08.06.2021, 12:56 | czytano: 12546

Słowacy odblokowują drogi. Można przekroczyć granicę m.in. w Chochołowie i na Łysej Polanie

Odblokowane przejście graniczne w Lipnicy Wielkiej - Winiarczykówce. Fot. Jakub Wojtyczek
Słowackie koparki usunęły betonowe zapory drogowe m.in. w rejonie byłego przejścia granicznego na Łysej Polanie w Bukowinie Tatrzańskiej, w Chochołowie i Lipnicy Wielkiej - Winiarczykówce.
Na razie nie ma oficjalnego komunikatu strony słowackiej w tej sprawie, ale faktem jest, że nasi sąsiedzi, którzy w czasie pandemii zablokowali wjazd na swoje terytorium na byłych przejściach granicznych, z powrotem go przywracają.
Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu potwierdza, że otrzymał informację o odblokowaniu wszystkich dróg prowadzących do granicy z RP. Jednak nadal po stronie Republiki Słowackiej należy się spodziewać mobilnych kontroli w ich rejonie. W chwili obecnej KaOSG prowadzi po polskiej stronie kontrolę sanitarną na drogach przecinających granicę państwa.

Jednocześnie Straż Graniczna przypomina, że wyjazd na Słowację jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami - szczegóły można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowacja.

Zgodnie z informacjami znalezionymi na stronach słowackich, nie podlegają kwarantannie pod warunkiem uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/ osoby, które:

- posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostały zaszczepione przeciw COVID-19 drugą dawką szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech lub Moderna), przy czym minęło co najmniej 14 dni od tego szczepienia,

- posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostały zaszczepione przeciw COVID-19 pierwszą dawką szczepionki wektorowej (AstraZeneca lub Johnson&Johnson), przy czym minęło co najmniej 28 dni od tego szczepienia,
- posiadają dokument potwierdzający fakt, że zostały zaszczepione przeciw COVID-19 pierwszą dawką szczepionki mRNA lub wektorowej, przy czym ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19;

- posiadają dokument potwierdzający fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyły zachorowanie na COVID-19,

- nie ukończyły 18 lat.

r/ gov.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obserwator14.06.2021, 10:13
Od godz. 6.00 w dniu 14 czerwca 2021 roku nie podlegają kwarantannie

(po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej: https://korona.gov.sk/ehranica/ lub https://korona.gov.sk/en/ehranica/)

obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej, którzy w ciągu ostatnich 14 dni odwiedzili wyłącznie państwa oznaczone kolorem zielonym (m.in. Polskę), jeśli spełniają jeden z poniższych warunków:

a) posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 nie starszym niż 72 h,

b) wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 24 h, wykonanym w jednym z tych krajów lub na Słowacji,

c) posiadają dokument potwierdzający fakt, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyli zachorowanie na COVID-19,
Zainteresowany08.06.2021, 21:49
A co z przejściem w Niedzicy?
ujek08.06.2021, 18:33
Nie skutkowała ptasia grypa ani świńska to poskutkował koronawirus .
wylacz tv WLACZ myslenie08.06.2021, 14:47
covid- virus propagandus, eterus wielka swiatowa mistyfikacja
Zdrowy08.06.2021, 14:09
Segregacja się zaczyna. A kiedy to były tylko teorie spiskowe.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl