25.01.2021, 10:38 | czytano: 8375

Prezydent zaprasza górali do Warszawy. "Rozumiem desperację. Przez kilka godzin odbierałem telefony od właścicieli pensjonatów, hoteli, stacji narciarskich"

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że w grudniu mocno interweniował w sprawie nie zamykania stoków narciarskich na Podhalu. - Zadzwoniłem do wicepremiera Gowina, mówiłem "zastanówcie się dwa razy" - mówi w programie "Sprawdzam" w TVN24. - Kiedy mi tłumaczono, dlaczego jednak podjęto decyzję o zamknięciu stoków, z przykrością, ale również uznałem te argumenty.
Podczas wywiadu udzielonego telewizji TVN24, prezydent Andrzej Duda odniósł się do trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się branża turystyczna na południu Polski, w tym na Podhalu.
- To dramatyczna sytuacja. W ogóle rozumiem desperację i stres ludzi, którzy obawiają się o swoją pracę, pensje, jak spłacą kredyt za mieszkanie, jak będzie wyglądało ich życie. Wielu ludzi martwi się choćby o swoich rodziców, seniorów. Mnóstwo jest stresu teraz i to się czuje w rozmowach - mówiła głowa państwa.

- Nie pochwalam otwierania restauracji czy stoków narciarskich wbrew przepisom, ale rozumiem desperację ludzi. Proszę tylko o solidarność i zrozumienie, że czynione jest wszystko, co jest możliwe, aby pomóc gdzie się da, zadośćuczynić - powiedział dodał, że jeżeli tylko przedsiębiorcy z południa Polski będą chcieli ze mną porozmawiać – zapraszam ich bardzo serdecznie do Pałacu".

Prezydent opowiedział, co robił, gdy w grudniu dowiedział się o konieczności zamknięcia stoków narciarskich.

- Przedsiębiorcy z południa do mnie dzwonili, przez kilka godzin odbierałem telefony od ludzi, którzy mnie znają, jak pan wie jestem z południa i znają mnie tam ludzie osobiście, właścicieli pensjonatów, hoteli, stacji narciarskich, a także ludzi, którzy po prostu chcieli jeździć na nartach, moich znajomych. Przerażeni, zdenerwowani, bardzo często wręcz wściekli, "jak to zamykanie, przecież to jest nonsens, głupota kompletna, ludzie, którzy używają stoków narciarskich, są przecież na świeżym powietrzu " – przytaczał prezydent.

- Więc zadzwoniłem i rzeczywiście skontaktowałem się z premierem Gowinem i powiedziałem: "słuchajcie, zastanówcie się dwa razy, przecież można wprowadzić pewne zasady korzystania ze stoków narciarskich". Oczywiście rozumiem, że restauracje trzeba zamknąć, dla mnie to jest jasne. Natomiast uważam, że można prowadzić sprzedaż jakiś posiłków na zewnątrz, jeżeli ktoś chce sobie zjeść posiłek na zewnątrz, to może go zjeść. (Trzeba - red.) wprowadzić zasady tak zwanego dystansu społecznego, także na wyciągach narciarskich, pilnować tych zasad i ludzie mogą tej rekreacji, tak bardzo im potrzebnej, jakiegoś ruchu, przyjemności, trochę mieć – mówił w programie. - Uważałem, że jest to moja naturalna reakcja, była ona odpowiedzią na apele, dosłownie mi się telefon grzał – zaznaczył.
- Interweniowałem i uważałem moją interwencję za logiczną. Później, kiedy mi tłumaczono, dlaczego jednak podjęto decyzję o zamknięciu stoków, z przykrością, ale również uznałem te argumenty. Niestety były mocne, zwłaszcza po tym, co działo się w tamtych dniach i jak się ludzie wtedy zachowywali – dodał.

Przypomnijmy, iż decyzją rządu, w związku z pandemią koronawirusa, wyciągi narciarskie zostały zamknięte 28 grudnia i będą nieczynne co najmniej do końca stycznia. O interwencję w sprawie wyciągów, ale też w sprawie otwarcia branży gastronomicznej i czy hotelowej, apelowali do prezydenta przedstawiciele Góralskiego Veta, Wolni Przedsiębiorcy, samorządy z Podhala czy Związek Podhalan.

Cały wywiad: TUTAJ

oprac. r/ TVN24, prezydent.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ciekawski28.01.2021, 22:15
3NT
Przestań pisać bzdury i wprowadzać ludzi w błąd, przypisując weto Konfederacji - Konfederacja ma własny program, możesz go bardzo łatwo naleźć- tylko trzeba chcieć a nie pisać fejk niusów - na profilu Konfederacji na fb
3NT28.01.2021, 14:44
Zbych: Dziwię się że żadna inna partia, oprócz PiS, nie zadbała o swoją czytelność i do tej pory nie wyszła jeszcze z żadnym klarownym i konstruktywnym programem do ludzi, tylko albo prowadzą kampanię negatywną (PO), albo walczą o sprawy tęczowe (Lewica), albo idą w zaparte w sarmackie liberum weto (Konfederacja), albo wikłają się w zupełnie nieczytelne dla wyborców sojusze koniunkturalne to z SLD, to z PO, to z Kukiz'15 (PSL). Bardzo przepraszam, ale ja naprawdę nie wiem (a chcę się dowiedzieć) co pozostałe partie i partyjki planują obecnie na zapleczu, natomiast jaki jest PiS każdy widzi. Na 2 miesiące przed wyborami to będzie za późno zgłaszać program, obietnice, etc. Mi nie wystarczy że ktoś głośno neguje i emocjonalnie atakuje PiS żebym miał głosować na jakąś inną partię. Coś pozytywnego poproszę.
Zbych28.01.2021, 12:59
Dziwię się, że jeszcze ktoś głosuje na PIS.....
Długopis27.01.2021, 14:31
Podobno po weekendzie majowym będzie można korzystać z wyciągów. Będzie można mieć ze sobą narty zjazdowe.
3NT27.01.2021, 12:17
W kwestii Sebastiana Pitonia, do którego spotkania z Prezydentem RP jednak powinno dojść, i to w trybie natychmiastowym. Otóż ten nasz współczesny Cyncynat faktycznie niczym swój starożytny pierwowzór wygra sprawę dla przedsiębiorców i odejdzie, zapewne do swojej pracowni, gdzie będzie miał do wykonania mnóstwo intratnych projektów architektonicznych od przedsiębiorców, którzy mu je 'a charche de revanche' zlecą. Szkopuł tylko w tym, że dla nas, zdecydowanej większości mieszkańców Podhala, nic a nic się nie poprawi, tzn. przedsiębiorcy nadal będą tak traktować pracowników swoich biznesów w taki sam sposób jak przed obostrzeniami, a traktowali ich tak że czasami nawet ciężko było wręcz słuchać jak ci pracownicy sezonowi albo studenci byli nagminnie wykorzystywani przez tychże przedsiębiorców: śmieciowe umowy na czarno, nienormowany czas pracy, żałosne pensje, zwlekanie z wypłaceniem zarobków, stosowanie kruczków prawnych żeby tych biednych ludzi wykorzystać i dorobić się ich kosztem, ale tymi kwestiami nasz Cyncynat bynajmniej nie wydaje się być jakoś nadmiernie zainteresowany. Zauważmy również jak traktowani są i ile mają do powiedzenia sympatycy tego 'góralskiego veta', przy czym najlepiej to było widoczne gdy jeden mężczyzna chciał zabrać głos na ich wiecu próbując zgłosić ani trochę mądrzejszy i ani trochę głupszy od reszty punktów wiecu wniosek o zmianę Konstytucji; momentalnie nasz Cyncynat pogroził mu ciupaską i powiedział że nie będzie tu 'hide parku', bo to przecież pan Cyncynat decyduje i ciupaską wyznacza kto może zabrać głos. Proszę państwa, nie dajmy się zwieść, "góralskie weto" to jest ICH sarmacki protest, a PiS to jest NASZA siła polityczna.
do bolo27.01.2021, 08:18
sam będziesz rypał nawet do 80 siątki, bo dostaniesz taką głodową emeryturę że na suche bułki nie starczy. Gdybyś się choć trochę znał na koniunkturze i wiedział co to zastępowalność pokoleń tobyś głupot nie pisał, żal mi cię ......... poczytaj trochę o stopie przeliczania emerytury. I pszukaj ile wzrósł dług publiczny za PISiorów :(
górol27.01.2021, 08:08
z ciupagom cy bez.......
Zatory26.01.2021, 22:40
Zadośćuczynić - to nie ma nic wspólnego z zadośćuczynieniem, tylko cząstkowy zwrot poniesionych strat. Do tego za te pieniądze zapłacą wszyscy z podatków, a jeszcze do tego wzrośnie inflacja.
Raz na zawsze26.01.2021, 20:25
Gdy przyjedzie na narty - wygwizdać szanownego pana.
bezsens26.01.2021, 18:24
Ale w jakim celu się z nim spotykać? On ma jakiś wpływ na to? Żadnego!
Nowotarżanin26.01.2021, 12:47
Panie Duda jest Pan obłudnikiem. Byłem waszym wyborcą, ale podczas ostatnich wyborów już nie dąłem się oszukać. Nie dostał Pan mojego głosu, poznałem się na WAS. Mienicie się patriotami a jesteście zdrajcami narodu.
Górale mają do Pana przyjechać? A jak była kampania to dało się ruszyć szanowne 4 litery? Chyba prościej jest przyjechać jednej osobie niż ciągnąć całe Podhale do Warszawy.
Odbierał Pan telefony i co z tego wynikło? Miło Pan sobie chociaż pogawędził? Przekonali Pana dlaczego ma być wszystko zamknięte? A cóż to za tajemne argumenty Panu podali. To Pan ma wyciągi że Pana należało przekonywać dlaczego tak a nie inaczej? Czy może właśnie rozmowa należała się przedsiębiorcom?
Gowin, Siarka, Paluch, Gut-Mostowy jesteście obłudnikami i jesteście zakłamani. Zdradziliście naród, swoich wyborców.
miska ryżu26.01.2021, 09:53
do Bolo - no przecież pisowski premier wspominał, że Polacy będą za miskę ryżu rypać
darwos26.01.2021, 08:45
Wirus jest w odwrocie. Pamiętam,pamiętam. Niestety państwo nie ma swoich pieniędzy. Zamiast po odwrocie wirusa olać ich obostrzenia siedzieliście jak p***. Może Podhale się uratuje bo zawsze będzie jakaś grupa ludzi bogatszych która jeśli nie będzie można jeździć za granicę to przyjedzie tutaj. Strach przed jutrem,niepewność nie sprzyja wydawaniu pieniędzy. Pamiętacie Podhale przed eksplozja turystyki? Bieda była. Turystyka ruszyła bo ludzie byli bogatsi ,w miarę pewni jutra. A teraz? Zakładów przemysłowych brak, ceny kosmiczne . Dla bogaczy są luksusowe hotele jednak 99% z nas nie uczknie z tego tortu nic.
@@@25.01.2021, 23:53
No normalnie nie wierzę w to co czytam jakie tu zale i pretensje do waszego wspaniałego Prezydenta a juz zapomnieliscie ze to Podhale dało mu w znacznej części wygraną. Przed wyborami ludzie pisali jaki to Andrju jest super i w ogóle wszystkie achy i ochy co teraz raptem po paru miesacach sie wam odmieniło ale dobrze wam tak nie zal was wcale co wybraliscie to macie. A TY Andrzejku lepiej juz zamilcz bo pojdziesz do prezesa na dywanik i bedziesz sie musiał tlumaczyc.
Przewidujący25.01.2021, 22:19
Zaprasza po to żeby im powiedzieć, że zawsze można się przekwalifikować
sąsiad i ja25.01.2021, 20:57
Stacja narciarska w Małem Cichem tak go uwielbia, że wykonali i eksponują tablicę pamiątkową na "okoliczność pobytu Pana Prezydenta w naszej stacji". Był tam na nartach kilka lat temu, media o tym pisały. Można sobie znaleźć w necie. Wyryte w drewnie, jak jakiemu świętemu...
Andrzejx4825.01.2021, 18:58
i co prezydencie kolejne obiecanki cacanki a głupiemu radość ha ha ha dość już naobiecywałeś nakłamałeś już ci nikt nie wierzy i po co jechać porozmawiać o czym i z kim rozmawiałeś z niepełnosprawnymi w sejmie pamiętasz i co zrobiłeś nic tak i teraz nic nie zrobisz
Przyszła "koza do woza"25.01.2021, 18:01
Do TVP Jacek go nie wpuści?
Chyba ma ochotę na narty, ale śmiałości brak.

Ja pamiętam jak uznał "argumenty":
- w sprawie sądów na początku pierwszej kadencji,
- w sprawie aneksu do likwidacji WSI.
- w sprawie ustawy o IPN,
- w sprawie naszych "obrońców" będących poza polskim prawem,
itd. i nie zapomnę.
baciok@25.01.2021, 17:42
To niech jadą Ci klakierzy co oddawali hołdy na wiecach wyborczych na Podhalu
Tak sie kończy kolaboracja z władzą.
Kazda wladza wykorzysta suwerena.
jajakobyły25.01.2021, 17:40
Ludzieeee!!!!! Zbawiciel normalnie zbawiciel !!!!!!!!!
ocena z Orawy25.01.2021, 17:35
bolo za PiS bedziesz pracował do śmierci bo nie starczy do 15
za te emeryture wraz z 13 emeryturą
Pogonić PiS i to szybko "bo kradną na potęgę"
i dla naszych dzieci zostanie tylko miska na ryż
Broda25.01.2021, 16:29
To chyba on powinien przyjechać na Podhale bo to on narobił bagna. Uczeń idzie na dywanik jeśli jest winien. A tutaj nie widzę winy ucznia. Lekki nietakt Panowie i Panie.
bolo25.01.2021, 15:33
No już niedługo może za 3 lata albo wcześniej doczekacie się PO u władzy. Będziecie rypać za 7 zł/godz do 70 tki. i słyszeć codziennie, że pinięędzy ni ma i nie bedzie, ale będzie ubaw już nie mogę się doczekać.
Osiol25.01.2021, 15:33
Nie głosowałem ale ma rację co komu przeszkadza tak jak dzisiaj 2 zarażonych w wakacje byli turyści i ponad 100dziennie on dbac ma o ludzi a nie o kasę nielicznych
goral25.01.2021, 15:28
hahaha dobry on jest!!!teraz to juz k....za pozno!!!
baca25.01.2021, 15:25
prezydent powiedział--Zapraszam was wszystkich do PAŁACU...--kmiotki jedne...widać żyjemy w innych światach..
mn25.01.2021, 15:04
Aaaahahahaha bo mi zajady pękną!!!
baca25.01.2021, 14:48
ale jak? z ciupagami?
Fasolka25.01.2021, 14:35
mogę prosic o Pana numer telefonu?
Tubylec25.01.2021, 14:29
chcę z taka nieśmałoscią napomknąć ze akurat ilość zakażeń i zgonów na Podhalu utrzymuje się niezmiennie już od dawna na bardzo niskim poziomie!!Więc pytam dlaczego ten bezsensowny terror????
Jontek25.01.2021, 14:28
Ha ha ha , Anżej " co ja mogie" sie obudził, ale żartowniś.
Kelner25.01.2021, 14:02
Swego czasu leciało to tak :
Poczekaj pan tylko zadzwonię do banasia
Teraz leci to tak
Poczekaj pan tylko zadzwonię do adriana
icek25.01.2021, 14:01
Dzwonili do Andrzejka? Chyba kijem o parapet. Numer Prezydenta dostępny dla narodu. Kpisz? Po drugie podaj te ciężkie argumenty za zamykaniem stoków i kwater. Chętnie posłuchamy.
Hotelarz25.01.2021, 13:56
Czy ktoś może przesłać numer telefonu do Doriana ?
za miedzy25.01.2021, 13:40
Do szkoda gadac!
Nic w tum temacie co woaćpan prawi. Pytam gdzie Twoj rozum?
bez komentarza , bo aż strach !
Olka25.01.2021, 13:28
Nie rozumiem jak może w ogóle mówić, że rozumie ludzi i ich niepokój. Skoro nie jest w takiej sytuacji jak wielu Polaków to jak może ich rozumieć? Dla mnie to jakieś nieporozumienie. Co miesiąc ma wypłatę i nie musi się martwić co dalej jak wielu ludzi. Ośmieszył się tylko tą wypowiedzią.
Jako ich wyborca czuję się bardzo zawiedziona. To wilk w owczej skórze. Mojego głosu już nigdy nie będą mieć i mam nadzieję, że każdy góral, który na nich głosował uważa tak samo. Wasz koniec jest blisko.....
ostatni dzwonek25.01.2021, 13:10
Otwierać stoki i nie patrzeć na tych pachołków Angeli , którzy udają ,że są przeciw , /.../ .Już dawno powinny być stoki otwarte . jeszcze nikt od świeżego powietrza nie umarł . Idziemy nma narty - ostatni dzwonek !!!
kuba25.01.2021, 12:48
prawie jak ....Putin
a ....może mi się porąbało ???
...25.01.2021, 12:47
Co tam stoki... Kogo teraz stać na wypad na narty... Sporo ludzi ledwo przędzie. Mało kto dostaje pełną wypłatę, nawet tą minimalną.
12325.01.2021, 12:38
ale że co?
zaprasza na wyżerkę i pogaduche?
zawijaj gościu trampki
Optymista25.01.2021, 12:34
Pierdu, pierdu będzie wiosna, pewnie piękna i radosna.
Janke25.01.2021, 12:28
Zamykanie stoków i hoteli nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. W Austriii wszystko jest czynne ale w określonym reżymie sanitarnym. Tak samo powinno być w Polsce. Nie zamykać, lecz podać zasady sanitarne, choćby te z Austrii.
dowcipniś25.01.2021, 12:27
To się polepszy to się popieprzy
To się zbuduje to się zrujnuje
Co się ustali to się obali
I tak się Dudkę nadal chwali .
szkoda gadać25.01.2021, 12:23
Za PO w 2014 roku województwo małopolskie dostało ok. 3 miliardów euro na swój rozwój w postaci dotacji - chodniki, drogi, kanalizację, rewitalizację, dla firm itd.. A teraz dostało 1,5 miliarda euro. Nasi prawi i sprawiedliwi parlamentarzyści cicho siedzą jak zamknięte są w sezonie hotele, wyciągi, pensjonaty...
lola25.01.2021, 11:33
Duda to się nie uda, troszeczkę za późno...
turysta25.01.2021, 11:25
To numer telefonu tego pana jest dostępny dla właścicieli pensjonatów, hoteli, stacji narciarskich ? Ciekawe i dziwne
mądry i skromny25.01.2021, 11:21
Czyli jest za, a nawet przeciw-mój ci ON.
misiek z gór25.01.2021, 11:18
Witam ; maliniak zostanie maliniakiem ,na pokaz ,pozdrawiam .
ski25.01.2021, 11:14
zaprasza górali na czyj koszt?
88825.01.2021, 11:05
Tak powinno być, otworzyć stoki i knajpy z zachowaniem obostrzeń.Bylo i jest to wykonalne.W kościołach już nikt nie liczy i nie sprawdza ile jest osób a są o dziwo pełne kościoły i co trzecia osoba bez maseczki.Tak samo w sklepach tłumy i co druga osoba bez kremacji chodzi po sklepie,nie mówię już o godzinach dla seniora bo też mało który sklep i klient przestrzega...Taka jest prawda.
Notariusz25.01.2021, 11:00
Ale ściema, przecież ten człowiek nic nie ma do gadania i jest oderwany od rzeczywistości
jakipantakikram25.01.2021, 10:56
Ja ... nic nie mogę ... Jak trzeba to podpusuję ...
Takie bajki to w przedszkolu ;)25.01.2021, 10:54
BU!!! HAA!!! HAA!!!
Ciekawski25.01.2021, 10:47
A bilet podróżny kto zapłaci?
piotrek25.01.2021, 10:45
nie wierzcie anzejkowi z tym zaproszeniem do pałacu, ten człowiek w życiu prawdy nie powiedział i do tego jest marionetką w rękach jarka ...
góral25.01.2021, 10:43
Andrzej nie ośmieszaj się. Jesteś nikim dla Górali.
Teraz nas zapraszasz? A gdzie byleś miesiąc temu ??
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl