26.07.2021, 11:20 | czytano: 22690

Maciej Jachymiak: Alter ego burmistrzówki

Archiwum autora
FELIETON. - Na wstępie pragnę przeprosić Drogich Czytelników, że w poprzednim felietonie popełniłem błąd - pisze Maciej Jachymiak, nowotarżanin, lekarz, były samorządowiec i polityk.
„Podałem, że projekt Naszej Watahy do funduszy norweskich zajął ostatnie miejsce ze wszystkich. Tymczasem było to ostatnie miejsce wśród tych co przeszli ocenę formalną. Kolosalna różnica. Występ Watahy można w tym kontekście śmiało ocenić jako sukces.
Usprawiedliwia mnie jedynie to, że w WK Mieście ciężko się co dowiedzieć. Miejski propagandzista ukrywa porażki, a zadawanie pytań, na mocy umowy radnych, jest bardzo skomplikowane. A jak takiemu dociekliwemu radnemu uda się już pytanie zadać to i tak dowie się od burmistrza, że pytanie jest głupie i tendencyjne.

Przepraszam też za lekkie opóźnienie. W ten weekend, na mocy umowy z kolegami, porażeni informacjami o losie najwybitniejszego żyjącego obywatela Powiatu Nowotarskiego, Mariana Banasia, postanowiliśmy udać się do jego rodzinnej miejscowości, Piekielnika. Tam też penetrowaliśmy wielką podhalańsko – orawską puściznę, nasłuchując co godzina informacji w radio. Marian jest twardy.

Przypomniało mi się, że przed 6.laty, w ramach kampanii wyborczej, nasz przyszły wódz, na fali programu propagandowego „Polska w ruinie”, zauważył, że w Hollywood nie kręci się prawdziwych filmów o Polsce i że to się zmieni. Jakoś przez 6 lat się nie zmieniło, a to głównie dlatego, że w Hollywood rządzą socjalistyczni liberałowie, niechętni socjalistom narodowym, którzy rządzą w Polsce. Więc wódz się wkurzył i mamy teraz prawdziwy sensacyjny film. Są aresztowania, politycy, służby specjalne. I wszystko na żywo. Można by to porównać do Wojny Światów Orsona Welles’a, pamiętnego słuchowiska radiowego, w którym autor przekonał Amerykanów, że napadli ich kosmici. W naszej wersji mamy jednak nie science fiction a prawdziwy sensacyjny hit. Do klasyki tematu brakowało tylko jakieś powabnej sziksy.

Tę ujrzeliśmy po powrocie z orawskich bagien do WK Miasta. Kwietna Pani. Alter ego burmistrzówki. Ucięli jej głowę, ale ma nową. Nie za darmo oczywiście, ale kto bogatemu zabroni. Alter ego, jak ktoś nie rozumie, to zjawisko w psychologii znane. Zastępujemy siebie czymś bardziej akceptowalnym, marzeniem… I tak panowie o małych charakterach kupują wielkie samochody, a pantoflarze wsiadają na głośne motocykle i zajeżdżają Gorce. U kobiet może być na przykład takie upstrzone kwiatami niewiadomoco…
Złośliwcy mówią, że bez tej głowy bardziej odpowiadała rzeczywistości…

Ja oczywiście też mam alter ego. Tutusia, pieska rasy York. Napisałem dla niego sto limeryków. Promocja książki już niedługo. Na razie tylko zdjęcie”.

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Co ja czytam29.07.2021, 10:20
@Pigmalion

XDDDDDDD
tuptek28.07.2021, 12:07
lewatywon
Pigmalion27.07.2021, 21:22
A ja tak zupełnie obiektywnie i z boku myślę, że pojawienie się Jachymiaka na tej beznadziejnej scenie polityki lokalnej to jak powrót Tuska na polskie salony. Jest jakieś dziwne podobieństwo bo tu i tam nagle zajaśniało światełko nadziei, że te lata upokożeń, kłamstwa i głupoty dobiegają końca.
Oby tak się stało bo życie w tej zaściankowej i kołtuńskiej ciemnocie staje się zbyt trudne.
Nowo Tarzan26.07.2021, 19:20
Chsm a nie Pan
baciok@26.07.2021, 16:13
Ten Tutuś Panie Macieju ma taki myslący refleksyjny wyraz pyska.
Tutusiu pinuj swojego Pana żeby ktoś go nie ukradł
wc26.07.2021, 15:41
Przecież pan Maciej doskonale wie, jak "to" się w samorządach robi, Po co te złośliwości?
do Joanna26.07.2021, 14:45
trochę więcej dystansu i poczucia humoru :)
jj26.07.2021, 14:20
A to się Joanna zjeżyła. ;-) :-)
Niepotrzebnie, bo felieton jest super. :-)
Jolka26.07.2021, 14:14
Też chcę być kwietną damą
Joanna26.07.2021, 12:17
Przeprosić to pan powinien nie czytelników, ale urzędników. To ich pan doktor się wyśmiewał i obrażał.

Co do "miejskiego propagandzisty, który ukrywa porażki" to chyba pan doktor kadencje pomylił. Taki propagandzista to był zatrudniony za poprzedniego burmistrza. Nie pamięta pan doktor swojego przyjaciela Piotra do którego nawet adresował jeden z felietonów? Interesujące. Kolejny błąd za który przyjdzie przeprosić za tydzień?

Nie wiem na jakiej podstawie uważa pan doktor wszystkich ludzi za idiotów. Nie brakuje ich - to prawda. Ale nie stanowią większości. Większość nigdy pana nie wspierała - dowodem jest start w wyborach na burmistrza, których nigdy nie udało się panu wygrać. Wygrywał zawsze ktoś inny. Nie ma pan poparcia żadnej większości. Trochę pokory zalecam.
Egon26.07.2021, 11:42
W punkt jak zwykle
STAŚ26.07.2021, 11:35
Alter ego, jak ktoś nie rozumie, to zjawisko w psychologii znane. Zastępujemy siebie czymś bardziej akceptowalnym, marzeniem? I tak panowie o małych charakterach kupują wielkie samochody, a pantoflarze wsiadają na głośne motocykle i zajeżdżają Gorce.

Tym zajeżdżaniem Gorc można się przyjżeć, ale co dalej ?!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl