02.03.2022, 14:20 | czytano: 10595

Ciężki sprzęt wjechał na most w Trybszu. Kują, burzą, zdzierają (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec
Most na Białce w Trybszu został zamknięty. Na starą, stalową przeprawę wjechały ciężkie maszyny budowlane, które burzą i rozbierają most.
Prace idą pełną parą. teren mostu zamienił się w plac budowy. Na razie kierowcy korzystają z objazdów przez Czarną Górę i Falsztyn, ale na wiosnę ma obok stanąć tymczasowa przeprawa, którą zbuduje wojsko.
W miejscu starego mostu powstanie zupełnie nowy. Prace na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu realizuje doświadczona firma z Ochotnicy Dolnej.

Pierwotnie powiat miał rozpocząć roboty w lipcu 2021 roku, lecz na wniosek gminy termin rozpoczęcia robót został przesunięty najpierw na koniec listopada, a później na koniec lutego 2022 roku. Gmina chciała ten czas wykorzystać na wykonanie drogi, która mogłaby połączyć Trybsz z Krempachami i znacząco skrócić planowane drogi objazdowe, którymi mieli poruszać się kierowcy podczas budowy mostu. Wysiłki gminy udaremnione zostały oporem ze strony mieszkańców Krempach. Wobec nacisków mieszkańców swojej gminy wójt Łapsz zdecydował się o budowie mostu zastępczego, który powstać miał przed rozpoczęciem robót prowadzonych przez powiat od marca.

r/ zdj. Robert Miśkowiec
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obywatel gminy10.03.2022, 10:29
Jak są podzieleni radni od początku kadencji to widać na każdej sesji co do tego niema żadnej wątpliwości! Przykład na 15.stu radnych gminy Łapsze 4.ch radnych jest z Niedzicy i co.... ano to że nigdy nie mówią jednym głosem i w sumie są ewidentnie i w cyniczny sposób rozgrywani przez wójta czy nawet przez resztę tej niemoty! Gdyby istniała opozycja w składzie 4.ch radnych to wszystko wyglądało by być może inaczej? Wernyhora to wszystko prawda co piszesz ale co można zrobić w tym temacie! Skoro na tej sali zasiada taka miernota no co ! Oni mają to wszystko w czarnej my są my i tak mo być do kolejnych wyborów!!!!!
obserwator06.03.2022, 11:10
Ssss!!!!Czytaj kobieto te wpisy ze zrozumieniem! Obowiązkiem skarbnika i wójta jest jasne i rzetelne przedstawienie wpływów z podatku do Gminy z poszczególnych miejscowości i to wszystko!!!!Gość tylko pyta-sądzę że ma do tego pełne prawo. W żadnym wypadku o nic nie obwinia Trybsza.
zatroskany06.03.2022, 08:30
Młynek! Kościół jak sądzę nie jest miejscem do uprawiania polityki jednak w tej gminie wszystko stanęło na głowie. Wernyhora! Trafnie podsumowałeś działania wójta w czasie ostatnich 7-u lat.Zgoda ta gmina nigdy takim szambem nie była.Do tego należało by dołożyć zatrudnianie rodziny i znajomych,kolesiostwo,nepotyzm,zastraszanie ludzi,którzy mają inne zdanie niż wszystko wiedząca władza.Taki jest niestety obraz tej gminy. Ale trzeba pamiętać p. Jamróz że kij ma dwa końce!
Wernyhora05.03.2022, 20:09
Tak podzielonej Gminy jak Łapszańska to nie ma nigdzie. Jedno trzeba przyznać, Drogi Jakubie udało Ci się podzielić Gminę perfekcyjnie. Zacząłeś od radnych, potem skłóciłeś strażaków, ostatnio sportowców a teraz już mieszkańców. Dziel i rządź!! Tylko pamiętaj, kto sieje wiatr to zbiera burze, i teraz zaczyna w tej Łapszańskiej Gminie burzyć i to coraz więcej.
Ssss05.03.2022, 17:21
Do Ech Spiszaki i całej reszty

Nie wiem czemu tak chętnie wypowiadacie się pod artykułami i pod pseudonimami. Jak masz problem do Trybszan oo do tego ile podatków płacą to przyjedź i im to powiedz . Myślałam,że jak żyjemy w jednej Gminie to jesteśmy wszyscy sobie równi a nie jakieś kto ile wpłaca a kto ile bierze. Zresztą nie będę się kłócić z wszechwiedzącymi. Szkoda tylko, że człowiek człowiekowi wilkiem. Ktoś zawalił i nawet już nie chce wiedzieć kto. Wszystko dało się zrobić inaczej ale właśnie większość pomyślała,ze co Trybszanie mają do gadania, przecież to tylko Trybsz.
Młynek05.03.2022, 16:04
Prawdomówca:
Nie Sołtys, nie radny, nie starosta mi obiecał most zastępczy. Most zastępczy obiecał mi Wójt Jakub Jamróz i to nie tylko mnie, ale wszystkim mieszkańcom Trybsza. Było czytane pismo Wójta w kościele, Bóg sam świadkiem był, jak padło z ambony że wbrew plotkom przeprawa zastępcza jest przewidziana. I na sam koniec cytat: "Podpisano Wójt Gminy Łapsze Niżne - Jakub Jamróz."
Ech Spiszaki !05.03.2022, 12:18
Pytań rodzi się wiele kolejne pytanie a jakimi to pieniędzmi rządzi się wójt czy aby nie podatnika??? Idąc do kolejnych wyborów będę miał to na uwadze i w pamięci ,, wójt jako gospodarz ma trochę więcej do powiedzenia niż my wszyscy ,, Jak to mam rozumieć, wybierasz wójta czy radnego w demokratycznych wyborach i moda w kubeł wyborco? Tak to mam rozumieć prawdomówco? Most soi na granicy niestety nie należy do gminy Łapsze więc po co to całe zamieszanie? Gdyby nawet most był zamknięty to byłby ich problem nie nasz!
czy tak być powinno?05.03.2022, 08:21
Dojeżdżający @ no i o to chodzi! Wójt budował drogi od 2016 r. zgoda ale gdzie??? Przypomnę w Kacwinie, Frydmanie, Łapszance w miejscowościach które w zasadzie jakby przylegają do głównej drogi powiatowej łączącej Nowy Targ - Niedzicę. Obecnie mamy efekt nieudolności obecnej Rady i Wójta ba krótko mówiąc całej Gminy.Budował drogi rowerowe - dojazdowe do Kacwińskich pól nie myśląc o rozwoju gminy.W rezultacie droga do Czarnej Góry jest w stanie opłakanym zaś przez Niedzicę droga rozkopana! Gdzie tu ma miejsce logiczne myślenie?
jezdzoncy04.03.2022, 22:03
Władze lokalne zadbały o atrakcyjny dojazd do Nowego Targu przez Czarną Górę. Atrakcja ta, to powrót do wieku niemowlęcego - kołysanie i podrygiwanie. Tak, tak, jadąc przez Czarną Górę po dziurawej drodze można zęby sobie wybić podczas chybotania autem czyli kołysanie. Podrygiwanie jest tak wielkie, że trudno utrzymać się w fotelu podczas kołysania całego samochodu, nie wspomnę o pozycji stojącej w busach. Krótko mówiąc, jazda przez Czarną Górę to "tako kiwacka, o mało co przez łokno mozno wyskocić, kied auto odbije się z jednyj dziury i wpado do drugi dziury. Ciekawe, cy włodorze nasi przetestowali te droge zastępcom i cy w razie wypodku ubezpiecyciel nie powiy, ze nie trza było jechać tom trasom? Noo, ba, bo nojlepi byłoby leciec samolotem...
dojeżdżający04.03.2022, 21:35
Sprawa remontu mostu na rzece Białka Tatrzańska u wylotu z Trybsza jest rozpatrywana od 2016 roku. I nikt "nie zdążył" zapewnić godny dojazd do pracy, szkół, do szpitala, itp.
Prawdomówca04.03.2022, 20:34
Drogi Ech Spiszaki! Na unoszenie sie jest juz za póżno.
Most stoi na granicy wymienionych przez Pana gmin. Jest bramą do gminy Łapsze Niżne. Gdyby nie zabieganie Wójta i nie wyjście z inicjatywą dofinansowania, do dziś PZD nie zrobiłoby nic w tej materii. Most był w awaryjnym stanie. Prędzej czy później byłby zamknięty zanimby znalazły się fundusze na remont. Nikt go o to nie prosił, ale jako gospodarz ma trochę więcej do powiedzenia, niż my wszyscy.
Ech Spiszaki !04.03.2022, 19:30
Mój drogi prawdomówco!!!Moje pytanie..... po pierwsze czy most stoi na terenie gminy Łapsze N.? Czy gmina Nowy T. dofinansuje budowę mostu? Dlaczego wójt wchodzi w kompetencje Starostwa, PZD czy nawet gminy Nowy T. kto Go o to prosił???? Do Spiska!!!Proszę zapytać wójta ile to Trybsz wpłaca podatku do gminy? A ile kasy z tej gminy wyciągacie! Więcej pobieracie na fundusz sołecki! Proszę nie pisać takie głupoty! Gdyby jednak wójt powiedział prawdę nie kluczył być może nie było by takiego dziadostwa. Wiele chyba jest nieprawości tak z jednej jak i drugiej strony.Na radnych bym nie liczył Oni od początku kadencji już niestety nie korzystają z rozumu to przykre ale taka jest bolesna prawda! Z mieszkańcami trzeba rozmawiać przed a nie jak jest już kłopot!
Sssss04.03.2022, 16:32
Do Prawdomówca
Gdzie Pan był do tej pory, taki mądry i wszystko wiedzący.
Prawdomówca04.03.2022, 15:50
Do Spiska:
Droga Pani, zapracowaliście sobie tym, że każda decyzja podejmowana w gminie jest przez was postrzegana jako działanie na szkodę gminy. Czemu wszystko jest robione w każdej miejscowości tylko nie w Trybszu. Wszędzie widzicie jakieś ale. Tak jak pisałem we wcześniejszym komentarzu to właśnie wasi reprezentanci z Trybsza, radny i sołtys powinni o was walczyć. A tutaj się okazało że dopiero przed samym rozpoczęciem budowy, sami mieszkańcy wskórali więcej niż oni. Także proszę mieć pretensję do siebie nie do wójta.

Do Fenek:
Drogi Panie, bez podpisania stosownych umów o dzierżawę gruntów prywatnych w celu zapewnienia drogi zastępczej nie wolno zapomnieć. Jeżeli będzie taki zapis w/w umowie to szlaban można postawić i wpuszczać samochody tylko z Trybsza i Łapsz Wyżnych.
Luźna myśl- Istnieje spore prawdopodobieństwo, że któryś z mieszkańców trybsza, właściciel gruntu pod drogę zastępczą, nie mogąc dogadać się z włodarzami gminy/powiatu o odszkodowania za grunt blokował budowę mostu zastępczego. I tutaj może się kryć klucz do braku mostu.
PL03.03.2022, 21:06
Kto przytuli pieniądze za złom ze starego mostu?
Fenek03.03.2022, 20:16
Do Prawdomówcy:
Myślę, że Trybszanie po wybudowaniu mostu zastępczego powinni postawić szlaban i nie wpuszczać samochodów spoza Trybsza, Lapsz Wyznych na ich drogę do mostu zastępczego. Bo zapewne wiesz,że droga do mostu zastępczego od lo ich gruntach!
Spiska03.03.2022, 18:00
Do Prawdomówna.
Czy ten most jest tylko dla Trybszan. A czymże to co Trybszanie sobie zapracowali na takie traktowanie? To nie wszyscy jesteśmy równi w jednej Gminie ? Lepiej nic nie pisać niż takie głupoty . Jak nie zależy Panu na tym moscie to się proszę odwalic. Będzie Pan tu Trybszan obrażać. Cóż Ci Trybszanie robią takiego złego dla tej Gminy? Odezwali się i narobili ruchu i jest źle bo wszyscy myśleli że będą siedzieć cicho. A podatki płacimy jak każdy w gminie także odwal się od nas.
Prawdomówca03.03.2022, 15:47
Od lat Trybszanie sobie pracujecie na takie traktowanie w gminie. Wszystko dla was musi być od razu, a wkład w gminę mizerny. Procedury w Wodach Polskich trwa długo, w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska to samo. Z biurokracją nie wygracie. Zwalanie wszystkiego na Wójta jest najprostsze, a on szukał różnych sposobów na rozwiązanie waszego rozdmuchanego problemu. Remont mostu był planowany od dawna. Wasz sołtys i radni dużo bardziej się przyczynili do takiego stanu na jaki sami sobie zapracowaliście. Pomimo wszystkiego jest jeden plus, jako pierwsi w gminie mieliście sygnalizację świetlną, więc cieszcie się chociaż tym. Cierpliwości trybszanie!!!
Tymek03.03.2022, 15:05
Pan Wójt ładnie wylicza ile to On godzin z pracownikami poświęcił i poświęca na most.....za które to ma zapłacone. Ale nie wymienia już ile to godzin ludzie spędza więcej a samochodzie aby dojechać do pracy, do domu, do szkoły,do szpitala itp. To juz nie ważne, bo przecież najważniejszy jestem ja i ja, Wójt Jakub Jamróz. Tyle ile ja zrobiłem to nikt nie wie....ale wszyscy wiedzą ile drogi Wójcie nie zrobiłeś....czyli nie doczytałeś, że nie ma mostu zastępczego. Przeoczyłeś ten fakt, próbowałeś zrzucić winę na powiat. Ale niestety poszło Twoje pismo do Kościoła w Trybszu, gdzie to TY obiecałeś ludziom przeprawę zastępczą! Nie przeprawę w bród, a przeprawę zastępczą. Mają ludzie z Trybsza słuszne pretensje do Ciebie, bo tak jak wspomniałem TY im to obiecałeś.
jest jak jest!03.03.2022, 09:23
Ten co wie? To widać wie co mówi i pisze mam taką nadzieje że jest to jednak prawda. Michała jednak zmartwić muszę mianowicie , chyba nikt w tej gminie niestety jaj nie posiada ! A już na pewno nie radni czy władze gminy! To już jest cyrk co się dzieje z tym mostem!
Michał02.03.2022, 21:48
Turo:
To napewno wiesz, że w tej drodze jest światłowód, który łączy Trybsz z Krempachami. I żeby zrobić tą drogę to wpierw trzebabylo by z Orangem uzgodnienia....ale Ty to napewno wiesz! Tylko czemu o tym nie napiszesz?? Wiesz ile trwa takowe uzgodnienie? Wiesz, więc to Ty teraz manipulujesz! Po drugie, destrukt przywieźli na drogę do Krempach w kwietniu, a zebranie w Krempachach było we wrześniu......co robili przez 5 miesięcy??? Na co czekali?? Piszesz żeby się ktoś podpisał, a sam sie nie podpisałeś.... Miej jaja!!!
Mania02.03.2022, 19:12
"Ten co wie" U nas we wsi jak jest inwestycja to nasz sołtys zasuwa między ludzi i załatwia. A gdzie wasz sołtys był a radni z Trybsza? Zaangażowali się? Zakładam że na pewno tak bo wszędzie radni i sołtys się angażują więc nie siej zamętu że nikt nie rozmawiał...nie uwierzę
Gość02.03.2022, 18:50
Hello!! Teraz dopiero wiecie ,że droga do Czarnej Góry jest księżycowa ? Czarnogórzany powinni postawić rogatki,bo wam nigdy ta droga nie býła potrzebna to wasze słowa jak widać wszystko wraca.
Turo02.03.2022, 17:56
Do ten co wie: popatrz z jaką łatwością przychodzi ci kłamstwo i manipulacja. Znam tą trasę bo jestem zaangażowany w ścieżkę wzdłuż Białki i tam nie ma żadnych działek prywatnych, jest pas drogowy na całym tym odcinku zarówno po stronie waszej gminy jak i nowego Targu. W dwóch miejscach wody polskie bo są cieki wodne. Ale sądząc po twojej wypowiedzi i po oglądnięciu ostatniej sesji w waszej gminie to pewnie jesteś tą Panią w ciemnych włosach więc podpisz się ta co wie i zwyczajnie przestań już kłamać nie wstyd Ci?.
ten co wie02.03.2022, 17:12
A Trybszanie nie byli na sesji, by wypominać przeszłość, lecz by zapytać o termin powstania mostu zastępczego. Ale, że władza NIE SŁUCHA ZE ZROZUMIENIEM, sama wywołała temat przeszłych zdarzeń.
Pozdrawiam wszystkich, którzy muszą jeździć po dziurach, objazdami. Ci, których to nie dotyka, niech powstrzymają się od komentarzy.
ten co wie02.03.2022, 17:08
Do Marek:
Nikt nie rozmawiał z mieszkańcami Trybsza o drodze do Krempach. To po pierwsze. Po drugie- droga polna, którą miałaby prowadzić droga do Krempach ma 2 (słownie: dwa) metry szerokości. Po trzecie - droga kończy się NA PRYWATNYCH DZIAŁKACH , PRZEZ KTÓRE JUŻ NIE ma przejazdu. Po stronie Krempach zaczyna się za owymi działkami. Wzdłuż tej drogi polnej są działki prywatne. PRYWATNE, A nikt nie rozmawiał z ich właścicielami, gmina założyła, że ludzie się "odsuną" ok. 1,5 m z każdej strony...
Nie ma sensu kolejny raz tłumaczyć, DOBRZE JEST ROZPORZĄDZAĆ NIE SWOIM
Gmina popełniła rażące błędy i teraz nie ma kto ponieść konsekwencji. Prezentacją niczego się nie załatwi
Mila02.03.2022, 17:00
Za te objazdy przez Czarna Górę, gdzie niedługo będzie całe podwozie do robienia na pewno o się odwdzięczę nazwmu szanownemu wójtowi przy kolejny h wyborach
marek02.03.2022, 16:26
Wszyscy mieli pretensje do Krempach, a tu się okazuje że Trybszanie sami sabotowali tą drogę? jak słyszałem, że były osoby z Trybsza, co namawiały Krempachy żeby się nie zgodzili to nie wierzyłem, aż tu nagle, oglądam sesję Rady Łapsz i słyszę przedstawiciela z Trybsza, który informuje, że droga do Krempach Nie mogła się udać bo Trybszanie by się nie zgodzili ? Jak tu traktować poważnie Śpisoków? Wójcie złote nerwy masz.
Olo02.03.2022, 14:48
No ale wójt im wcisnął kit,szkoda tego komentować,21 wiek pomoc tu pomoc tam a swoich mają w d...e.
Spiska02.03.2022, 14:29
Miał powstać ale nie powstał!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl