05.11.2021, 12:02 | czytano: 3293

Co z budową Centrum Sportów Lodowych? "Temat nadal aktualny" - powtarza burmistrz

Wizualizacja PCSL w Nowym Targu
NOWY TARG. - Temat budowy Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych jest nadal aktualny, a jego realizacja uzależniona jest od możliwości finansowych Miasta i otrzymania dofinansowania ze środków zewnętrznych - zapewnia Grzegorz Watycha.
Postępem przygotowań do budowy Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych zainteresował się Paweł Liszka. Podczas ostatniej sesji, radny zadał pytania - ile spotkań odbyto w tej sprawie w ciągu ostatniego roku i czy w związku z projektem budowy stadionu lodowego w Zakopanem - nadal realne jest uzyskanie dofinansowania z budżetów ministerialnych budowy obiektu o podobnych charakterze - w Nowym Targu.
"Po przygotowaniu głównych założeń projektowych z lokalizacją obiektu i określeniu szacunkowych kosztów inwestycji nadal powadzone są czynności zmierzające do realizacji zadania. Dla wybranej lokalizacji hali widowiskowo - sportowej został sporządzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty przez Radę Miasta w lipcu ub. roku" - przypomina w odpowiedzi burmistrz.

Projekt budowy PCSL od początku napotykał na trudności. Pierwszą była lokalizacja - którą kilkakrotnie zmieniano, kolejną - spór z konserwatorem zabytków co do wysokości obiektu, który zdaniem powiatowego konserwatora - zaburzałby widok na panoramę Miasta od strony wschodniej. Sprawa ciągnęła się dwa lata.

- Po osiągnięciu konsensusu w sprawie lokalizacji i wysokości obiektu z Małopolskim Konserwatorem Ochrony Zabytków - przystąpiono do kolejnych czynności w realizacji zadania. W tym roku zastała opracowana dokumentacja geotechniczna, określająca warunki gruntowo-wodne terenu dla projektowanego obiektu. Została także zawarta umowa o świadczenie usług doradczych w zakresie analizy dotyczącej zasadności budowy i sposobu funkcjonowania hali sportowo - widowiskowej i lodowiska w Nowym Targu oraz określenie optymalnego programu funkcjonalnego obiektu. Zakres umowy obejmuje między innymi prognozę społeczno-gospodarczą w organizacji wydarzeń w skali regionalnej, określenie profilu planowanych wydarzeń, wskazanie ewentualnego dodatkowego przeznaczenia obiektu zapewniającego ekonomiczne pod względem kosztowym funkcjonowanie obiektu. Umowa jest w trakcie realizacji, a wyniki prac zespołu specjalistów zostaną zaprezentowane na początku przyszłego roku - dodaje burmistrz Watycha.

W opublikowanej na stronie Urzędu Miasta odpowiedzi czytamy, że "uzyskanie uzgodnień i zgód oraz opracowanie koniecznych dokumentacji inwestycyjnych wymaga czasu, szczególnie, iż jest to inwestycja wymagająca dużych nakładów finansowych, ale też - późniejsze koszty utrzymania. Temat budowy Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych jest więc nada aktualny, a jego realizacja uzależniona jest od możliwości finansowych miasta i otrzymania dofinansowania ze środków zewnętrznych".
"W tej ostatniej kwestii jestem w stałym kontakcie z parlamentarzystami z naszego regionu, którzy deklarują swoje wsparcie dla tej ważnej inwestycji, która nie koliduje z inwestycją zakopiańskiego Centralnego Ośrodka Sportu. Żywię nadzieję, że pana zainteresowanie budową obiektu również przełoży się na głos "za", kiedy sprawa budowy stanie na forum Rady Miasta" - napisał w podsumowaniu odpowiedzi radnemu - Grzegorz Watycha.

Obiekt ma stanąć na terenie tzw. Podmieściska, obok Al. Tysiąclecia, między mostem na Białym Dunajcu a skarpą. Zgodnie z pierwotną koncepcją - Podhalańskie Centrum Sportów Lodowych miało mieć 7,5 tysiąca metrów kwadratowych i dysponować widownią na 4 tysiące osób, do tego - dużą taflę lodową i mniejszą treningową, SPA, salę pamięci, centrum konferencyjno-bankietowe, miejsce na koncerty oraz hotel. Koszt to ok. 170 mln zł, z czego 70 mln przeznaczone jest na budowę części sportowej.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dutki08.11.2021, 12:27
"Została także zawarta umowa o świadczenie usług doradczych w zakresie analizy dotyczącej zasadności budowy i sposobu funkcjonowania hali sportowo - widowiskowej i lodowiska w Nowym Targu oraz określenie optymalnego programu funkcjonalnego obiektu." - gdzie można się załapać na tę ciepłą posadkę?? Budynek widmo, zero roboty a kasa płynie.
Wyborca06.11.2021, 18:57
Watycha daj se już spokój z burmistrzowaniem. Chore ambicje to nie wszystko. Trzeba jeszcze mieć umiejętności i wiedzę. Czas na zmianę
Baca05.11.2021, 17:55
burmistrzu nie kompromituj się
Kocham i szanujem05.11.2021, 17:24
A co z obiecaną wi pierwszej kadencji stacją narciarską? Dla nas i dla naszych dzieci. Tu i teraz. Z wizją i konsekwencją?
menageros05.11.2021, 16:34
To centrum nie powinno być kojarzone z hokejem. Jest to niszowa dyscyplina w Polsce, a nawet na Podhalu zainteresowanie jest już przeciętne. Budowanie takiej hali żeby ktoś sobie pograł w kija z perspektywy biznesowej to gwóźdź do trumny budżetu miasta. Natomiast taki obiekt to szerokie perspektywy dla organizacji imprez sportowych, kulturalnych czy rozrywkowych na najwyższym poziomie. Myślę, że w tą stronę trzeba iść, a nie patrzeć przez pryzmat jednej, średnio popularnej w ogólnopolskiej skali dyscypliny.
as05.11.2021, 15:59
Przypomnijmy. Watycha już raz pozyskał na halę 26 mln zł. A jak się okazało że wniosek złożył na inwestycję na terenie nienależącym do miasta to stracił te 26 mln. Tak nieudolnego burmistrza jeszcze nie było
góral NT05.11.2021, 15:58
A po co budować teraz ??? Co Pan Watycha obieca w kolejnych wyborach ???
100 % temat hali lodowej ruszy po raz trzeci rok przed wyborami :D:D:D
To już nawet śmieszne nie jest.
Moim zdaniem obecny włodarz jest najgorszym burmistrzem w historii tego pięknego Miasta.
Skończ Waść Pani wstydu oszczędź. Nowy targ potrzebuje managera a nie urzędnika na tym stanowisku
PiterQ05.11.2021, 15:40
Prognoza społeczno-gospodarcza w organizacji wydarzeń w skali regionalnej na pewno będzie potężna, bo przecież coś z tymi pięcioma milionami rocznie ludzi przyjeżdżających do Nowego Targu trzeba zrobić. Pomyślcie, że to o milion więcej, niż wchodzi do Parku Tatrzańskiego!
Zaś @Mietek z bloku i @Lodowiec - nie cieszcie się zbytnio na wynik następnych wyborów. Przeciwko obecnemu burmistrzowi trzeba mieć kontrkandydata. To się tylko tak wydaje że ludzie pójdą i zagłosują przeciwko. To co się "udało" ze śp. Markiem Fryźlewiczem wcale nie musi zadziałać ponownie. Wszak Watycha już w pierwszej kadencji pokazał co potrafi i kim się otacza (coś tam może i potrafi, ale to kim się otacza to już pomsta do nieba), a ludziska grzecznie potuptali do urn i dali towarzystwu mandat na następne pięć lat. Jakieś tam tajne knowania ludzi związanych z wcześniejszą ekipą plus szydzenie Macieja Jachymiaka niestety nie wystarczą żeby zrobić porządek w tym mieście. Zbyt dużo ludzi ma interes w tym żeby było jak jest i tu niestety działa problem opuszczenia strefy komfortu. Z całym szacunkiem dla p. Michalskiej i p. Liszki, czy nawet p. Bakalarz, tu trzeba kogoś lepszego, menadżera z wizją i zapleczem w elektoracie. Są tacy ludzie w Nowym Targu, ale nie będę ich wywoływał do tablicy, ponieważ dla nich to finansowy krok w tył, a niestety oo tym jak "podziękowano" śp. Fryźlewiczowi nikt w tym miasteczku poświęcać się pro publico bono nie będzie.
Kris05.11.2021, 15:24
Nie wiem czy ktoś jeszcze wierzy w te bajki temu człowiekowi?
Ania05.11.2021, 14:33
Za to powinien być kryminał dla władzy jak rozdaje pieniądze po kolegach...
Dlaczego miasto dopłaca miliony rocznie do hokeja? Co z NKP ? ile oni nas kosztują? Co z KS Gorcę i zabawą starych chłopów w pimponga. Komisja ds. sportu śpi?
Jarosłąw05.11.2021, 14:25
Kupili bo dostali info o budowie miejskiej inwestycji ale kielnie pomysłodawcy nie zostaną puste.
Hokeista Kazek05.11.2021, 14:24
No to powstanie pominik Watachy który pogrąży miasto w długach. Czy ktoś się wg pyta mieszkańców czego oni oczekują, jakie zmiany powinny być w mieście?
Mietek z bloku05.11.2021, 13:29
Panie burmistrzu niech pan tak nie galopuje. Wybory dopiero za dwa lata więc wtedy po raz kolejny pan to obieca. Ale dla pana za dwa lata koniec świata bo po tym co pan pokazał szans nie ma
Lodowiec05.11.2021, 12:47
Hahaha żartowniś z tego Burmistrza. Co robił w tym temacie przez 7 lat? Miescany już nie wierzą w te bajki. Dziękujemy i dwa lata żegnamy Pana Watycha
Podatnik05.11.2021, 12:23
Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto przez Watychę. Ciekawe który koleś mu doradza i z kim podpisał umowe i na jaką kwotę? Ktoś coś?
kibic05.11.2021, 12:13
odjazd na meczach 120 kibiców a my budujemy halę na 4000, podobno niektórzy Nowotarscy biznesmeni kupili już tam tere aby zarobić
Martunia.05.11.2021, 12:12
Haha dobre Centrum Sportow Zimowych zostanie tylko w planach bo ta ekipa z burmistrzen(Grzegorz Watycha .Nic nie moze) nie jest w stanie nic zrobic no chyba ze powiesic wstazki na drzewach.
Kiel05.11.2021, 12:11
No wkoncu Pan Liszka zajął się tym co trzeba a nie tylko toczeniem piany....Panie Watycha- obiecał Pan nową halę. Górale pamiętają obietnice. Obecny obiekt to ruina. Po oddaniu nowej hali w Bytomiu nasze lodowisko jest obecnie najgorsze w całym ligowym hokeju w Polsce!! A lodowisko to nie tylko hokej! To także ślizgawki dla młodzieży, rozgrywki amatorskie, short track i jazda figurowa. Nie zepsuje Pan tego.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl