NOWY TARG. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wystosował kolejny komunikat w sprawie stacji pomiarowej w Nowym Targu. Przedstawia w nim propozycję dotyczącą czasowych pomiarów jakości powietrza w dotychczasowej lokalizacji, czyli obok budynku SP nr 1. Jeśli samorząd się zgodzi - GIOŚ przeprowadzi dodatkowe pomiary w mieście, a na początku przyszłego roku w Stolicy Podhala stanie mobilna mini-stacja pomiarowa.
Kilka dni temu GIOŚ skrytykował decyzję władz Nowego Targu o przeniesieniu stacji pomiarowej w rejon Al. Tysiąclecia. Teraz oferuje pomoc. W piśmie do burmistrza Grzegorza Watychy, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk napisała:" Kierując się potrzebą zapewnienia precyzyjnej informacji o jakości powietrza w mieście Nowy Targ oraz mając na uwadze wątpliwości dotyczące przeniesienia stacji monitoringu jakości powietrza z lokalizacji przy Placu J. Słowackiego 14 do lokalizacji przy Al. Tysiąclecia 74 (teren Miejskiej Hali Sportowej „Gorce”), przedstawiam Panu Burmistrzowi propozycję dotyczącą czasowego udostępnienia wcześniejszej lokalizacji stacji monitoringu jakości powietrza (Pl. J. Słowackiego 14) celem wykonania dodatkowych badań porównawczych stanu powietrza w mieście Nowy Targ. Badania te będą służyć wykazaniu porównywalności stężeń zanieczyszczeń w obu lokalizacjach.Proponuję, aby w poprzedniej lokalizacji stacji monitoringu, przy Placu Słowackiego 14, ustawić na okres 3 miesięcy (styczeń-marzec 2022) dodatkową mini stację (kontener mobilny), za pomocą której wykonane byłyby pomiary zawartości pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10. Proponowany czas badań przypada na okres zimowy, który to czas zwykle nie sprzyja pracom budowlanym, a zatem nie powinien kolidować z inwestycją zaplanowaną przez Państwa w miejscu poprzedniej lokalizacji stacji monitoringu.
Mając na względzie dotrzymanie najwyższych standardów jakości badań, proponuję, by badania te przeprowadziło Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Laboratorium to odpowiedzialne jest na terenie Polski za nadzór nad jakością badań powietrza prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Zaangażowanie do badań porównawczych Krajowego Laboratorium Referencyjnego pozwoli uzyskać najlepsze możliwe informacje na temat rozkładu stężeń zanieczyszczeń w mieście Nowy Targ. Biorąc pod uwagę okres zimowy, w którym badania powinny być prowadzone, aby zapewnić najlepszą wiedzę o poziomach stężeń zanieczyszczeń w obu lokalizacjach, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi najpóźniej do dnia 22 grudnia 2021 roku. W przypadku pozytywnego odniesienia się do mojej propozycji, pozwoli to na przygotowanie dodatkowej stacji i posadowienie jej w lokalizacji przy Placu Słowackiego 14 w pierwszej dekadzie stycznia 2022 roku."
s/