27.02.2022, 13:10 | czytano: 2924

Zakopiański "Kenar" znalazł kolejną siedzibę (zdjęcia)

zdj. ZSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem
ZAKOPANE. Zespól Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara pozyskał dodatkowy obiekt. To budynek byłego Gimnazjum nr 2 im. ks. Józefa Tischnera przy ul. Sienkiewicza 27, który został zakupiony od gminy przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz 'Kenara" za blisko 12 mln zł.
W głównej siedzibie szkoły mieszczącej się przy ul. Kościeliskiej 35 od stycznia ubiegłego roku trwają prace termomodernizacyjne. Na czas remontu, w marcu ub. roku Miasto Zakopane użyczyło szkole obiekt byłego Gimnazjum nr 2 i to wówczas pojawił się pomysł podjęcia starań dotyczących pozyskania tego obiektu oraz stworzona została koncepcja poszerzenia działalności dydaktyczno-artystycznej szkoły.
"Nasza placówka od dawna borykała się z problemami lokalowymi, które wiązały się z koniecznością wynajmowania dodatkowych pomieszczeń w celu sprawnego prowadzenia zajęć. Dużym utrudnieniem w realizacji procesu dydaktycznego był brak hali sportowej i boiska do zajęć wychowania fizycznego. Chęć pozyskania dodatkowego budynku związana była z zapewnieniem lepszego funkcjonowania oraz dalszym rozwojem 145-letniej, najstarszej w Polsce szkoły artystycznej, jaką jest zakopiański Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem" - informuje szkoła.

Zakupiony budynek ma przestronne sale dydaktyczne, szereg pomieszczeń nadających się do realizacji i prezentowania prac artystycznych, organizacji stołówki, internatu, biur dla pracowników administracyjnych. Wielkim atutem jest też hala sportowa, wielofunkcyjne boisko sportowe oraz parking.

Najstarsza część budynku byłego zakopiańskiego Gimnazjum nr 2 powstała w roku 1922. To dawny pensjonat o nazwie „Maraton”, który miał ciekawą i burzliwą historię. W czasie Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1939 r. mieszkały tutaj największe gwiazdy sportów zimowych, a w okresie okupacji Niemcy utworzyli w gmachu pensjonatu zakopiański sztab Wermachtu. Po wojnie mieściły się w tym budynku kolejne instytucje oświatowe: Studium Pedagogiczne, Szkoła Podstawowa nr 6 i Gimnazjum nr 2 im. ks. Józefa Tischnera.

"Nasze starania dotyczące pozyskania budynku dawnego Gimnazjum nr 2 w Zakopanem, chęć uruchomienia nowych specjalizacji artystycznych, w tym: tkaniny artystycznej, projektowania ubioru, fotografii artystycznej oraz stworzenia w przyszłości Tatrzańskiego Centrum Plenerowego wszystkich szkół artystycznych w Polsce spotkało się z przychylnością Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - organu prowadzącego szkołę, władz Miasta Zakopanego, Powiatu Tatrzańskiego, środowiska twórczego i przyjaciół szkoły. Jesteśmy przekonani, że dalsze losy tego budynku trwale związane będą z działalnością edukacyjną i artystyczną Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem" - deklaruje dyrekcja szkoły.

opr.s/ zdj. ZSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl