15.10.2021, 14:26 | czytano: 8980

"Bogu na chwałę - ludziom na ratunek". Odznaczenia dla strażaków-ochotników (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. W trakcie Sesji Rady Miasta, ktora połączona została z jubileuszem 140-lecia OSP Nowy Targ wręczone zostały odznaczenia państwowe dla zasłużonych druhów.
Prezydent RP na wniosek wojewody małopolskiego za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczył Srebrnym Krzyżem Zasługi - Jana Bryję, Macieja Watychowicza i Henryka Wielkiewicza. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Marek Łaś, Marcin Waligórski, Józef Zięba. Odznaczenia wręczał Szymon Strzelichowski, Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Minister MSWiA uhonorował Złotą Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" dh. Jana Łapsę, wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Odznaczenie wręczył komendant PSP w Nowym Targu - brygadier Mariusz Łaciak.

Złotym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Władysław Bachulski, Krzysztof Batkiewicz - syn Adama, Arkadiusz Bukowski, Kazimierz Skawski, Bartłomiej Wolski i Andrzej Wręźlewicz. Srebrnym medalem - Piotr Bryniarski, Szczepan Cypara, Dawid Czubernat, Paweł Waligórski, Piotr Jędrol, a brązowym - Krzysztof Batkiewicz - syn Stanisława, Bartłomiej Czubernat, Agnieszka Wielkiewicz, Krzysztof Worwa i Łukasz Worwa.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego związku OSP PR województwa małopolskiego - odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymał Grzegorz Fryda. Z kolei Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża nadał odznakę honorową "Zadłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia - druhowi Janowi Bryji,

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że zostaliśmy wyróżnieni za ciężką i żmudną pracę. W tym roku już było ponad 120 wyjazdów, czyli co trzeci dzień. Strażacy "nie patrzą, że rodzina" - jak zawyje syrena ruszają - powiedział w imieniu uhonorowanych Jan Łapsa. Dziękował strażakom za ich gotowość do niesienia pomocy, samorządowcom i parlamentarzystom za wsparcie finansowe, szczególnie za przekazany dziś oficjalnie - nowy samochód.

Ceremonię prowadził dh Dariusz Jabcoń.

Zwracając się do strażaków, posłanka Anna Paluch powiedziała - W Piśmie św. napisane jest "jedni drugich brzemiona noście". Najpiękniejsza formą okazywania tego, że w trudnych czasach można liczyć na strażaków, ich dobre wyszkolenie, ofiarność, gotowość niesienia profesjonalnej pomocy
- W chwilach zagrożenia musimy być razem i liczyć na wsparcie drugiego człowieka. "Szczęść Boże" nowotarskim druhom na następne lata pracy - dodał wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Gościem na sesji był także senator Jan Hamerski, który jest przewodniczącym senackiego zespołu strażaków. Przekazał na ręce druhów podziękowania "za bezinteresowne udzielanie wszelakiej pomocy, nie tylko w zagrożeniach związanych z ogniem".

List okolicznościowy od posła Edwarda Siarki odczytał jego asystent Dariusz Tokarski, a list od marszałka Witolda Kozłowskiego przekazał radny Jan Piczura. - Jesteśmy dumni, że takie jednostki jak wasza - istnieją w Małopolsce - dodał od siebie.

Swoje podziękowania strażakom przekazały także dzieci ze Szkoły Podstawowej.

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
myślenie nie boli17.10.2021, 16:46
@piotrek
Po pierwsze, druh Jan, syn Stanisława,
po drugie, druh Jan miał na sobie portki góralskie i góralską koszulę (co zresztą widać na jednym ze zdjęć z kościoła), stąd brak krawata.
antycovidian15.10.2021, 21:59
@covidowiec
Miałeś swojego idola - przedstawiciela na tej imprezie, co jako jedyny z sobie znanych powodów chciał Cię zadowolić i przywdział na swoją twarz, kawałek szmatki, "która przed niczym nie chroni, w niczym nie pomaga, nie wiem dlaczego ludzie ją noszą" oczywiście pod nosem. Kilka metrów dalej, wypowiadając się z mównicy (święte miejsce wolne od wirusów) już jej na sobie nie miał. Masz przykład, jak rządzący robią ludzi - szczególnie takich naiwnych jak Ty - w c...a
piotrek15.10.2021, 19:33
a druch jan syn stanisława , to gdzie ma krawat ? sprzedał ?
covidowiec15.10.2021, 18:57
Czy w Polsce a zwłaszcza w Nowym Targu nie ma już stanu obostrzeń pandemicznych? Co na to SANEPID i jego dyrektor?
Aaa15.10.2021, 18:18
Super, Takich strazakow to trzeba wspierać. Szacun panowie????????
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl