03.05.2021, 10:35 | czytano: 15876

Maciej Jachymiak: "Największe pogańskie święto za nami"

Archiwum autora
- Jutro kolejne święto. Narodowe. Oddaliśmy diabłu ogarek i teraz będziemy palić świeczkę. Ten melanż pierwszego z trzecim majem jest znakomitym obrazem naszego obecnego ustroju. Socjalizmu narodowego - pisze Maciej Jachymiak, lekarz, nowotarżanin, były polityk i samorządowiec.
„Największe pogańskie święto za nami. „Święto Pracy”. Właściwie święto i praca to były kiedyś wyrazy przeciwstawne, tzw. antonimy. Socjalizm połączył je w jedno. Stanisław Lem napisał, że nie ma takiej głupoty, w którą ludzie by nie uwierzyli. Jedną wielką głupotą jest właśnie socjalizm. Ze swoim świętem na czele.
To, ujmując w skrócie idea, która mówi, że człowiek nie jest godzien decydować o swoich sprawach. Musi to robić za niego państwo. Na czele którego stoi zwykle despota. Ale nie zawsze. Bo socjalizm ma swoje podtypy. Jedne surowe, inne łagodne. Mamy więc dziś zabójczy socjalizm kambodżański, z wodzem rewolucji, i łagodny brukselski, bez wodza. Za to z tysiącami biurokratów i ideologów robiących ludziom wodę z mózgu. Bez ideologów i propagandy socjalizmu nie sposób sobie zresztą wyobrazić.

Największe imperium socjalizm stworzył w Rosji. Nazywało się to krajem rad, ale żadne rady tam nie rządziły. Cara zastąpił pierwszy sekretarz. Święta chrześcijańskie zastąpiono pogańskimi. A wśród nich najpierwsze było Święto Pracy. Tego dnia socjalistyczne radia i telewizje relacjonowały pochody z kolejnych stolic. Oczywiście najlepsza była Moskwa. Choć kilkaset kilometrów od niej stały obozy koncentracyjne, w których mordowano ludzi na masową skalę. Tych co nie pasowali do socjalizmu oraz tych co pasowali, ale normy zabójstw trzeba było wykonać. W sumie około 100 milionów istnień. Nikt o nich nie pamiętał, bo świętowano, że kiedyś w Chicago jakiś socjalista rzucił w policję bombą i doszło do szarpaczki.

Socjalizm rosyjski złapał zadyszkę. Gorbaczow uważał, że to przez Czernobyl. Ale święto pracy nadal jest tam najważniejsze. My zaś urwaliśmy się od Rosji, ale nie od socjalizmu. Dopadł nas ten wirus i już nie opuści…

Ja w każdym razie walczę. Od lat 1 maja ciężko pracuję. Tego roku rano włamałem się do gabinetu i odrabiałem zaległości. Potem robiłem w lesie, a potem jeszcze w innym miejscu. Wieczorem zjadłem niedosolonego langosza z pierwszomajowego food trucka na rynku. Wróciłem na rowerze i padłem. Przespałem nawet puchar Europy dla Zaksy. Ale byłem dumny. Dawno się tak nie urobiłem.

Jutro kolejne święto. Narodowe. Oddaliśmy diabłu ogarek i teraz będziemy palić świeczkę. Ten melanż pierwszego z trzecim majem jest znakomitym obrazem naszego obecnego ustroju. Socjalizmu narodowego. Oba święta mają rangę kościelną. 3 maja to jeszcze rozumiem. Ale uświęcać pierwszego maja? Przecież to łamanie pierwszego przykazania…
Pamiętam pierwsze maje… Miały swój dyskretny urok. Choć nie zawsze, bo np. w stanie wojennym trzepało śniegiem lepiej jak tej wiosny. Ale z reguły było miło. W rynku ruszały lody, w sklepach pojawiały się różne rzeczy, nawet kapitalistyczne, jak pepsi cola… Różnych takich co mogliby zakłócić święto zamykano w kiciu lub w szpitalach psychiatrycznych. Opowiadały mi o tym stare pielęgniarki ze szpitala Babińskiego w Krakowie. Przez kilka dni ludzie leżeli tam pokotem na korytarzu… Ale potem ich wypuszczano. I wszystko wracało do normy.

No i była zawsze trybuna honorowa. Najpierw w rynku, a potem na alejach. A z trybuny były przemówienia. Przytoczę jedno niedawne. Podobne do tamtych. Będzie można sobie przypomnieć na czym polega socjalistyczny bełkot. W komentarzach proszę typować, kto i kiedy to powiedział:
„Jesteśmy miastem powiatowym, miastem, które ma ambicje, które chce być prawdziwą stolicą Podhala, a więc musi zapewniać funkcje stolicy – centrum życia kulturalnego, administracyjnego, rozrywkowego, ale też edukacyjnego dla całego regionu. Mamy na to pomysły, realizujemy je i mamy nowe, które również chcemy wdrażać i realizować…” poezja… 
*

I na koniec pierwszomajowy wierszyk:

*
Pierwszy maj
Na ziemi raj
Rośnie trybuna
Do góry
Tam gdzie Dom Chałtury
A pegaz
Zdarty z tyłka
Daje świadectwo
Kultury…”

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wyrocznia12.05.2021, 22:50
Nie bardzo rozumiem co z tym wszystkim wspólnego ma pogaństwo. Chyba, że Jachymiak zmienił znaczenie tego słowa i czeka, aż wikipedia wprowadzi poprawkę.
Wektor04.05.2021, 14:55
No to płyń ... :).
Gulasz Juliusz Zeżarł04.05.2021, 14:50
Czy to tak głęboko zakamuflowana satyra czy jakiś "efekt freudowski", że w felietonie, nazwijmy to anty-socjalistycznym, fotografia autora wyraźnie nawiązuje do argentyńskiego lekarza, Ernesto Guevary, znanego lepiej jako ikona socjalizmu - Komendant Che Guevara?
Wydaje mi się, że dobrze byłoby, gdyby autor nie napisał przypadkiem tekstu antyfaszystowskiego;)
Ja tylko przejazdem04.05.2021, 10:37
@wektor
twoja opinię o mnie mam dokładnie w tym samym miejscu, gdzie opinię @pamiętający, zatem nie widzę powodu do odnoszenia się do niej
Wektor03.05.2021, 23:55
@pamiętający

Proszę o nie sugerowanie, że "ja tylko przejazdem" jest jakimś moim innym nickiem
(wektor vel ja tylko przejazdem) Ja tylko przejazdem to ateista (takie brakujące
ogniwo w teorii Darwina), ja jestem pisowcem i wcale tego nie ukrywam, wręcz przeciwnie
stale to udowadniam :). Ja natomiast interesuje się polityką lokalną i zabieram głos,
kiedy mogę, pozostała część twojej opinii o mnie, mi również lata.

Kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego! Bijemy się o Złotą Patelnię!

@Ja tylko przejazdem

Z tym apologetą to mi pojechałeś, że cho cho :D, prawdę powiedziawszy, wiara
chrześcijańska jest mi bliska i stanąłbym w jej obronie, ale to, że jestem
fundementalistą? :D, to chyba za daleko, chociaż kto wie, ale bardzo możliwe,
że nie znam samego siebie. Ja nie wiem, jakbym się zachował, w ekstremalnej sytuacji :).

Przeraża mnie ta demagogia, z drugiej strony, czymże byłby świat bez demagogi i totalnej
opozycji :D Chyba coś w tym jest:). Życzę miłego dnia.
Meksykanin03.05.2021, 22:42
W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Sg-k MW03.05.2021, 22:34
Oj Maciek to , że socjaliści z II Międzynarodówki postanowili uczcić pamięć zastrzelonych w Chicago anarchistów * ( seria demonstracji , a najbardziej krwawa odbyła się 3 Maja 1886 r ) którzy domagali się zniesienia 12-godzinnego dnia pracy , nie zwalnia Cię z obowiązku jego świętowania , bowiem w 1955 r Papież Pius XII proklamował go świętem kościelnym i tak oto niesławne Święto Pracy stało się Świętem Józefa Rzemieślnika .
* Jak wiesz albo i nie , Libertarianizm jest archetypicznie anarchistyczny .
Ja tylko przejazdem03.05.2021, 21:36
@pamiętający
Uprzejmie proszę o nie sugerowanie, że wektor jest jakimś moim innym nickiem (wektor vel ja tylko przejazdem)
Wektor to apologeta pisu, ja jestem calkowicie bezpartyjnie apartyjny-równie daleko mi do wszystkich partii politycznych i w odróżnieniu od autora felietonu nigdy żadna partia mnie nienuwiodła swoim urokiem, więc i żadnej porzucać nie musiałem:):):)
Reszta twojej opinii o mnie mi dynada, szczególnie, że w sprawach polityki lokalnej nigdy się nie wypowiadam.
Hati03.05.2021, 20:43
Maćku, tym razem było nieźle.
Zaiste te dwa Święta gryzą się moralnie.
I co do Langoszy też się zgadzamy.

Niestety kalendarz spłatał nam figla.
Choć dał czas narodowi na grilla i picie???????????
Do tego teraz się to sprowadza.
normal03.05.2021, 20:01
Słabiutki lekarz, bardzo zły dyrektor, beznadziejny pismak
leśnik ze wsi03.05.2021, 19:56
Panie doktorze toż to złota myśl złotego człowieka. Wygrałem coś?
Nowotarżanin z wyboru03.05.2021, 17:02
Pan felietonista miesza terminy gospodarcze (socjalizm) i polityczne (komunizm) nie za bardzo rozróżniając jedno od drugiego...
Aga03.05.2021, 16:06
To wzruszające słowa Watychy z konwencji wyborczej z 2018 roku. Niech nie próbuje pukać do moich drzwi /.../
pamiętający03.05.2021, 15:59
Kiedyś już był taki felietonista, którego mottem było ""...i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" (J 8,32)." fajnie się go czytało, a miał cykl "OKIEM RENIFERKA" też coś pisał o " http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/316/OKIEM_RENIFERKA_10_Homo_sovieticus.html " - to akurat pasuje do Wektor vel Ja tylko przejazdem
Ula03.05.2021, 15:45
Panie Maćku też czekam na dalsze opowieści o Dzidzi Piernik.
sensu marność03.05.2021, 15:24
Takich złotych myśli naszego naczalnika Grzegorza nie ma końca. Jeden bardziej smakowity i soczysty od drugiego. Na każdej sesji można zachwycić się kilkadziesiąt razy w ciągu jednej wypowiedzi. Szczególnie tak zwanego sprawozdania. W działaniu tyż, wicie rozumicie, tymi ryncami zrobiliśmy wreszcie prawdziwą stolicę kultury skuwając płaskorzeźbę Pegaza z MOKu by nie szpeciła bryły bezpłciowego i magazynowego hangaru solidnie okutego tanią blachą i szarością szarości. Wicie szarszy odcień szarego w szarym. Taka subtelna perełka Podhala z widokiem na intrygyjące dachy os. Topolowego. No prawdziwy szał uniesień. W sam raz jak przystało na Nowotarską Piwnicę pod czterema baranami. Jako koń, on, Grzegorz. Jako ona, modernistyczna kobieta, Joanna. Oto ona i on. No jak to wygląda? To wcale nie wygląda! To leci, upada i krzyczy. W piekielnym skoku na zatracenie. W dzikim zapatrzeniu. A z pyska tej bestii apokaliptycznej idzie piana szaleństwa i obłędu. Leci, leci z nim, miłość i ból. Szał. Ja nic nie rozumiem i nic nie wiem.
Wektor03.05.2021, 15:05
Nareszcie mamy odsłonę Pan Jachymiaka, na którą czekałem, będąc pełen obaw, w jakim
kierunku podąża (ofiara losu) i z kim się "zaprzyjaźnił" aby wystartować w przyszłych
wyborach na Burmistrza Nowego Targu. Socjalizm narodowy??:), czyżby Końfa pana obsiadła
panie Macieju?:). Czy może miał Pan bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie
korona wirusem?, może ma Pan chorobe lokomocyjną lub koklusz. Obstawiam koklusz:).

Naturalnie dziękuje(my) za wykład historyczny, który na pewno jest wart przypomnienia:).
Burmistrz G.Watycha naobiecywał nam wiele:), myślę, że Pan też nam naobiecuje bardzo dużo,
tylko kto panu uwierzy???:). *"Twoja Ambicja zabija ciebie"
- Buntownik JAchymiak, JAnosik Podhala.

Oczywiście RELATYWIZM polityczny nie ma tu znaczenia:) i piosenka pod tytułem "mamy
w Polsce narodowy socjalizm" bo PIS rządzi, jest śmieszny i godny politowania. Kogo pan
chcesz oszukać, młodzież, **"głupi naród" czy samego siebie, ***"bo mu sam Pan Bóg szepnął
z nieba, ... Że coś im w bankach nie sztymuje" :D. Unia Polityki Realnej czy Konfederacja,
o to jest pytanie Panie Macieju, proszę się ujawnić, proszę się nie wstydzić :D. GRUPA
REKONSTRUKCYJNA PLATFORMY "Hołownia 2050", po dzisiejszym felietonie, to nie ta bajka,
chyba że razem. No przecież:).

*Deadlock vel Kryzys
**Cytat z Lisa.
-----------------------------------
***Do prostego człowieka - wywrotowy poeta Julian Tuwim.

Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, Lucjan Gałczyński w dniu 4 listopada 1929 roku
w taki sposób pisał o wierszu:

W wierszu tym autor wzywa żołnierzy, ażeby w razie wojny, w razie wezwania do obrony
Ojczyzny, rzucali broń i odmawiali posłuszeństwa wbrew nakazaniom przysięgi. Wiersz
ten ma za zadanie szerzenie zdrady wśród wojska i przygotowanie gruntu, nie tylko do
dezercji z szeregów, ale i do jawnego buntu przeciwko władzom wojskowym i państwowym
w wypadku wybuchu wojny. Jednocześnie wiersz ten podburza masy żołnierskie przeciwko
innym warstwom narodowym przez twierdzenie, że służbę wojskową pełnią po to, ażeby
w razie wojny bronić interesów warstwy posiadającej.
-----------------------------------
I to by było tyle, jeżeli chodzi o RELATYWIZM POLITYCZNY.
baciok@03.05.2021, 14:50
Piosenka ludowa
1. Zosia, Zosia, Zosia izbę zamiatała
I ma, i ma, i Macieja zawołała.
Zosia izbę zamiatała i Macieja zawołała.

2. Chodź ma, chodź ma, chodź Macieju, pomożecie.
Wszystkie, wszystkie, wszystkie kąty wymieciecie.
Chodź Macieju pomożecie, wszystkie kąty wymieciecie.

3. Maciej, Maciej, Maciej człowiek pracowity,
Przyle, przyle, przyleciał na głos kobity.
Maciej człowiek pracowity, przyleciał na głos kobity.


4. Babcia, babcia, babcia lampę zapaliła.
I ma, i ma, i Macieja zobaczyła.
Babcia lampę zapaliła i Macieje zobaczyła.

5. Oj ma, oj ma, oj Macieju co robicie!?
Bo mi, bo mi, bo mi Zosię udusicie!
Oj Macieju co robicie, bo mi Zosię udusicie!?

Do przodu Panie Macieju
ha ha ha ha
mieszkaniec03.05.2021, 14:30
Autor pisze cyt: "My zaś urwaliśmy się od Rosji, ale nie od socjalizmu..." masz rację Macieju urwaliśmy się od Rosji i padliśmy na kolana przed Stanami Zjednoczonymi robiąc im laskę (jak powiedział klasyk), szczerze to nie wiem czy to lepsze.
Qwerty03.05.2021, 13:45
Ale wypociny , stracilem 2 minuty cennego czasu .
Spod Radomska03.05.2021, 13:18
Mnie też się bardzo podobają te felietony o nowobogackiej Dzidzi Piernik. Czekam pani Maćku może w kol3jnym?
góral disco03.05.2021, 13:07
Oj Ma..., oj Ma..., oj Macieju co robicie!
Wy mi, wy mi, wy mi Grzesia udusicie!
spostrzegawczy03.05.2021, 13:02
A ten pean wygłosił na pewno któryś z I sekretarzy PZPR w NT. Tylko który? Może Wit Wójtowicz?
avivat03.05.2021, 12:58
Pan Jachymiak jest wynika z tego ateistą lub innowiercą. Pierwszy maja i kościół? Chyba jednak nie. Ale wierszyk na końcu bomba! Szkoda, że dzisiaj nie było o Dzidzi Piernik!
oli03.05.2021, 12:42
1 maja to święto św.Józefa,a komuchom pasuje jako święto pracy,to niech świętują.My sadziliśmy zawsze ziemniaki 1 maja.A 3 maj to święto kościelne i narodowe.A więc o co tu chodzi.Komuchy donoszą do Brukseli,że nie ma demokracji a jak widać ,to 1 maj jest dla nich i dla nas.Problem zawsze można z niczego zrobić,jak się chce zamącić.
granica03.05.2021, 12:41
Myślałem, że ten w berecie to autor. dyby nie podobni to dzisiaj niektórzy chodziliby w drewniakach podpitych starą oponą. A Louis de Funes nie propagowałby w latach 60' Saint-Tropez, które było zapyziałą wsią bo Francusi nie wiedzieli co zrobić z urlopem jak go dostali wzorem innych państw bloku wschodniego.
do 03.05.2021, 12:34
Urban jest bardzo inteligentny! Piekielnie inteligentny - i tu jest problem.
wyborca03.05.2021, 12:31
Panie Macieju, chyba Pan sprawę 1 Maja ujmuje zbyt prymitywnie. Nie wymyślili go komuniści! Oni jedynie go obrzydzili w czasach PRL - zresztą inne sprawy też obrzydzili (mieli takie "talenta"!). Obrzydzili też socjalizm i teraz łączymy go (zamiennie) z komunizmem, a przecież socjalizm powstał grubo przed komunizmem i było wielu wybitnych socjalistów antykomunistów! Np. Józef Piłsudski. Święto 1 Maja wprowadziła w 1889 r. Druga Międzynarodówka która była międzynarodowym stowarzyszeniem partii i organizacji socjalistycznych. To nie byli komuniści. Określenie 1-go Maja "świętem pogańskim" to nieporozumienie! 1 Maja nie jest ani pogańskie ani religijne bo nie dotyczy tej sfery. Tak samo wiele innych świąt, np. Święto Matki.
moim_zdaniem03.05.2021, 12:31
Mimo odmiennych trochę poglądów politycznych, pana felietony nawet mnie bawiły a ten... Musiał pan to długo ugniatać...
Obserwator03.05.2021, 12:08
Oj Macieju,Macieju .... Widzę,że od dłuższego czasu Ci duszno !!!! Widać czujesz się niespełniony. Masz swój udział w tej karykaturze pod nazwą Polska ! Nawet śp. Jasiek Fudala Ci tego nie unaocznił ...chociaż próbował. Nie wiem czy mimo wysokiego poziomu światowej medycyny da się to wyleczyć !
turysta03.05.2021, 12:08
To jakiś amatorski i przyziemny bełkot lokalnego frustrata
Cyryl03.05.2021, 12:05
Piękny cytat z Watychy. To o stolicy Podhala to miód na uszy. Faktycznie przed tym jak został burmistrzem Nowy Targ był stolicą Podhala. A teraz? Obciachu, kiczu, kolesiostwa, smogu i barbarzyństwa kulturalnego.
Hanka03.05.2021, 11:59
Sedno. Piękne. Dziękuję.
Ryśki są fajne03.05.2021, 11:41
To proste. Tak bełkotać może jedynie burmistrz Watycha!
#1 stolycy Podhala.
Hahaha, brawo doktorze. Jak zwykle bez pudła.
Dodałbym tylko pewien cytat co to jak socjaluzm wciąż wydaje się żywy i na nasze nieszczęście żywotny -
"A nasz burmistrz ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie, to wilki!".
Niech się zatem święci, ale tylko to co piękne, bo jak mówi poeta niezrozumiały, piękno "to jest, by zachwycało. Do pracy - praca, by się zmartwychwstało."
88803.05.2021, 11:02
Ale przecież 1 maja to nie kościelne święto...nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej.Kto chce to pracuje kto nie chce to nie.Po prostu jeden dzień wolny od pracy,taki od państwa i myślę że osoby pracujące dzień w dzień po nawet kilkanaście godzin bardzo chętnie korzystaja z tego dnia zwanym jak komu pasuje Dniem Pracy.
nie03.05.2021, 10:44
Ja obstawiam Jerzego Urbana. Tego polotu nie da się pomylić z nikim innym.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl