszej kadencji. Fakty te jednoznacznie świadczą o tym, że raczej brakuje tu dobrej woli, zdolności analizowania i negocjowania.

Obecny burmistrz mając też dostęp do całej historii tego przejścia bardzo szybko podgrzał tak ten konflikt z właścicielami, że pod presją i administracyjnym nękaniem przejście zamknęli. Zamknęli nie widząc możliwości porozumienia z arogancką władzą. Takie też ich prawo do swojej własności i w tym przypadku burmistrz nie zauważył, że to Urząd stał się ich petentem. Jak też widać zamiast szukać rozwiązania Watycha szukał kija, by przegonić właściciela tej działki i postawić na swoim w oparciu o prawo komunistyczne. I wcale w tym wszystkim nie ma znaczenia, że to działo się od 1999 r., i że to poprzednik Fryźlewicz nie chciał zaakceptować ceny 250 zł/m.kw., bo wówczas przejście było. Było pomimo różnic zdań. Co zatem spowodowało zradykalizowanie zdarzeń? Niech każdy odpowie sobie sam?
mieszkaniec Na Równi19.01.2021, 11:14
do Nowy Targ - ale dymisz i mieszasz tę pustą szklankę. Jedno jest pewne, że sześć lat na uregulowanie prostej sprawy w drodze negocjacyjnej nie jest najlepszym świadectwem dla samego Burmistrza jak i jego urzędników. Świadczy jedynie o braku dobrych intencji, braku szacunku do mieszkańców, arogancji władzy, niezrozumienia własności prywatnej, oślego uporu i braku umiejętności szukania porozumienia gdy w grę wchodzi dobro wspólne. Przypomnę Ci również, że ten sam burmistrz jest doświadczonym urzędnikiem i nigdy nie powinien skazywać mieszkańców na długotrwałe procesy sądowe gdy w tle mamy do czynienia z perfidną kradzieżą własności prywatnej, zbędnym angażowaniem całego aparatu urzędniczego, poniesionymi kosztami administracyjnymi, opłatami pokrewnymi itd., itp. To zły gospodarz, który nie szanuje ludzi, a teraz próbuje z nich zrobić idiotów jakby od wczoraj go coś oświeciło. W tym samym czasie, zamiast wykupić to przejście wydał dziesiątki tysięcy na bzdury, wizualizacja i imprezki. Złamał też prawo przy kilku inwestycjach, ot choćby przy budowie drogi Grel-Niwa. Sam widzisz, że wcale to nie jest jednostkowy przypadek czy upór zafiksowanych mieszkańców. To jest wyjątkowa nieudolność i oderwanie się od rzeczywistości, którą powinien raczej kształtować a nie ją rujnować.

blokers ma 100% rację. Przejście było wymuszone przez komunistów i choć my z komunizmu już wyszliśmy to jak uczy doświadczenie obecnej władzy, komunizm już z nich nie wyszedł! I to jest przerażające.
wip19.01.2021, 08:32
Panie Burmistrzu czy Pan Poinformował Sąd że w latach 70 właściciel jak wybudował dom w stanie surowym właściciel zagrodził lecz przez ówczesne władze został zmuszony do otwarcia przejścia ?????????
Właściciel krawiec DZ..... prawdopodobnie wystraszył się bo prywatna działalność była na celowniku władz.
A co z garażami na wywłaszczonym terenie zbudowanymi przez prominentów .
blokers19.01.2021, 08:30
@Nowy Targ - no cóż, każdy mierzy swoją miarą. To prawda niezaprzeczalna. Jednak zwolennicy płaskiej Ziemii zawsze zechcą udowadniać, że za ich horyzontem jest już tylko przepaść i lepiej się tam nie zbliżać. Przestań relatywizować tę siermiężną rzeczywistość i chować się za jakimiś tam argumentami, których nie potrafisz wyartykułować. lub jakimś tam prawem, które stanowi jedynie interpretację wygodną do udowodnienia raz postawionej tezy. Białe nawet jak będziesz czarował i zaklinał zostanie dla ludzi niezależnie myślących czarnym i odwrotnie. Zamiast bronić tej reduty spójrz na problem w kontekście społecznym i zastanów się jaka jest rola samorządu w tym względzie. No i nie ośmieszaj się w tym swoich domniemaniach czy oskarżeniach, bo to jedynie dowód, że w tym temacie nie masz zupełnie nic do powiedzenia.
Lepiej późno niż wcale19.01.2021, 06:52
Przypomnieli sobie o honorze, który pewnie teraz dla nich będzie miał równowartość - jeden złoty.
Nowy Targ18.01.2021, 23:01
blokers już widzę jakbyś zarządzał jako burmistrz. Dużo gadani mało wiedzy. Byłbyś zwykłym nieudolnym burmistrzem jak inni, nie przeskoczyłbyś pewnych procedur i praw, które są ustanawiane jeszcze wyżej. Szanowałbyś nowotarżan? - tak naprawdę zetknąłbyś się z rzeczywistością i częściowo zacząłbyś ich nienawidzić. Niczym byś się nie różnił od innych przedstawicieli władz. Nawet więcej! Miałbyś gdzieś takie zwykłe problemy mieszkańców bo nie miałbyś na nie czasu :) Nie trzeba być nie wiadomo kim, żeby dojść do takich wniosków! Nie tacy byli co mieli aspiracje i góry chcieli przenosić! :D To, że mieszkałeś tam od dziecka to nie znaczy, że wiesz wszystko! To tylko wierzchołek góry lodowej i wiesz na pewno to co chcieli ci powiedzieć albo co chciałeś usłyszeć - tak działa każdy człowiek odbiera informacje subiektywnie! A jakbyś tym burmistrzem nawet był to byś częściowo zaczął działać pod siebie i dla swoich "za pieniądze nowotarżan". Jak nawet nie w pierwszym roku kadencji to w późniejszym, oczywiście zgodnie z prawem i niezauważalnie. :) Czyż nie mam racji? :) Mam nadzieję, że uświadomiłem Ci choć po części, że "prawda w oczy nie kole". Startuj na burmistrza! Powodzenia!
Zdegustowany.18.01.2021, 21:14
Prywatna własność jest rzeczą świętą, dokąd tak będą po chamsku z butami wchodzić na czyją własność. Burmistrz zrobił sąd kapturowy udowadniając kto jest wielki. Pokazał jak liczy się władza z prywatną własnością. Czy w końcu doczekamy się normalności i skończy się cwaniactwo i władza będzie bronić własność prywatną.
dyrdymały spod miejskiej strzechy18.01.2021, 20:34
do K. i mieszkanka miasta - hahaha, to Wasze tłumaczenie jest zobrazowaniem pewnego dowcipu, w którym podczas rozmów prowadzonych przez polityków z byłego ZSRR i USA, polityk amerykański zadał pytanie stronie rosyjskiej dlaczego nie respektują zasad demokratycznego państwa i zsyłają niewinnych ludzi do łagrów na Syberii? W odpowiedzi strona sowiecka odpaliła zarzut - a wy w USA gnębicie Murzynów. Dlatego Wasza próba tłumaczenia nieporadności i niekompetencji obecnego burmistrza, który piastuje ten urząd było nie było sześć lat z górką jest śmieszne. Jak już coś zotsało zawalone to przynajmniej trzeba mieć jakąś klasę i nie robić z siebie głupka, bo to na pewnych stanowiskach jest żenujące.
blokers18.01.2021, 19:59
@Nowy Targ - a co prawda w oczy kole? Pewnie tak. I gdybym miał aspiracje bycia burmistrzem to zapewne szanowałbym Nowotarżan i ich własność, bo to z ich podatków ten burmistrz dostaje sowite wynagrodzenie. I to on powinien być zobowiązanym do rozwiązywania problemów mieszkańców a nie konfliktowania ich i ścigania po sądach, by udowodnili oczywistą oczywistość. Tak się składa, że od dziecka tam właśnie mieszkałem i byłem świadkiem komunistycznych wywłaszczeń, gnojenia właścicieli gruntów, niszczenia poczucia własnej wartości przez ludzi broniących swojej ojcowizny. I co? Ano po latach jak zły sen burmistrz samorządowej Polski działa jak partyjny kacyk próbując udowodnić, że władza ma zawsze racje. Nawet, gdy w grę wchodzi interes społeczny, o czym najlepiej świadczy niemądry upór urzędniczy, za który zawsze płacą mieszkańcy. No i jak widać teraz trzeba jakoś to wszystko zmanipulować by nie wyjść na upartego durnia, który zapomniał, że aby ktoś jego szanował to właśnie on musi szanować wszystkich mieszkańców Nowego Targu. Nawet tych, z którymi mu nie po drodze i których z takiego czy innego powodu nie lubi.
ja18.01.2021, 19:38
Wszystkie przejścia i drogi powinny być miejskie.
Kto z burmistrzów albo radnych puściłby wszystkich na swój ogródek ?
mieszkaniec tego samego miasta18.01.2021, 19:35
do mieszkanka miasta - bardzo proszę nie siać tutaj defetyzmu, i nie kłamać, ponieważ to sprawa, która wynikła już za czasów burmistrza Watychy, który od razu w sposób nieudolny próbował go rozwiązać po socjalistycznemu stawiając właściciela w pozycji petenta do jaśnie pana na urzędzie. Sprawa zreszta śmierdzi na odległość, bo już w ostatniej kampanii wyborczej ludzie Watychy te kłamstwa roznosili po blokach udowadniając, że za wszelkie błędy administracyjne i brak kompetencji obecnej ekipy, gradobicie, opady śniegu, smog i dziury w drogach winien jest poprzednik czyli Fryźlewicz. Ot, taka prymitywna socjotechnika na poziomie jednej radnej, która takie bzdury rozpowiadała ku uciesze samego Watychy, co to nie nic nie wie, nie widział, nie słyszał i nie zna problemu. Skaranie z tymi ludźmi. Już pewnie Pani i Pani opdobni zapomnieli jak to ten sam baranek w wilczej skórze dyskredytował radną Korwin i w sposób ordynarny kpił z wnoszonych w tej sprawie interpelacji. Warto zawrócić i przypomnieć sobie, bo to wcale nie tak odległe zdarzenia - można znaleźć w necie całą historię tej prostej sprawy, bo komunizm i służebność peerelowska już dawno się skończyły. Wszystko zaczyna się i kończy na poszanowaniu ludzi i ich własności, o czym tak często zapominają mierni urzdęnicy, uwikłani w te brudy radni i sam małostkowy burmistrz. Też zresztą urzędnik.
mieszkanka miasta18.01.2021, 17:19
Jak chyba większość wie /a pewno zapomniała/, to właścicielka podjęła próbę odsprzedania tego spornego przejścia jeszcze za poprzedniego burmistrza p. Fryżlewicza ,ale On tych faktem nie był zainteresowany.
Więc czemu winny jest tylko obecny burmistrz? skoro to sprawa zaszłościowa.
rzerdka18.01.2021, 12:33
Brawo @blokers, "Przecież zamiast płacić prawnikom trzeba było zapłacić właścicielowi." ale zapominasz że to pieniądze podatników, mieszkańców, można nimi szastać na prawo i lewo. A właścicielowi za dużo nie damy żeby mu się głowie nie poprzewracało i inni się nie zgłosili po swoje.
K.18.01.2021, 10:48
znowu wina Watychy? czekaj czekaj, to on tam "ustanowił" przejście? Czy to jemu przypadło uregulowanie stosunków własnościowych?

coraz częściej mam wrażenie, że opozycja buli trollom :-/
STAŚ18.01.2021, 10:07
blokers...

W moim przekonaniu nie jest to, sprawa prosta, dla urzędnika, procedury, procedury......, i taki mamy klimat !

Jednak widać, burmistrz ma chęć, i tu zgoda !
rekrut18.01.2021, 09:58
Wykupić, odszkodować i zadośćuczynić. Podatki powinny zostać zwrócone! Zgadzam się z "blokersem", że zamiast wydawać na prawników mógł te pieniądze przeznaczyć na cel przejścia.
spostrzegawczy18.01.2021, 09:19
Sprawa jasna jak drut od kilkunastu a może nawet kilkudziesięciu lat, ale przez dziwne działania urzędników ciągnie się jak flaki z olejem.
P.18.01.2021, 08:24
Zgodnie z prawem ta rodzina została okradziona!
Nowy Targ18.01.2021, 08:14
blokers - ciekawe jakim ty byś był burmistrzem...? Umiesz dużo gadać... Finał rozwiązania sprawy i tak jest dobry!
Baca18.01.2021, 07:17
Prywatna wlasnosc i konec dyskusji....
blokers17.01.2021, 21:12
Śmieszny ten nasz Watycha. I żałosny, bo niby potrzebował aż pięciu lat na wyrażenie oczywistej oczywistości. Przecież zamiast płacić prawnikom trzeba było zapłacić właścicielowi. Zamiast w swoim uporze skazywać rzesze starszych ludzi na utrudnienia należało usiąść do stołu i po prostu rozmawiać. Tak zrobiłby dobry gospodarz i burmistrz dbający o dobro swoich mieszkańców. A teraz próbuje odwracać kota do góry ogonem i robić z mieszkańców idiotów. Żałosne to wszystko, tym bardziej, że w sposób bezpardonowy za gorzką prawdę o swoim nieudacznictwie próbował dyskredytować radną Korwin, która z racji otrzymanego mandatu przecież tylko reprezentowała ludzi mieszkających w tej części miasta. Co za parszywa obłuda, tfuuu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl