20.01.2021, 11:15 | czytano: 5110

Minister z Zakopanego powtarza rządowe regułki

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który chował głowę w piasek, kiedy samorządy i przedsiębiorcy dotknięci skutkami lockdownu w turystyce wołali o pomoc, teraz apeluję o cierpliwość i solidarność w przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.
W wywiadzie dla "Gazety Krakowskiej" mówi: "Apeluję o cierpliwość i solidarność w przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, żebyśmy mogli jak najszybciej wrócić do pełnego funkcjonowania społecznego i gospodarczego.(...) - Jeszcze raz proszę: wytrwajmy solidarnie w przestrzeganiu wytycznych. Zróbmy to dla wspólnego dobra.
Minister jest pytany o Góralskie Veto, o restauracje, których właściciele walczą o przeżycie, o zamknięte hotele i branżę turystyczną, która jest na skraju bankructwa. W odpowiedzi powtarza jednak rządowe formułki. Przekonuje, że rządowa pomoc dla branż dotkniętych jest duża i łatwa do zdobycia, że rządowe decyzje są słuszne. Unika jednak odpowiedzi o trudną sytuację na rodzinnym Podhalu, a z jego ust nie padają żadne słowa współczucia i deklaracje osobistego zaangażowania w pomoc tym, którzy walczą z bankructwami.

"Wszystkie wytyczne zostały wprowadzone w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli, a wprowadzenie zasad bezpieczeństwa w funkcjonowaniu wielu biznesów wynikało z konieczności ograniczenia ryzyka dalszej transmisji COVID-19. Decyzje zostały oparte na szczegółowych analizach ekspertów".

"Rozumiemy zmęczenie społeczeństwa pandemią i wiemy w jak trudnym położeniu są przedsiębiorcy, ale robimy wszystko, by zapewnić im pomoc".

"Jeżeli chodzi o statystyki związane ze wsparciem przedsiębiorców, to jesteśmy zazwyczaj w pierwszej trójce, albo pierwszej piątce w Europie".

"Dzięki dotychczasowym rozwiązaniom, które przygotowaliśmy udało się uratować miliony miejsc pracy i udzielić wsparcia tysiącom firm. Instrumenty, które przygotowaliśmy dla przedsiębiorców, są dowodem i potwierdzeniem tego, że dialog z poszkodowanymi przez pandemię branżami przynosi efektywne i realne skutki."

- mówi.

Na pytania o pomoc dla przedsiębiorców, która ich zdaniem jest niewystarczająca, albo w ogóle do nich nie dociera, o czym mówili niedawno przedstawiciele Góralskiego Veta, minister odpowiada: "znam opinie wielu hotelarzy, właścicieli obiektów turystycznych, którzy byli bardzo zadowoleni z tego, że w ciągu trzech dni otrzymywali wielkie wsparcie, które było przyznawane z automatu".
Komentarz:

Cały wywiad wygląda tak, jakby poseł czytał z kartki, na której ktoś napisał mu odpowiedzi, a treść wymyśliło biuro prasowe. Już zawsze posłowi będzie pamiętane, że gdy cale Podhale apelowało o pomoc i dialog, on zapadł się pod ziemię, nie robiąc nic dla regionu, który wybrał go na posła. Wielu mówi, że drugi raz tego samego błędu nie popełni.

Andrzejowi Gutowi-Mostowemu warto przypomnieć fragment "Wskazań synów Podhala" Władysława Orkana, którym ślubował, jako członek Związku Podhalan. Ku refleksji:

"W politykę się nie zabagnij. Lecz miej oczy otwarte na wszystko. Wszystko śledź wzrokiem i umysłem, co objąć zdołasz. Nie lekceważ nic z życia. Niech nic nie ujdzie Twej uwagi. Patrz bystro. I staraj się być bezstronnym. Nie patrz trwale przez okulary pism. Zepsujesz oczy ducha. Unikaj dzienników, które nadużywają haseł: Bóg, Ojczyzna. Demokratyzm ich niech Cię nie zwodzi. Strzeż się też pustego radykalizmu. — Niebądź łachem partji. To ździera. Idź samodzielnie — pospólnie, a sam. Ze wsią swoją rodzinną żyj — i daj jej, co najlepsze, z duszy swej. Wróć braciom, coś wiedzą zdobył. — Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią — choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął żyły żywota".

Cały wywiad dla "Gazety Krakowskiej": TUTAJ

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kto się nudzi22.01.2021, 06:56
Niech lepiej idzie ulepić bałwanka.
nico21.01.2021, 20:58
Pan minister apeluje do hotelarzy o cierpliwość lecz sam cierpliwie nie czekał. Dał przykład jak łamać pisowskie obostrzenia - hotel Sabala przyjmował gości nawet wtedy, gdy całe Zakopane stało
rab21.01.2021, 13:54
''W politykę się nie zabagnij.......''akurat ten cytat nie dotyczy góraii spod Tater ,bo Orkan to piewca Beskidu Wyspowego.My też mamy w rodzinie polityka i trudno się z nim dogadać.Polityka to zaraza!
czarnowidz21.01.2021, 10:05
Gut mostowy będąc w PO zrujnował Polskie Koleje Linowe realizując politykę Tuska , teraz zrujnuje polską turystykę . Tego co kwilił w TVP Info u redaktora Klarembacha , to tylko do tego prowadzi - do bankructwa branży turystycznej . To wybitny nieudacznik w ekipie Gowina , który już wcześniej chciał rozłożyć państwo sprzeciwiając się wyborom prezydenckim 10 maja. i kombinując z łopozycją .Zapomnieliście ? Macie krótką i wybiórczą pamięć ,obudzicie się z ręką w muszli i wtedy nawet cenzura was nie wyzwoli.
hmm20.01.2021, 19:33
Nowe firmy nie mają co liczyć na pomoc. Fajna to zachęta na przyszłe lata. Naprawdę ktoś tutaj powinien ponieść konsekwencje za to wszystko bo hasła hasłami a realia realiami. Później mówią jacy to bogaci ci górale i do tego pazerni !
Loki20.01.2021, 18:56
Proste do sprawdzenia Hotel Sabała ponad 1 300 000 pomocy...a ten co mały bo np.jednoosobowa działalność (mimo,że wedle ustawy to mikro przedsiębiorca), z pomocy nie skorzysta bo na potrzeby tarczy mikro przedsiębiorca musi zatrudniać przynajmniej 1 osobę...nie mogąc w to wliczać siebie. Więc nie ważne że płacisz podatki, że masz straty, że pomaga Ci żona czy dzieci (ich nie zatrudniasz bo pomagają rodzinie)...nie dostaniesz nic.to teraz ile takich małych pensjonatów jest ile kwater? oni nie dostaną nic
Judos20.01.2021, 17:57
" Nie czas na euro" pamiętacie to jego hasło, co wisiało na każdym moście Podhala? Dziś dopiero wiem o co chodziło w tym zdaniu.
Nigdy więcej takich ludzi20.01.2021, 16:51
Judasze
Nie stąd20.01.2021, 15:54
Gdyby wszyscy pracownicy turystyki, gastronomii i in. branż mieli takie zarobki jak Pan Poseł to pewnie byliby solidarni i wielkodusznie czekaliby aż pandemia się skończy . Niestety tak nie jest.
nie bedzie chleba bedzie syr20.01.2021, 14:51
Unikaj tych co nadużywają haseł-Bóg, Ojczyzna- ponadczasowe. Ze wsią swoją rodzinną żyj-a nie kapuj na sąsiada. Ech wzruszyłem się.
Kinia20.01.2021, 14:43
Pracowałam u Ministra Nie polecam tak jak obiecał i wymyslił 1000+
wentyl20.01.2021, 14:25
Do zmniejszania ciśnienia, Mostowy po "kielo serdoki"?
sąsiad i ja20.01.2021, 14:16
Ja i wielu moich znajomych kiedyś głosowało na tego człowieka, ale dziś mówimy o nim używając najostrzejszych epitetów negatywnych...No bo kim trzeba być, żeby popaść ze skrajności w skrajność... żeby wykonywać rozkazy Kaczyńskiego...Jeden z najbogatszych posłów...Co takim człowiekiem kieruje?
No i po ptokach20.01.2021, 13:31
80 % wynajmuje pokoje na czarno.
To jak chcą otrzymać pieniądze tarczy?
Też pod stołem.
Teraz wyszło kto płaci podatki a kto nie.
Prosta sprawa.
blablabla20.01.2021, 13:14
Brak słów. Brak pomocy. Puste słowa, w rzeczywistości ludzie na lodzie. Źle skonstruowana tarcza. Chaos i zamieszanie.
Teodorslysz20.01.2021, 13:07
Młot Gustowy wystartuje w następnych wyborach z PSL u. To jest gość który dla władzy zrobi wszystko,jak Kozioł z popularnego serialu.
egzo20.01.2021, 13:04
Nie tylko jego powinni "zapamiętać" ale także gwiazdę Pienin Paluch, posła z Podsarnia i wielebnego senatora Hamerskiego... Nigdy więcej. Dziwię się tym, którzy jeszcze na nich zagłosują.
piotrek20.01.2021, 12:41
faryzeusz ...
Biznes20.01.2021, 12:41
Skoro jaśnie nami rządzący po kodach PKD określają tych do których kierują pomoc to też po kodach PKD powinni wskazywać branże i działalności których zakazują. Było by jasno i klarownie, i to te PKD które zostają zamknięte lub ograniczone z automatu powinny dostawać pomoc. Inna rzecz, że poza tymi zamkniętymi straty w tego tytułu ponoszą też Ci którzy są otwarci i mogą działać, ale nie ma dla kogo, na przykład odstawczy do restauracji, pralnie świadczące usługi nieczynnym hotelom etc.
Konfederata20.01.2021, 12:35
do Swój chłop
Nie przejmuj się, za 3 lata w wyborach wyborcy wybiorą tych samych ludzi na posłów i nadal będą narzekać, że jest źle ;)
rodak20.01.2021, 12:19
powrócisz tu..
tarcze??20.01.2021, 12:16
cyt."Przekonuje, że rządowa pomoc dla branż dotkniętych jest duża i łatwa do zdobycia"

Otóż trzeba jasno powiedzieć :
1. Tarcza 6.0 nie posiada/ła m.in. kodu PKD 55.20.Z czyli "wynajem krótkoterminowy", tak popularnego na Podhalu i pewnie z 80% osób ma tę właśnie działalność
2. Z racji tego nie ma ani postojowego ani zwolnień z ZUS więc przedsiębiorca musi wręcz dopłacać do interesu!!!
3. Tarcza 2.0 nie jest dla wszystkich. Jest przeznaczona dla osób, zatrudniających pracowników oraz dla firm już na rynku istniejących.Firmy nowe nie mają szans na pieniądze.

Nie wiem czy ktoś tu specjalnie zapomniał o tym na jesień ustalając to wszystko?

Podobno wchodzi rozszerzenie kodów tarczy 6.0 - ale pytanie czy oby nie za późno? Część firm już upadło, część ledwo dycha. Trochę za późno się ktoś zreflektował jakie branże nie są ujęte w tych tarczach. Dlaczego w tarczy 6.0 był kod tylko dla dużych hoteli? Takie pominięcie kodów związanych z turystyką (kiedy ją się zamyka) jest przecież niedopuszczalne!

Sezon zimowy minął. Nawet jak od lutego ruszy wszystko to będzie nie do odrobienia sezon. Dzieci nie mają ferii, nie ma już sylwestra,jest za to za rok. Nawet jak będą te kody dopisane do tarczy 6.0 (o czym głośniej chyba od wczoraj!) to czy są to wystarczające środki? Liczby same za siebie mówią.

Płynie z tego jeden wniosek na tym wszystkim skorzystała zamiast państwo i przedsiębiorcy - czarna strefa. Czy tak to miało wyglądać?

Dopiero po "góralskim vecie" i innych inicjatywach ktoś otwiera oczy. Jakby nie te inicjatywy pewnie nikt by nie zauważył nawet problemu przedsiębiorców na Podhalu i innych terenach turystycznych. Szkoda, że tak to wszystko dziś smutno wygląda a właściciele firm widzą tylko wielkie znaki zapytania i nie wiedzą co dalej.
Swój chłop20.01.2021, 11:39
Aleś my sobie wybrali posłów i tych z PiS i tych z PO. Mamy nauczkę, oby skuteczna. Nigdy więcej takich ludzi jak Paluch czy Mostowy. Dziękujemy!
Kupiec20.01.2021, 11:37
Tchórz
Konflikt interesów20.01.2021, 11:34
Bądźcie cierpliwi tylko wszystko ustawie pod siebie
taki tam20.01.2021, 11:23
Nie po to poszedł do polityki i się przebarwiał dla uzyskania władzy żeby teraz jakimś krajanom pomagać. On poszedł do władzy dla swoich osobistych korzyści.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl