09.07.2021, 18:20 | czytano: 2612

Bezpieczniej dla pieszych

Małopolskie samorządy mogą składać wnioski na przebudowę, doświetlenie czy budowę nowych, bezpiecznych przejść dla pieszych.
Ruszył uzupełniający nabór na dofinansowanie zadań jednostek samorządu terytorialnego, mających na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych. Zadania są finansowane ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
- Jestem przekonany, że działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu, w przyszłości będą owocowały spadkiem liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Gorąco zachęcam samorządy do udziału w naborze wniosków oraz realizacji zadań służących dobru wszystkich mieszkańców - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Program jest nakierowany na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, w szczególności dedykowanej ochronie pieszych. W ramach naboru gminy oraz powiaty mogą aplikować o pozyskanie środków na dofinansowanie, którego maksymalny poziom wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, przy czym kwota na dofinansowanie pojedynczego zadania nie będzie mogła przekroczyć 200 tysięcy złotych.

Pierwszy nabór do Rządowego Programu Rozwoju Dróg obejmującego poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych odbył się na wiosnę tego roku. Urzędy Wojewódzkie przesłały do Ministerstwa Infrastruktury listy zadań, które zostały złożone przez samorządy. Aktualnie trwa weryfikacja wniosków.

W ramach naboru uzupełniającego samorządy mogą składać wnioski na zadania obejmujące budowę nowego przejścia dla pieszych lub rozbudowę/przebudowę istniejących przejść oraz działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejścia, w ramach drogi publicznej (powiatowej lub gminnej). Inwestycje mogą dotyczyć przejść dla pieszych na skrzyżowaniach, w ciągu dróg powiatowych i gminnych oraz przejazdów dla rowerzystów połączonych lub zlokalizowanych bezpośrednio przy przejściach dla pieszych. Obszar inwestycji może sięgać nawet do 100 m, obejmując teren dojścia do przejścia dla pieszych i odcinków drogi po obu stronach.
Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie w 2021 roku zadań powiatowych i gminnych mających na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w Małopolsce wynosi ponad 24,6 mln zł.

Termin składania wniosków to 1 sierpnia 2021 roku.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
WD44409.07.2021, 23:30
Na drogach wojewódzkich i krajowych powinny być przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Byłoby o wiele bezpieczniej a nie bezkompromisowe zachowanie kierowców i pieszych.
Optymista09.07.2021, 22:16
To macie pole do popisu.
Przejście podziemne na Podtatrzańskiej pod dwupasmówką i podobne rozwiązanie pod Ludźmierską na kładkę na wysokości byłego NZPS-u. Obydwa przejścia pieszo rowerowe.
Zrobić można. Trzeba tylko chcieć.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl