13.09.2021, 20:42 | czytano: 9966

Protest w Trybszu. Dyrektor i wójt jadą do Krakowa, ale w tle konflikt i mocne słowa

Fot. Tomasz Budz / Trybsz Facebook
Wójt gminy Łapsze Niżnej Jakub Jamróz i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu jadą w środę do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie rozmawiać o możliwości budowy tymczasowego mostu na Białce.
Chcą go mieszkańcy, którzy na czas budowy nowego mostu w Trybszu będą zmuszeni korzystać z długich uciążliwych objazdów przez Falsztyn lub Czarną Górę. W niedzielę zorganizowali protest, podczas którego domagali się budowy tymczasowej przeprawy.
Dyrektor PZD tłumaczy od dłuższego czasu, że problemem są przepisy przyrodnicze, bowiem most znajduje się na terenie obszaru Natura 2000. - W środę jedziemy do RDOŚ sprawdzić czy coś się zmieniło, czy jest możliwość budowy tymczasowej przeprawy, jak by to wyglądało. Musimy się też dowiedzieć, co na to wykonawca, który wygrał przetarg, jak długo może potrwać przygotowanie dokumentacji, budowa oraz ile to może kosztować. Zapewniam, że w miesiąc-dwa nie ma szans tego zrobić, bo jeśli będzie wymagany raport oddziaływania na środowisko, to sama procedura potrwa rok lub dłużej - mówi Tomasz Moskalik. - Rozumiem mieszkańców i ich protest, bo będą utrudnienia, ale dzięki temu będą mieć nowy most. Stary jest w coraz gorszym stanie. Co może być też ważne dla przedsiębiorców, zniknie ograniczenie do 15 ton, które teraz obowiązuje. Należy się zastanowić, czy wydawanie dużych pieniędzy na budowę tymczasowej przeprawy ma sens, gdy za rok będzie nowy most, a tymczasowy trzeba będzie rozebrać. Lepiej byłoby za to zrobić nowe chodniki przy drogach powiatowych w gminie Łapsze Niżne - dodaje.

Alternatywą dla budowy mostu tymczasowego może okazać się budowa nowej drogi z Trybsza do Krempach. Dzięki niej droga do Nowego Targu znacznie się skróci. W weekend na ten temat mają się wypowiedzieć mieszkańcy Krempach, którzy jednak są sceptyczni w stosunku do tego rozwiązania. Gmina Łapsze Niżne ogłosiła już przetarg na budowę drogi, ale z jego rozstrzygnięciem wstrzymuje się do czas podjęcia decyzji przez krempaszan i gminę Nowy Targ.

Zrodził się też konflikt, bowiem kilka dni temu wójt łapszańskiej gminy Jakub Jamróz publicznie zarzucił zastępcy dyrektora PZD Kazimierzowi Bielakowi "szereg manipulacji, które mają na celu wywołanie mylnego przeświadczenia, że do Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych wpływały informacje o nieplanowaniu przeprawy tymczasowej przez PZD - jest to nieprawda".

"PZD od początku utrzymywał, że główną przeszkodą w budowie mostu w nowym śladzie (zgodnie z pierwotnym projektem) było stanowisko RDOŚ z uwagi na Naturę 2000, a nawet brak zgody Komisji Europejskiej. Z tej samej przyczyny jak twierdzili przedstawiciele PZD nie uzyskano zgody na most tymczasowy. Rozwiązaniem zapewniającym ciągłość ruchu drogowego na czas budowy, o którym mnie (i nie tylko mnie) zapewniano, miał być bród, który jak się okazuje również nie był przedmiotem uzgodnień. Tym większe moje rozczarowanie, że jak się okazuje nie tylko zapewnienia o przeprawie tymczasowej nie zostały dotrzymane, ale również fakt braku zgody RDOŚ i KE był wynikiem zaniechań PZD" - przekonuje wójt Jamróz.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
spiskaII23.09.2021, 09:10
@obserwator: Pani Radna z Niedzicy pierwsze głosuje jak wójt chce a później ręce obmywa że "ona o niczym nie wiedziała" jak to zawsze bywa jak jest coś źle zrobione, a jak dobrze to wszystko dzięki jej. Już tą gre Pani Radnej każdy zna. Pierwsze głosują a później myślą co i jak to zrobić żeby obywateli o kłamać i oczy zamydlić.

@abc: poprzednia rada nie była lepsza co wójtowi pozwoliła pola Niedzickie za bezcen sprzedać kolesiowi i każdy wie o kim mowa!!

/.../
abc19.09.2021, 17:02
Panie Macieju ! Pewnie tak to prawda zgoda bo poprzednia rada nie pozwalała i nie pozwoliła by na pewno wójtowi na uprawianie takiej wolno amerykanki ! Była to rada w miarę merytoryczna. Obecna rada to przypadkowa zbierania ludzi którzy nie potrafią samodzielnie myśleć !
Mądrala18.09.2021, 20:58
Proponuję, aby każdy kandydat na radnego zdawał egzamin z rozumienia tekstu prawnego. Wielu obecnych radnych nie powinno zajmować tego stanowiska.
Rzetelny18.09.2021, 20:55
Kto nie jeździł w zimie przez Czarną Górę, niech nie zabiera głosu. Droga jest wąska, stroma, dziurawa. Po odśnieżaniu można przejechać tylko taczkami.
majka !17.09.2021, 13:42
Nooooo !!!!! Widzisz Kuliceck nie jest tak jak sądziłam coś jednak kumasz w tym temacie kto ponosi winę za tak kretyńską uchwałę podjętą przez te gminne oscypki ! Skoro wiesz to dlaczego piszesz takie dyrdymały ? Ale nie rozumie co ma do tego radna z Niedzicy Ona nie głosowała za uchwałom albo wstrzymała się od głosu jeśli się nie mylę ? Pozwól że Ty masz swój punkt widzenia a ja pozostanę przy swoim , jest demokracja ? Polecam przeczytać wpis Trypszanki na tej stronie i wszystko jasne i kropka ! A tak na marginesie maja , majka to skrót mojego imienia nie żadnej pszczółki choć była to pszczółka pracowita .
plachtamaciej17.09.2021, 12:40
- wójt na ostatniej sesji kłamał i nadal kłamie na temat przeprawy zastępczej w Trybszu,
- radny Trybsza i Pani sekretarz z Trybsza na ostatniej sesji na temat mostu milczą,
-wszyscy radni podnoszą ręce przy głosowaniu tak jak wójt pociąga za szurki
- temat mostu w Trybszu to czysta manipulacja wójta , a kolejna kadencja leci za 10 tyś. miesięcznie,
- większego kłamcy i hipokryty dawno na tym stanowisku nie było
Kulicek17.09.2021, 11:39
Maja:
Leć do Gucia to Cię może nauczy czytać ze zrozumieniem. Napisałem, że teraz szukają rozwiązań, a nie że nic nie zawalili...... kto zawalił, to ja doskonale wiem. PZD, Wójt, Rada, radny. Taka to kolejność, Radna z Niedzicy także!
biorący udział w spotkaniu!17.09.2021, 09:16
Do wszystkich piszących tych za jak i przeciw ! Do czasu kiedy Wójt nie zrozumie że najpierw trzeba myśleć a..... dopiero mówić, to takie sytuacje będą często miały miejsce ! Tak samo z Radnymi jeśli będą głosować za czymś czego nie rozumieją byle tyko przegłosować, to za dwa lata może się okazać że już nie będzie za czym głosować . Nikt jednak z piszących nie zadaje istotnego pytania... skąd Wójt na takie inwestycje wytrzaśnie kasę no skąd ? Skoro sam twierdzi że gminę na wiele inwestycji po prostu nie stać. Radni łykają wszystko co Wójt im podsunie i nie ważne jakie skutki z tego będą w przyszłości ? Śmiało można postawić pytanie czy to jest jeszcze RADA ?
maja17.09.2021, 06:37
Ty rzeczywiście jesteś KULICEK skoro masz taki pogląd na sprawę budowy mostu , wójta , radnych tych nieudaczników ! Zawalili sprawę na całego a teraz szukają winnych ? Dyskusja z Tobą była by naprawdę jałowa !
Sąsiad za miedzy16.09.2021, 17:19
miejscowy...... ale która prawda bo podobno są trzy prawdy ? Podpowiem bo widzę że słabo kumasz ....prowda , tyz prowda , i gówno prowda !!!To która to ta prawda ? Przez dwa lata radna w poprzedniej kadencji broniła wójta jak niepodległości ale widać doszła do wniosku że nie warto !!!!!!!!!! Dlaczego ich drogi się rozeszły wiadomo. Zastanawia mnie jednak dlaczego popierała wójta na drugą kadencję skoro miała wiele innych propozycji, z których nie skorzystała. Fircykowanie i niekompetencja gminy się kłania !!!!! MIEJSCOWY!!!!!!!!
miejscowy16.09.2021, 15:31
Obserwator akurat ta pani radna jest w opozycji do wójta i wszytsko krytykuje co obecny wójt zrobi . Prawda jest taka że Pan dyrektor Zapewniał że do czasu wybudowania nowego mostu stary zostanie po tem z racji tego że nie dostali zgody z RDiośu na to było mówione że zostanie utworzony przejazd tzw brózd tutaj wyszła niekopetencja pracowników PZD bo żadnej dokumentacji i pozwoleń nie złożyli do RDOŚiu i nie dostali w efekcie pozwolenia . TAKA JEST PRAWDA.
większy góral16.09.2021, 13:36
Do góral: tysiące ludzi będą się męczyć. A ja bez kozery powiem - miliony!!! Za chwilę się okaże, że Trybsz jest zaludniony bardziej niż Tokio :)))
góral16.09.2021, 09:56
to jakaś tragifarsa!.Dla jakiś np.żabek tysiące ludzi ma się męczyć ?
Kulicek16.09.2021, 09:49
Do maja:
Gdyby nie ten machający flagą do spółki z Sołtysem to dzisiaj myślę, że most byłby zamknięty. Zwróciliśmy się do Nich i to Oni Nas reprezentują, ja akurat pozytywnie oceniam obecne działania zaangażowanych radnych, sołtysów, ludzi i Wójta. Bo szukają rozwiązań, a nie pokrzykują na sesjach. "Po czynach Ich poznacie"
olek16.09.2021, 08:39
Tybszanka ! Nic tu nie trzeba dodać wszystko to prawda jednym słowem dziadostwo i nic więcej , ale Oni to mają w genach cały ten samorząd wójt chyba wiadomo co reprezentują !
obserwator14.09.2021, 19:57
Trybszanka...... trzeba odsłuchać sobie sesje nie kto inny jak radna właśnie z Niedzicy przeczuwała że coś jest nie tak z tym mostem że coś tu niedograne prawnie i się po prostu burzyła ! Wypadało by od czasu do czasu posłuchać co ma do powiedzenia. To cwana radna i nie zagłosuje nigdy w ciemno nie ma takiej siły!!!! Nie jest łatwowierna przekupna przede wszystkim stara się trzymać litery prawa. A to wieka zaleta radnego !
Józef14.09.2021, 19:43
Do Seb
Skąd wystartowałeś że miałeś 11 km ??
Zapraszam na przejażdżkę to będziesz wiedział o co wszystkim chodzi
Dajemy się robić14.09.2021, 17:41
Ludziska! Trza zrobić połączenie na czas budowy mostu. Ale trza cisnąć wójta. Wszyscyśmy słyszeli jak obiecywał drogę do Krempach i co tak nagle zamilkł? Most objazdowy za chwilę trza będzie rozebrać a droga zostanie na wieki wieków. Tylko trza go cisnąć bo sprytnie przerzucił sprawę na powiat a powiat i tak nie wybuduje mostu. Wtedy Wójt będzie mógł rozłożyć ręce i wziąść kasę z mostu na Łapsze. Tak se wymyślił. A my będziemy mieć g....
We14.09.2021, 17:41
He spisoki jedyny most zamknom bedzie ta latać samolotami do krainy
Trybszanka14.09.2021, 16:54
Do wszystkich
Most na Białce jest potrzebny. Nikt nie ma wątpliwości. I nikt z Trybsza nie jest przeciwny jego budowie. Problem można opisać tak:
1. Od 2016 roku wiadomo było, że ruszy budowa;
2. Podtrzymywane było, że STARY MOST NA CZAS BUDOWY ZOSTANIE!!!
3. GMINA ŁAPSZE powzięła informację, że STAREGO MOSTU NIE BĘDZIE NA CZAS BUDOWY NOWEGO! NIEJASNE JEST OD KIEDY TA WIADOMOŚĆ SPŁYNĘŁA DO GMINY, jasne jest, że gmina nie powiadomiła o tym NIKOGO!
4. Zebranie na temat mostu odbyło się pod koniec lipca i na początku sierpnia, kiedy to za 3 tygodnie miał wchodzić wykonawca, a mieszkańcy dowiadywali się o fakcie zamknięcia w autobusie, w sklepie, w miejscach, w których załatwia się nie takie sprawy!
5. Na zebraniach Wójt (radosny jak skowronek) poinformował o tym mieszkańców. I dodał, że:
a. niektórzy jeżdżą do Krakowa codziennie i żyją
b. co za bzdury, że w Białce Tatrz. są korki i długo się jedzie
c. ON JUŻ UZGODNIŁ DROGĘ Z KREMPACHAMI
d. OSZUKANO WÓJTA W STAROSTWIE, BO - uważajcie- TELEFONICZNIE!!!! zapewniono, że stary most zostaje
e. GMINA podpisuje umowę wartą ponad 7 mln i nie czyta umowy dokładnie, bo "w gminie jest tak dużo pracy"... - NIC DODAĆ NIC UJĄĆ
f. plótł inne banialuki
e. wyszedł z zebrań szczęśliwy i happy
5. Mieszkańcy Krempach wyrazili ZDZIWIENIE I OBURZENIE na budowę drogi
6. MIEJSCE POD W/W DROGĘ NIE ZOSTAŁO WYTYCZONE, UZGODNIONE Z WŁAŚCICIELAMI GRUNTÓW, NIKT NIE PRZESPACEROWAŁ (a, przepraszam, Wójt z Panią Sekretarz odbyli pieszą wycieczkę do rzeczki)
7. DUUUUUUUŻO wcześniej Gmina oddała most WYKONAWCY - gotowy do remontu (czytaj: wyburzenia)
8. Władze gminy obłudnie dzisiaj chodzą protestować z mieszkańcami zachowując się jak małe dzieci- "MAMO, ON MNIE OSZUKAŁ"; "MAMO ON MI OBIECAŁ..."
9. Droga przez Czarna Górę może i nie ma wielu kilometrów, ale odcinek z Trybsza - ok. 2 km. - jest dziurawy jak szwajcarski ser, za Sołtystwem w dolinie na ul Nadwodniej nie miną się autobusy (ZIMA!!!), natomiast w Białce w czasie sezonu i poza nim są korki- droga się wydłuża czasowo. Tak jest już teraz, a co będzie przy wzmożonym ruchu?
10. I - OBIECANKI- CACANKI- W Białym Dunajcu most miał być budowany niecały rok, a budowano go ... 7 lat!!!
POZDRAWIAM SERDECZNIE SPOKOJNIE ŚPIĄCYCH
obcy14.09.2021, 16:48
Abraham....Chryste po prostu wyleciało wójtowi to z głowy te 8 mil. tak trudno to zrozumieć? Z tyłu głowy kombinował co to w sumie jest 8 .mil.. 2 latka minie i ZEW w Niedzicy z podatku wpłacanego do gminy most w Trypszu wybuduje i jaki to problem ???Może jeszcze drogę do Krempach do Czarnej Góry PYTANIE za co jak gmina świeci gołym tyłkiem z 10 mil. długiem ! Tego radni też nie zauważyli a tacy do przodu .
Seb14.09.2021, 13:26
Sprawdziłem. Objazd przez most w Czarnej Górze z Trybszu do Nowego Targu to 11 km. Nie wiem co o tym myśleć. Wydaje mi się, że nie jest to daleko
mam do pracy dalej niż Trybszanie14.09.2021, 13:12
Drogi Mieszkańcu "Jak żyć, jak dojeżdżać przez rok, aż rok. Ano tak jak dojeżdżają stale mieszkańcy np. Szczawnicy, Zubrzycy, Lipnicy Wielkiej i Małej i tysiące innych ludzi. Do Nowego Targu i Zakopanego dojeżdżają też ludzie z sąsiednich powiatów suskiego, myślenickiego, limanowskiego, i żyją i są zadowoleni.Tak się zakręciliście w udowadnianiu, że macie rację, że ktoś nieodpowiedzialny może zrobić coś głupiego byle tylko udowodnić że na czas odpowiednie służby nie dojada.
maja14.09.2021, 12:23
Gucio !!!!! Zgadzam się z tobą całkowicie. To wszystko jest chore i to ciężko chore ! Drugi to ten polityk z Trybsza który macha flagą na proteście. Na sesji goni od jednego do drugiej a sumie i tak głosuje jak większość czyli jak wójt chce taki to bohater ! Jaki mają poziom to wdać na każdym kroku !
Abraham14.09.2021, 11:55
niech mi ktoś wytłumaczy - jak wójt nie wiedział że nie będzie mostu tymczasowego to dlaczego ponad pół roku temu se załatwił pozwolenie na budowę drogi do Krempach???? Prorok jaki czy co? Nie wierzycie ? To nieh pokaże papiery.
Gorol z gorc14.09.2021, 11:45
A ja powiem tak. Byłem w sytuacji gdzie miałem objazd 4 km w jedną stronę prawie przez cały rok gdy budowano nowy most. Zresztą jak rzesza innych mieszkańców. U nas nie było miejsca na tymczasowa przeprawę. Jednak co będzie jak most Wam zamkną ze względu bezpieczeństwa, wtedy objazd będzie naturalna sytuacja. Gdzie odbędą się wtedy protesty?
Mieszkaniec14.09.2021, 11:27
Tymi wyznaczonymi objazdami to na którą godzinę ludzie dotrą do pracy a uczniowie do szkół? Busy już są dramatycznie drogie i rzadko jeżdżą a za objazdy to na pewno jeszcze podrożeją bilety. A karetka tym objazdem to ile czasu pojedzie? I nie rok tylko co najmniej dwa to ma potrwać. Jak my mamy żyć normalnie prze ten czas?
Wojtek14.09.2021, 10:24
Wszędzie są objazdy, i to nawet duże,tylko Spisz ciągle protestuje,by tylko zamącić.
Hiseryk14.09.2021, 10:19
Od kiedy to mosty mają jakieś koła?
mhm14.09.2021, 09:22
Polska - taki piękny kraj, gdzie wszystko się da załatwić...

Czytam o tych ewentualnych formalnościach pod most tymczasowy i mi się niedobrze robi.
xxx14.09.2021, 08:46
spis to fajna kraina to pewnie prawda. Co do Twojego wpisu odpowiem żartem. Trafił nagi na gołego pożycz stówę mój kolego ! Już wszystkim w gminie udzieliło się to fircykowanie ba coraz częściej rżną głupa.
Kierowca14.09.2021, 08:22
A jaki to jest problem żeby stary most pozostał do czasu zakończenia budowy. Przecież nowy most może powstać obok istniejącego. Wjazd na nowy most zacznie się trochę wcześniej i połączy się z drogą od strony Białki. Poco wydawać pieniądze na przeprawę tymczasową?
Do ewa14.09.2021, 08:08
A my właśnie oczekujemy od wójta, że będzie z nami. Wam wszystko jedno bo będzie drogo. A właśnie dla nas będzie drogo jeśli nie będzie objazdu. Najlepiej było powiedzieć, że się nie da...
Gucio14.09.2021, 07:41
Jakim marnym wójtem trzeba być aby najpierw uzgadniać to co jest a jeśli mieszkańcy zauważyli błąd urzędów to wójt nagle z nimi strajkuje. Przecie to jest chore ...... wojcie miej pan poziom chociaż dostateczny a nie mierny i gorzej
Olik14.09.2021, 07:29
Czy ten most jest, będzie tylko dla mieszkańców Trybsza? Mieszkańcy Lapszanki, Łapsz Wyznych i innych miejscowości nigdy z niego nie korzystali? A z Czarnej Góry do Nowego Targu którędy jadą?
Nie Trybsiun14.09.2021, 07:09
Jeśli Polska musi wyjść z Unii, żeby zrobili ten most to ja jestem gotowy na takie poświęcenie.
ta ruda14.09.2021, 06:12
rzucający jajami- w punkt, "aromaty" białczańskich pensjonatów ,hoteli itp wcale nie szkodzą naturze2000 a nawet ją mpcno ubogacają
Mieszkaniec gminy14.09.2021, 04:27
Do Ewa skończ waść mościówka chrzanić i weź się za coś na czym się znasz... Po pierwsze PZD od przynajmniej 5 lat remont mostu ma tylko na papierze i próżne były zapewnienia że PZD a więc zarządca mostu dołoży wszelkich starań by wpisać budowę mostu do rządowego programu inwestycji strategicznych o czym Pan dyrektor zapewniał wiele razy. Dzięki wójtowi ten most ma szansę powstać w ciągu max 24 miesięcy i to jego pracownicy dostrzegli opłakany stan techniczny. mostu. Wyłożył 50 procent kasy na budowę mostu który defacto należy administracyjnie do PZD bo zapewniano go że będzie tymczasowy przejazd tzw bród co też było najwyraźniej kłamstwem. Wynik tego jest taki że wójt który chciał i wg. mojej rozsądnej opinii zrobić coś porządnego dla mieszkańców co defacto stał się kozłem ofiarnym niekompetencji PZD o której nie tylko ta sytuacja potwierdza. Ciekawe co byś powiedziała jak np przez wydłużony czas dojazdu karetki ktoś z mieszkańców zmarł... W. Polityce jak i biznesie est zasada pacta sunt. servanda o której najwyraźniej dyrektor. PZD zapomniał.
fancy13.09.2021, 23:09
No tak: Natura 2000 ważniejsza od mieszkańców!
rzucający jajami13.09.2021, 22:33
....że też niepotrzebne są żadne raporty o oddziaływaniu na środowisko faktu gdy to " bobry " białczańskie defekują do potoku. No fascynujące wręcz jak to wybiórczo można chronić środowisko. No ale Trybsz nie ma takiej siły przebicia ( czytaj: kasy ) jak biołcańskie byznesmeny. Żenada. Teraz można kłapać. P.s. dziś jest poprawnie politycznie?
ewa13.09.2021, 21:45
Jest takie określenie w podwórkowej piłce nożnej na sytuację, w której zawodnik, długo próbuje różnych zwodów na przeciwniku, aż zamiast podać, oddać strzał czy ominąć przeciwnika ? a więc zakończyć akcje próbą zdobycia gola ? traci on piłkę. Mówi się wtedy, że zakiwał się. Tak właśnie zakiwał się Wójt.Sytuacja jest prosta -jest projekt, pozwolenie na budowę i wyłoniony niedrogi wykonawca i krótki termin realizacji inwestycji( 1 rok). Wtedy wkracza Wójt, który zamiast uspokajać nastroje, kombinuje jakieś objazdy, robi nadzieję ludziom, nakręca siebie i innych,skłóca nawet wioski, gada co mu ślina na język przyniesie.Dziś ludzie są wzburzeni, uważają że im się wszystko należy, starosta ma im wybudować most objazdowy kosztem chodników lub mostów w innych częściach powiatu ( a zresztą co ich to obchodzi skąd pieniądze weźmie). Nam się należy i już. A efekt prawdopodobnie będzie taki że ten most nie powstanie i długo będzie trzeba czekać na następną okazje.
spis to fajna kraina13.09.2021, 21:19
to teraz wyjdzie szydło z worka
wójt kluczy i miota się
zamiast podejść jak chłop do tematu
a tak to fircykuje tylko
nie wiele lepszy od tego Dziubana
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl