22.06.2021, 09:40 | czytano: 14009

Sołtys Nowej Białej: "Musimy coś zrobić, żeby taka tragedia już się nie powtórzyła"

Krystyna Węglarz. Fot. Michał Adamowski
- Jak jest najmniejszy pożar, istnieje zagrożenie, że z ogniem może pójść cała wioska. Musimy myśleć, żeby iść w kierunku, aby takich sytuacji przyszłości nie było - mówi Krystyna Węglarz, sołtys Nowej Białej.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na miejscu tragedii, pytana o pomoc ze strony nadzoru budowlanego czy ekspertów przy odbudowie, by nowa zabudowa nie była już takim zagrożeniem, sołtys powiedziała, że na pewno należy się nad tym zastanowić. - Nasza zabudowa jest specyficzna. Jak jest najmniejszy pożar, istnieje zagrożenie, że z ogniem może pójść cała wioska. Musimy myśleć, żeby iść w kierunku, aby takich sytuacji przyszłości nie było - przyznała. - Na razie wszystko dzieje się na gorąco. Najpierw musimy ogarnąć to, co mamy teraz do zrobienia, a potem będziemy się zastanawiać etapami, co w tym kierunku robić.
Sołtys dodała, że dla mieszkańców, którzy stracili swój dobytek, to co się stało jest szokiem. - Niektórzy stracili dorobek całego życia. Ludzie są zrozpaczeni.

Krystyna Węglarz mówiła, że wierzy w to, iż do takich tragedii już nie dojdzie, bo to już kolejny tego typu pożar.

Takie pożary nawiedzają miejscowość co kilka lat. W 2018 roku w nocnym pożarze przy ulicy Floriana w Nowej Białej spłonęło 6 drewnianych, częściowo murowanych zabudowań gospodarczych stojących w zwartej zabudowie jeden koło drugiego. Ogień lekko opalił dwa domy mieszkalne, w jednym elewację, w drugim dach. W 2009 roku spłonęło w Nowej Białej dziewięć stodół, a we wrześniu 2010 roku sześć.r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
GH24.06.2021, 12:49
Dziuban się zna na wodzie - p... od roztopionych bałwanów
Stary ale myśliciel23.06.2021, 00:33
Czy użycie śmigłowca do gaszenia tego pożaru było niemożliwe ? Zbiornik wody niedaleko, rozumię że noc i ciemności sa istotna trudnošcia, ale Czy nikt tego nie rozważał ?
nowotarski gazda22.06.2021, 17:34
Nie Jestem specialista , ale brałem czynny udział przy kilku pożarach, Nowa Biała i system zwarty zabudowań znam Czy wykonanie kilku zbiorników z zamontowanymi motopompami nie byli by jakimś rozwiazaniem ? A gaśnice w każdym zabudowaniu , ludzi odważnych nie brakuje, zagasić w zarodku jest bardzo ważne,
kozak22.06.2021, 13:45
Wykupić pustostany w ruinie, wyburzyć i zrobić przerwy, tam hydranty doprowadzić, podczas pożaru pilnować tej strefy
z22.06.2021, 11:10
już widzę jak Dziuban pozwoli wam coś zrobić...konserwator zabytków najważniejszy !
nil22.06.2021, 10:26
Zwarta zabudowa ma też swoje zalety, bo mniej energi trzeba na ogrzewanie domów. Przyczyny takiej zabudowy są historyczne. Bez scalenia gruntów zabudowy się nie rozluźni. Może oprócz fajnej nazwy ulicy św Floriana, trzeba mu troche pomóc i wbudować w nią rurociąg wodny z instalacją przecipożarową nad kazdą chałupą?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl