16.07.2021, 18:20 | czytano: 11472

Restauracja z Bukowiny Tatrzańskiej nie musi płacić ogromnych kar sanepidowi

Fot. Schronisko Bukowina / Facebook
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem umorzył postępowania administracyjne w sprawie kary dla Schroniska Bukowina za otwarcie restauracji podczas lockdownu.
W styczniu tego roku, restauracja, wówczas jeszcze działająca pod szyldem Magdy Gessler, została otwarta, mimo obostrzeń i zakazu prowadzenia działalności. - Musimy pracować, bo zatrudniamy 50 osób, nikogo nie zwolniliśmy, a straty, jakie ponosimy, są ogromne. Tarcze antykryzysowe są tak skonstruowane, że nie możemy z nich skorzystać. My jednak nie chcemy pomocy od rządu, ale chcemy pracować - mówił wówczas Kamil Sakałus, menedżer restauracji. - Nie możemy patrzeć, jak na naszych oczach umiera wszystko, co kochamy.
Sprawą zainteresował się Państwowy Powiatowi Inspektorat Sanitarny w Zakopanem. Schronisko Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej zostało ukarane karą w wysokości 30 tys. zł. Właściciel restauracji odwołał się od tej decyzji.

Do wiosny lokal był kontrolowany jeszcze kilkakrotnie. Efektem było pięć postępowań administracyjnych, każde z groźbą zapłacenia kary w wysokości 50 tys. zł. Jednak w lipcu, po kilku miesiącach prowadzenia postępowania, zakopiański sanepid zdecydował się je umorzyć. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji PPIS w Zakopanem, sanepid ma obowiązek wydać decyzję zgodną z przepisami obowiązującymi w dniu wydania orzeczenia. Orzeczenie zostało wydane 8 lipca, a w tym dniu ani lockdown, ani zakaz prowadzenia restauracji, już nie obowiązywał. Z tego też powodu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem umorzył wszystkie postępowania wobec bukowiańskiej restauracji.

Sanepid oparł się na Kodeksie Postępowania Administracyjnego, który nakazuje stosować przepisy korzystniejsze - w razie ich zmiany – dla strony. „ Organ kierując się zasadą opisaną w art. 189c. K.P.A , a także realizując zasady legalizmu i praworządności, zobowiązany jest do zastosowania na gruncie niniejszej sprawy, nowej, korzystniejszej regulacji” – napisał Sanepid w uzasadnieniu.

- Jako Schronisko Bukowina przyjęliśmy tę decyzję z radością i jednocześnie ulgą. Przestała nad nami wisieć groźba ogromnej kary, która wpędziłaby w nas gigantyczne kłopoty finansowe i zagroziła dalszemu funkcjonowaniu lokalu - mówi menedżer lokalu.


r/ współpraca. ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
antycovidian19.07.2021, 07:17
@normal
"To raczej tryumf bezprawia !!"
Jesteś w błędzie - zwyciężyło prawo. Po to zostały ustanowione pewne akty prawne -czytaj Ustawy, w tym najważniejsze KONSTYTUCJA - aby rząd je przestrzegał. Dzięki NIEZALEŻNOŚCI, NIEZAWISŁOŚCI SĄDÓW przedsiębiorstwa jak i obywatele z nielegalnymi decyzjami NIErządu który łamie ustanowione prawo wygrywają - bo inne wyroki orzeczone być nie mogą. Różnica w orzekaniu, Sądownictwie między Niemcami, Francją czy Anglią a Polską jest taka, że w tych pierwszych Wyroki zapadłyby góra w kilka miesięcy a nie jak w przypadku Polski po ponad roku.
normal17.07.2021, 23:46
To raczej tryumf bezprawia !!
Ciekawe czy gdyby to było w Niemczech Francji czy Anglii to też by ich uniewinnili - szczerze wątpię.
sudop gov17.07.2021, 14:49
@Stanislaw większość tych jak twierdzisz "przytulonych" pieniędzy to umorzenia składek ZUS bez których większość małych firm dzisiaj by nie istniało (są też zwrotne i bezzwrotne pożyczki) Oczywiście są też firmy, które na tym zarobily ale z tonu twojej wypowiedzi wnioskuję, że wszyscy właściciele firm będą teraz kupowali nowe fury i jeździli na wypasione wakacje, a ty dalej musisz zap...ć na tego szefa Janusza biznesu złodzieja który cię okrada... A poza tym życzę ci żebyś przestał zaglądać w cudze portfele. Powidzenia:)
Stanisław17.07.2021, 09:18
Wystarczy wejsc na strone sudop gov wpisac nip i pieknie wychodzi kto i ile przytylił tarczy .
antycovidian17.07.2021, 06:57
Sanepid był z góry na przegranej pozycji i żeby nie dopuścić do całkowitej kompromitacji, odwołał swoje decyzje, które wcześniej wydał z naruszeniem obowiązującego prawa. Do tych decyzji, przyczyniły się wyroki sądowe, które zapadły w podobnych sprawach w Polsce. Albo Sanepid sam odwoła swoje wszystkie bezprawne decyzje, albo uczyni to Sąd. Dobrze, że poszli po rozum do głowy. Brawo restauratorzy - to jest przykład, że decyzje nierządu zabraniające ludziom - przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej są bezprawne i teraz nic nie stoi na przeszkodzie by je teraz jak i w przyszłości ignorować, bo prawo jest po stronie przedsiębiorców - odwagi, nie wolno się bać. Ten "bandycki rząd" należy odsunąć od władzy. Jaki "szacunek" mają ludzie do tej władzy, to widać na "spotkaniach" premiera z ludźmi. Myślę, że niedługo zaprzestanie tych spotkań, bo ile można słuchać kłamstw. Wspaniale, że ludzie się budzą.
Os16.07.2021, 23:12
Brawo dla sanepidu, ze jednak prxemyslal sprawę i jednak się zreflektował
Swój chłop16.07.2021, 21:21
A miękiszony z kotelnicy dalej liczą, że dostaną dotacje na kolej gondolową na litwinke. Ciekawe czy w tym roku dalej grzecznie będą czekać na dotacje.
pp16.07.2021, 20:48
rozstrzygniecie sprawy bardzo gorszące dla innych ktorych ukaral sanepid i nie byl tak wyrozumially.Niepojete! Nie wierze ze wlasciciel tego towarzystwa nie korzystal z tarcz!
Wojciech16.07.2021, 20:40
Czyli każdy zamknięcie lokalów było bezprawne. Pozew zbiorowy zakończy lockdowny.
M.16.07.2021, 20:24
A tak się zawistne Podhale spuszczało nad karami dla nich, BRAWO WŁAŚCICIELE!
Wojtek16.07.2021, 19:57
Psychologiczny błąd Państwowego Powiatowego Inspektora Sanepidu w Zakopanem.To teraz możecie nakazywać zamykanie tej knajpy z powodu fali wirusa,a oni będą gwizdać lekceważąco,co przecież już ordynarnie wcześniej robili.
Władek16.07.2021, 19:31
Ta cała "pandemia" to jeden wielki "pic na wodę". Żeby była jasność: wirus istnieje i w pewnych okolicznościach, dla pewnych osób może faktycznie być groźny, ale żeby robić sobie z całego społeczeństwa aż takie jaja ?!
Mówię jak jest16.07.2021, 19:08
I w taki oto sposób, organy Państwa Polskiego ośmieszają reżim sanitarny i tym samym zachęcają do lekceważenia przepisów w przyszłości.Brawo "odważni" którzy macie gdzieś przepsiy, oto przesłanie tej sprawy.
Sprawiedliwy16.07.2021, 18:35
Brak konsekwencji.Wielka niesprawiedliwość
Radek16.07.2021, 18:22
I bardzo dobrze

Bo żadnego wirusa niema to rządowa ściema .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl