26.04.2022, 16:02 | czytano: 4224

Nowy Targ: zakończyły się ćwiczenia strażackie w rezerwacie (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
Ktoś podpalił las i torf w okolicach kopuły rezerwatu „Bór na Czerwonem”. Strażacy z Nowego Targu i okolic ćwiczyli dziś, jak gasić taki pożar.
W rezerwacie przyrody „Bór na Czerwonem” przeprowadzone zostały ćwiczenia powiatowe jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Tematem ćwiczeń było współdziałanie przy pożarze lasu i torfowiska. Strażacy ćwiczyli również dostarczanie wody na duże odległości i utrzymanie zaopatrzenia wodnego.
Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu, a udział w nich wzięły również jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu nowotarskiego oraz pluton pompowy Kraków 4 z przyczepką wężową.

Scenariusz ćwiczeń zakładał że, z powodu długotrwałej suszy, w wyniku podpalenia doszło do kolejnego pożaru lasu i torfu w okolicach kopuły rezerwatu „Bór na Czerwonem”. Pożar rozprzestrzeniał się wewnątrz lasu i objął swoim zasięgiem również pokłady torfu występujące w tym rejonie oraz przemieszczał się w kierunku „kopuły torfowiska”.

Ponieważ jest to teren, gdzie nie ma możliwości wjechania ciężkim sprzętem, jedynym skutecznym sposobem ugaszenia pożaru było podanie dużej ilości prądów wody na teren objęty pożarem.

Podczas prowadzonych ćwiczeń na polecenie kierującego działaniami ratowniczymi użyto cywilnych dronów w celu rozpoznania i lokalizacji hipotetycznej sytuacji pożarowej.
W ćwiczeniach wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej oraz służby wspomagające, tj. Policja, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz Nadleśnictwo Nowy Targ.

Źródło: KP PSP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
strażok26.04.2022, 21:11
Dobrze że w Zakopanem nie ćwiczą w TPN...E jak widać Nowy Targ to stan umysłu...szkoda gadać...a szef fajermanów z NT p
O...tragedia
p26.04.2022, 20:36
wieść gminna niesie że nie potrafili podać wody z dunajca ...
r2d226.04.2022, 17:31
Nie mają gdzie ćwiczyć tylko w rezerwacie?! Przecież takie ćwiczenia mogą się równie dobrze odbyć w lesie kombinackim.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl