06.09.2021, 15:28 | czytano: 5664

Jedno spotkanie, dwie notatki. Spór o to co ustalono w sprawie przebudowy skrzyżowania ulic św. Anny i Grel

arch. Podhale24
NOWY TARG. Ciągnąca się od lat kwestia przebudowy skrzyżowania ulic Św. Anny i Grel miała podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta kolejną odsłonę. Tym razem poszło o notatkę sporządzoną po spotkaniu w starostwie z udziałem radnych powiatowych i miejskich. Radny Bartłomiej Garbacz określił sytuację jako próbę zdyskredytowania go.
Temat wywołał radny Bartłomiej Garbacz, pytając burmistrza dlaczego informacja o spotkaniu sprzed miesiąca - nie znalazła się w jego sprawozdaniu.
Jedna osoba w kilku rolach

W odpowiedzi wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek dość nieoczekiwanie zapytał Garbacza, czy swoje pytanie zadaje on jako radny miejski, czy jako sekretarz starostwa powiatowego. Gdy padła odpowiedź, że "jako radny" - wiceburmistrz przypomniał, że "temat jest nabrzmiały i trwa kilka lat". - Miasto jest zasypywane wnioskami mieszkańców zainteresowanych rozbudową tego skrzyżowania. Teraz otrzymaliśmy pismo od europosła Patryka Jakiego, żebyśmy ustosunkowali się do przebudowy tego skrzyżowania. W tym piśmie jest taki fragment sygnowany przez pana Golińskiego adwokata państwa Lejów (to nowotarżanie, którzy są stroną w sporze z z Miastem - przyp. red.) - zacytuję: "moi mocodawcy upoważnili mnie do podania, że dalszych informacji z perspektywy miasta i powiatu może udzielić radny miejski i jednocześnie sekretarz powiatu Bartłomiej Garbacz".

- Dzisiaj się dowiedziałem, że zostałem wskazany jako osoba do kontaktu - odpowiedział Bartłomiej Garbacz. - Jeśli moja wiedza i doświadczenie może być wykorzystane do rozwiązania problemu - to nie uciekam od odpowiedzialności. Chcę, byśmy doszli do porozumienia i rozwiązali problem - zadeklarował.

Dwie wersje opisu spotkania

- W przeszłości były rozbieżności - kto i jak ma prowadzić tę inwestycję. Mam komplet dokumentów, z których wynika, że nadal obowiązuje uchwała Rady Miasta, którą jako radni aprobowaliście, tak jak i treść porozumienia jakie burmistrz miał zawrzeć ze starostą. Burmistrz podpisał to porozumienie i przesłał do starostwa. Nie wróciło ono do nas. Nie zostało podpisane przez starostę i nie wiemy co się z tym porozumieniem stało. Jeszcze w styczniu br. prosiłem pisemnie o zwrot podpisanego porozumienia lub przesłanie notatki o zniszczeniu. Na razie mamy więc porozumienie jednostronnie podpisane przez Miasto w sprawie współfinansowania przebudowy skrzyżowania - mówił wiceburmistrz Wojtaszek.

Jak dodał sierpniowe spotkanie przedstawicieli Miasta i powiatu było protokołowane przez... Bartłomieja Garbacza. - Nie wiem jaka była pana rola, ale nastąpiła znaczna rozbieżność. Ta notatka nie oddawała ducha ustaleń tego spotkania, dlatego sporządziliśmy własną notatkę i odesłaliśmy ją do starostwa, prosząc o włączenie jej do akt sprawy. I czekamy - dodał Waldemar Wojtaszek.

Radny Paweł Liszka dopytywał, na czym polegały te rozbieżności.

- Zasadniczo na tym, że myśmy wystąpili o przygotowanie dokumentacyjne, a w notatce od starostwa jest mowa o koncepcji. Miasto już koncepcję wykonało - stwierdził Wojtaszek.

- Spotkanie było protokołowane przeze mnie, bo nikt nie chciał tych ustaleń podpisać. Dowiedziałem się o tym sierpniowym spotkaniu przypadkiem. Byłem wtedy na urlopie, ale przyszedłem do starostwa i byłem tam jako radny miejski. Moja notatka obejmowała przebieg spotkania i opis jak do tego kłopotliwego stanu doszło. Różnica miedzy notatkami (powiatową i miejską - przyp. red.) polega na tym, że moja obejmuje przebieg spotkania, a UM napisał tylko, że spotkanie się odbyło i co ustalono. Niczym innym się nie różnią - tłumaczył Bartłomiej Garbacz.

Przebudowa na terenach miejskich

- Pańska notatka jest jednostronna, nie ma zacytowanych słów - na przykład starosty. A to by wniosło dużo do istoty sprawy - odparł wiceburmistrz. - To skrzyżowanie drogi powiatowej i gminnej. Droga powiatowa jest wyższej kategorii i to w gestii starosty jest zlecenie przebudowy, przy naszym - miejskim współudziale. Mam nadzieję, że na jutrzejszym posiedzeniu Rady Powiatu jakaś konstytutywna decyzja zapadnie i będzie wystosowana do Rady Miasta - dodał.
Jednym z uczestników sierpniowego spotkania w starostwie był Lesław Mikołajski. - My mieliśmy pozytywne odczucia po tym spotkaniu. Podaliśmy sobie ręce i wyglądało, że doszliśmy do porozumienia - mówi radny miejski. - Na tym spotkaniu nie było użyte słowo "koncepcja", a w notce ukazało się, że "opracujemy koncepcję, wybierzemy koncepcję". Od ponad 10 lat jest konflikt z państwem Lejami. Pan starosta użył podczas spotkania sformułowania, że przebudowa poprowadzona zostanie poza terenem państwa Lejów. Tego nie ma w notatce - a powinno być, bo padło stwierdzenie, że robimy po terenach miejskich - komentował radny Mikołajski.

- W notatce ze starostwa pojawiły się ustalenia, że opracowanie dotyczy nieruchomości miejskich, bez ingerencji w nieruchomości prywatne - bronił się Bartłomiej Garbacz. - A słowo "koncepcja" padało. Potem zmieniono to na "projekt" - tłumaczył.

To nie koniec rozmów i ustaleń

- To ciężki problem. Od lat ktoś - wiemy kto - stoi na przeszkodzie, żeby to rozwiązać. Ja, w imieniu mieszkańców proszę pana Garbacza, by pomógł rozwiązać ten problem. Skoro ma pan możliwość porozumieć się z tymi mieszkańcami - to niech pan to zrobi. Brak rozwiązania świadczy źle - o was, jako o powiecie, jak i o nas - jako o mieście - podsumowała radna Danuta Szokalska.

- Deklaruję swoja pomoc w wypracowaniu porozumienia - zapewnił Bartłomiej Garbacz.

- Problem rozwiąże tylko wspólne działanie Miasta i powiatu. Sprawa raz jeszcze będzie omawiana na posiedzeniu komisji finansów - zamknął temat przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda.

Aktualizacja

Pod sam koniec sesji raz jeszcze głos zabrał Bartłomiej Garbacz. - Są na sali obrad państwo Leja. Chcieli powiedzieć o tym piśmie eurodeputowanego, ale dostałem właśnie informację, że pan przewodniczący nie udzieli im głosu. Traktuję to jako kolejna próbę zdyskredytowania mnie, iż działam w imieniu czy interesie konkretnych mieszkańców. To kolejna taka próba, nieudana - powiedział radny.

not. SPalka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jesień plus09.09.2021, 02:41
Kiedyś byli prawdziwi ludzie i się uśmiechnęli że tak czasem bywa a dzisiaj nawet jak popełnisz błąd to Ciebie zwyzywają i doniosą.gdzie ta duma że Jesteśmy i że żyjemy .potrafią nawet Magdusie pizzerię zwyzywać .masakra jakaś albo już NIE jestem u siebie
Pati09.09.2021, 02:36
Wyplantować tą ulice. Nic ciekawe tam nie ma. Wiadome że miasto się rozwija.a miasto tam gdzie coś się dzieje. A tam same udawacze miastowych jak by za Rygą. Mówię do widzenia.
Janusze09.09.2021, 02:32
Chcę tam koncertu Davida Guetty na tym skrzyżowaniu.będzie wyśmienicie. Trujecie d... jak dwulicowe baby.a wiadome że się jeździ i wypadków nie ma. Ale zróbcie przebudowę bo dobrą kase można by było dostać!
Do 07.09.2021, 20:36
Widocznie Janek jest kierowcą i płaci w cenie paliwa podatek drogowy. Jeździ Grelem bo lubi. Czemu nie ma mieć prawa głosu w tej sprawie?
jj07.09.2021, 17:15
Czy ktoś może podać uzasadnienie, dlaczego Burmistrz i Starosta mieli by wydać nasze pieniądze na odszkodowania i przebudowę drogi, która po oddaniu budowanej właśnie obwodnicy będzie całkowicie odciążona i przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie dla komfortu jazdy tubylców i turystów?
miejscowy07.09.2021, 12:14
Po pierwsze wywłaszczenie nie wchodzi w grę gdyż akurat tutaj nie ma ku temu przesłanek. Po drugie problem jest jak już ktoś tu słusznie zauważył prosty do rozwiązania zrobić jednokierunkową w stronę rynku i po problemie . Co do obwodnicy za szpitalem to koncepcja jest gotowa i czeka na wpisanie do listy 100 obwodnic
zielony07.09.2021, 12:08
Ile teraz chcą za ten bydynek ? dalej 12 mln czy juz cos podskoczyło wraz z inflacją ?
dioktorka07.09.2021, 10:54
@ doktor. Przeczytaj tekst ze zrozumieniem , to pojmiesz o co chodzi. Rację ma Wojtaszek
grelok07.09.2021, 09:51
Rację ma wiceburmistrz Wojtaszek.Proszę sobie przeczytać tu cytowany fragment listu adwokata p. Lejów do europosła Jakiego, z którego jasno wynika, że Pan Radny Garbacz sprzyja p. Lejom a powinien zajmować stanowisko zdecydowanej większości społeczności tego rejonu A to cytat" "moi mocodawcy upoważnili mnie do podania, że dalszych informacji z perspektywy miasta i powiatu może udzielić radny miejski i jednocześnie sekretarz powiatu Bartłomiej Garbacz". Ktoś kto potrafi czytac ze zrozumieniem ma jasność w tej sprawie. Do czyjej bramki gra Pan radny Garbacz??
mądry i skromny07.09.2021, 09:08
Panią Poseł trza zaprosić, w rękę pocałować- na pewno przyjedzie i poratuje a Podhale24pl, na pewno o tym napisze- hej.
doktor07.09.2021, 08:07
Rzadko oglądam ten nowotarski kabaret nazwany sesją Rady Miasta, ale wczoraj jak pod mikroskopem można było dostrzec dwa odległw światy. Jeden reprezentowany przez zupełnie nieprzygotowanego i bełkoczącego w mało zrozumiałym języku, z jakąś dziwaczną składnią i niezrozumiałą agresją wobec radnego - wiceburmistrz Wojtaszek (taka nowomowa bleblebleble podparta źle dobranymi cytatami). Drugi spokojny, merytoryczny, próbujący uzmysłowić zebranym w tym królestwie kłamstwa i chaosu, jak daleko już oderwali się od rzeczywistości i jak bardzo różni się to o czym mówią z tym, o co robią - radny Garbacz. To musi być szczególny stan ducha lub typowy objaw stanu choroby.
Fotograf07.09.2021, 07:53
Szkoda że pan Wojtaszek nie pokazał jakiegoś zdjęcia żaby albo ryby albo sarny. Bardzo lubi fotografować i jak nie ma nic do powiedzenia w temacie merytorycznym to wyskakuje z tymi zdjęciami robionymi komórką.
człek06.09.2021, 23:13
Zastępca Wojtaszek znowu kiepsko przygotowany. Dużo mówi ale nie na temat i niewiadomo o co chodzi. Nie potrafił podać rozbierzności w notatkach. Pasuje żeby Burmistrz dał mu podwyżkę to na następną sesje doczyta i zaprezentuje radnym i zainterswanym różnice.
Kamil06.09.2021, 23:08
Cała ta sytuacja z dzisiejszej sesji pokazuje jak Watycha jako Burmistrz jest nieudolny. Przez 7 lat swoich rządów nie potrafi rozwiązac problemu tego ronda. Zamiast szukać rozwiązań to żali się na sesji przez swojego zastępcę. Nikt nie mówi że sprawa jest łatwa ale takie postępowanie jak dziś oglądaliśmy na sesji po raz kolejny pokazało że Burmistrz nie potrafi rozwiązywać problemów tego miasta.
Knt06.09.2021, 22:03
To pisanie, że burmistrza wina wszystko jest nudne, widać, że to piszą radni albo zainteresowane strony.... O starotwie jakoś nigdy nie ma złego słowa na tej stronie. A co do artykułu i wiceburmistrza to hmm... przykre jest to, co tu piszą inni o jego poprzednich pracach czy działaniach no ale cóż, zgadzałoby się...boi się o siebie i nie liczy się z ludźmi, żeby tylko on nie ucierpiał i jego stanowisko, opinia.
Do Janka z Olczy06.09.2021, 20:57
Niech sobie Pan przebudowuje ronda w Zakopanem a nie wtrąca się do ulic w Nowym Targu. Grel tylko jednokierunkową ale wyjazd w stronę rynku. Mamy już dosyć turystów, mieszkańców okolicznych wiosek szczególnie z rejestracją ktt oraz z Niwy. Zrobiliście z Grela trasę szybkiego ruchu, a mieszkańców macie za nic. Burmistrz udaje, że się nic nie dzieje i nawet nie planuje budowy obwodnicy za szpitalem!
Maniek06.09.2021, 20:21
Panie Garbacz niech pan uważa. Waldemar ma swoje notatki i na pewno zdjęcia robił ukradkiem. Jak był wójtem to w Maniowach robił ludziom zdjęcia jak siedzieli w barze. Wpadał i pstrykał. Jeśli redakacj puści link to tu jest to opisane: https:/...
Broda06.09.2021, 19:49
Miasto ma prawo wywłaszczenia dla dobra publicznego, ale nie chce z tego korzystać bo włodarze to lenie niekompetentne.
Byle nie rondo:)06.09.2021, 19:00
Kierowca - zrobić światła na zakopiance w miejscu 1 lub 2 wjazdu od strony Grela na zakopiankę i po temacie
Wstyd, błaznowanie, kompromitacja!!!!06.09.2021, 18:55
To już jest nudne!! Jedna wielka kompromitacja U. M. Z Burmistrzem na czele! Jak długo już trwa to tango buraczane? Ktoś powinien stracić stołek albo podać się do dymisji. Zrobić jakiś objazd a na wylocie z Grela na Św. Anny postawić barykadę albo donice z kwiatami (nie proponuję damy kwiatowej bo to spory koszt) Kiedyś skręcając że Św. Anny na Grel ktoś z naprzeciwka mnie strąbil bo myślał że to jednokierunkowa więc kolega Janek z Olczy poddał dobry pomysł. Osobiście bym zaorał to miejsce i byłoby po temacie.
Kierowca06.09.2021, 18:04
Do Janka a jak bedzie sie wyjezdzac z Grela na Krakow pod prad?
Nowotarżanin z wyboru06.09.2021, 17:53
Zrobić obwodnicę za szpitalem i problem z głowy.
Bzik06.09.2021, 16:30
Nie rozumiem dlaczego misto nie rozstrzygnie wreszcie sprawy przeciez mozna wywlaszczyc nieruchomosc bez zgody I wreszcie rozwiazac problem.a jak wlascicielom nie odpowiada kwota wywlaszczenia to moga dochodzic praw w sadzie a skrzyzowanie mozna budowc.tu musi byc ostre ciecie.dialog juz byl
Wrota gorc06.09.2021, 16:09
Jeden człowiek z Waksmunda takie skrzyżowanie to robi w tydzień i to bez przetargu i bez wykupienia gruntów od właścicieli
Janek z Olczy06.09.2021, 16:04
Zrobić jednokierunkową, w stronę ul. Grel z wjazdem tylko od strony rynku i po temacie. Żadna przebudowa nie będzie potrzebna.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl