08.03.2022, 14:26 | czytano: 3501

Olbrzymi śmieciowy problem w Poroninie rozwiązany

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Z deficytu sięgającego 1,5 mln zł udało się zejść do zaledwie 243 tys. zł w jeden rok. Pracownicy gminy Poronin wykonali tytaniczną pracę, aby nie tylko zmniejszyć deficyt, ale także uchronić uczciwych mieszkańców gminy przed olbrzymimi podwyżkami przez nieuczciwość poszczególnych osób.
Gospodarka śmieciami w każdej gminie zgodnie z obowiązującymi przepisami musi się bilansować. Oznacza to, że gmina nie może zarabiać na odbiorze śmieci, ale też nie powinna dokładać do tego zadania. Niestety gmina Poronin kosztem innych zadań musiała sporo dołożyć do odpadków mieszkańców.
- W 2020 roku mieliśmy ogromny problem z gospodarką odpadami. Powstała potężna luka. Zabrakło nam 1,5 mln zł i trzeba było dopłacić z innych zadań - poinformowała radnych na sesji Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.

W związku z ogromnym deficytem w urzędzie rozpoczęto postępowanie, aby ukrócić proceder śmieciowych oszustw. W trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających wyszło na jaw, w jaki sposób część mieszkańców oszukiwała na wyrzucaniu odpadów.

Odpady z działalności gospodarczej były oddawane jako z gospodarstwa domowego, czyli nie płacili za te śmieci. Oddawano bardzo dużo odpadów zmieszanych, które są dużo droższe w stosunku do tańszych, segregowanych. Część mieszkańców nie segregowała śmieci. Worki i pojemniki ze śmieciami były nieoklejane lub oklejane w niewłaściwym miejscu np. na płotach lub oknach. Zdarzały się przypadki naklejania kodów przeznaczony dla worka 120 litrów na pojemnik o pojemności 1200 litrów. To była nagminna praktyka. Odpady oddawane były także w niewłaściwych workach - wymienia proceder nieuczciwych mieszkańców Anita Żegleń. - Nie wiem jak nazwać taką praktykę. Nieuczciwość jest nieuczciwością. Jeżeli ktoś wynajmuje pokoje i śmieci z wynajmu oddaje jako domowe, to jest to nieuczciwe - dodaje.

Przez cały 2021 rok gmina pracowała nad tym, aby ukrócić nieuczciwy proceder. W tym celu przeprowadzono wiele kontroli nie tylko mieszkańców, którzy odpadki wystawiają do drogi, ale także w firmie, która śmieci zbiera.
Protokoły z firmy Empol to ok. 800 punktów wyszczególnionych przez ten rok. Zdjęcia śmieci to 5891 szt., 1799 zdjęć zostało wykonanych przez pracowników urzędu, wystawiono 807 pouczeń i 458 wezwań do wyjaśnień - zaznacza Anita Żegleń.

Wójt gminy zaznacza, że urzędnicy wykonali w minionym roku tytaniczną pracę, która przełożyła się na brak znacznych podwyżek dla wszystkich mieszkańców. Tylko przez rok udało się z deficytu sięgającego 1,5 mln zł zejść do deficytu 243 tys. zł. Deficytu w 2021 roku najprawdopodobniej by już nie było, gdyby nie zaległa z 2020 roku faktura opiewająca na 300 tys. zł.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
goniec gminny10.03.2022, 09:37
do poroniec ! ja nie musze oszukiwać bo za smieci płace tyle ile sie należty, sortuje pilnujac by rozporzedzenia były przestrzegane
Poroniec10.03.2022, 08:20
dustman i goniec gminny to właśnie wy jesteście tymi "uczciwymi przedsiębiorcami" tylko widzicie jak oszukać wszystkich tylko po to żeby się nachapać pieniędzmi. Ciekawe jak by było gdy goście wynajęli u was pokój 2 osobowy a przyjechało do niego 8osób, według waszego tłumaczenia przecież będą spali w jednym pokoju więc jaka to różnica dla właściciela obiektu. A to że zużyją 4 razy więcej śmieci, wody i ścieków to mały szczegół.
dustman08.03.2022, 22:47
Zamiast się cieszyć że mieszkańcy się dorabiają i nie muszą wyjeżdżać za granicę,to gmina wytyka miejscowym jakieś śmieci.Dobra rada to mocne worki i więcej deptać,albo kupić kozę.
goniec gminny08.03.2022, 15:21
jak gmina nie odbierze to sie spali w piecu w piatek wieczor i w sobote , taka praktyka była juz nie raz po sasiedzku , amy wachamy smrod , sa gosie w domu i remonta a wystawione 2 worki smieci , moze ktos to wyjasni
Kapuś08.03.2022, 15:13
W sąsiedniej gminie jest podobnie, pseudo biznesmeni prowadzą wynajem apartamentów, domków na zgłoszenie, garaży i budynków gospodarczyk a nieświadomi turyści myślą, że to się odbywa zgodnie z przepisami. Śmieci, góra śmieci jest wystawiana razem z tymi z gospodarstwa domowego. Nie płaca za bio bo i tak większość nie segregują tylko wszystko ładują do czarnych my zwykli mieszkańcy dokładamy się do ich interesów a oni się śmieją bo wiedzą, że nic im za to nie grozi.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl