18.07.2021, 22:07 | czytano: 4582

Remonty w Sromowcach, budowa PSZOK i ścieżki rowerowej - seria inwestycji w gminie Czorsztyn (zdjęcia)

zdj. UMWM
Rewitalizacja wsi Sromowce Wyżne, budowa ścieżki rowerowej dookoła Jeziora Czorsztyńskiego oraz modernizacja Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - to kluczowe projekty, które zostały zrealizowane przy dofinansowaniu z funduszy europejskich na terenie gminy Czorsztyn. W otwarciu inwestycji wziął udział marszałek Witold Kozłowski.
Rewitalizacja w Sromowcach Wyżnych
Projekt rewitalizacji obejmował m.in. utworzenie strefy rekreacji, wypoczynku i aktywnego spędzania czasu, budowę ścieżek pieszych, altany, miejsc do gry w boole, park mini golfa, skate park, siłowni, stołów do gry w szachy, a także stworzenie ogrodu edukacyjnego i przestrzeni do imprez plenerowych, czy wystaw artystycznych.

Wykonano też modernizację i termomodernizację Izby Regionalnej, remizy OSP, wymieniono źródło ciepła w Szkole Podstawowej, powstał chodnik i wyznaczono miejsca postojowe przy strefie rekreacji i budynku wielofunkcyjnym, a także przebudowano miejsca parkingowe i drogę dojazdową do Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnych.

Ogólna wartość tej inwestycji wyniosła ponad 2 mln zł, natomiast dofinansowanie z funduszy unijnych to kwota ponad 1,5 mln zł.

Budowa ścieżki rowerowej dookoła Jeziora Czorsztyńskiego

To najbardziej malownicza i unikatowa, ze względu na niecodzienną scenerię, trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Bajkowe widoki Tatr, Pienin i Gorców, zamki w Niedzicy i Czorsztynie odbijające się w tafli jeziora i ścieżka rowerowa w niektórych fragmentach niemal stykająca się z lustrem wody, to główne wyróżniki tej wyjątkowej pętli.

W ramach inwestycji wybudowano trasy rowerowe, wykonano oznakowanie istniejącej drogi, przebudowano przepusty i brodo przejazdy, przebudowano kładki, a ponadto wybudowano Miejsca Obsługi Rowerzystów. Ogólna wartość projektu, na odcinku I Czarna Dama - od miejscowości Mizerna do Czorsztyn Nadzamcze oraz na odcinku II Zatopiona Osada - od miejscowości Huba do miejscowości Mizerna to kwota ponad 19 mln zł, natomiast dofinansowanie z funduszy unijnych wyniosło ponad 9 mln zł.

Modernizacja Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
PSZOK ma za zadanie odbiór wyselekcjonowanych odpadów powstających w gospodarstwach domowych - zarówno odpadów innych niż niebezpieczne, jak również odpadów niebezpiecznych - w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców Gminy Czorsztyn.

PSZOK pomoże w zapewnieniu właściwej hierarchii sposobów postępowania z odpadami, dzięki stworzeniu możliwości przekazania do recyklingu selektywnie zebranych odpadów komunalnych od mieszkańców Gminy Czorsztyn i poddaniu zebranych odpadów zielonych procesom przetwarzania i produkcji kompostu w wyspecjalizowanej instalacji regionalnej.

- To dobra wiadomość dla mieszkańców gminy, którzy będą mogli tu przywieźć i bezpłatnie zostawić posegregowane śmieci oraz rzeczy, które po naprawie zyskają drugie życie i posłużą innym. Dzięki temu na ich posesjach będzie schludnie, a w całej gminie - bardziej ekologicznie - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Ogólna wartość inwestycji to ponad 2 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło ponad 1,1 mln zł.

UMWM, opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zniecierpliwiony24.07.2021, 00:55
A to może by tak jeszcze raz kładkę otworzyć w Sromowcach Niżnych, hale w Maniowach, szkołę w Kluszkowcach...tak, żeby tylko coś otwierać. Przecież te inwestycje co o nich tak szumnie już od dawna otwarte. No cóż świat się bawi, kampanie wyborcze czas zacząć! Wójtowi to raczej nie pomoże, pozostałym - zobaczymy.
obserwator22.07.2021, 20:34
PARANOJA wójt Czorsztyna wszystkie pieniądze z Polskiego ładu przeznaczył na inwestycje w swojej miejscowości oczywiści znalazła się tam również remont ulicy Zeromskiego.
Przypomnę że ostatnio radni sprzeciwiali się remontowi tej ulicy argumentując że jest w dobrym stanie, dodam że przy tej ulicy mieszkają rodzice pana wójta.
PRZYKRO TYLKO ŻE WÓJT NIE WIDZI POTRZEB INNYCH MIEJSCOWOŚCI
GMINA CZORSZTYN TO NIE TYLKO MANIOWY
Ciekawy21.07.2021, 18:54
W artykule są nierzetelne informacje chociażby informacja odnośnie kosztów Rewitalizacja w Sromowcach Wyżnych w dokumentach w gminie jest koszt prawie 6 mln a nie 3,5 mln przecież z powodu złej dokumentacji projektowej np. brak podsypki pod chodnikami i wiele innych niedopatrzeń gmina dołożyła ponad 2 mln
rysownik20.07.2021, 20:49
Coż to za jeden z tą laską na zdjęciu 11/11
Mirek19.07.2021, 18:58
Z kąd zaś wójt przyjął pracowników na remonty
? Pewno z Krośnice
kucyk19.07.2021, 17:14
Koń by się uśmiał :-)
Ciekawy19.07.2021, 12:52
A inwestycje wójta na Stylchynie też otwarto
temu panu dziękujemy19.07.2021, 10:59
To już ostatnia kadencja wójta
Mamy kandydatke, która poprowadzi gminę po gospodarsku
klasyczna impreza PiS - żałosne19.07.2021, 07:39
Oj nie ładnie wójcie
- nikogo nie zaprosiłeś z Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego, która ma największe zasługi powstania ścieżki rowerowej wokół Jeziora
zrobiłeś impreze dla PiS, który nie zrobił nic w tym względzie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl