NOWY TARG. Stowarzyszenie Nowy Targ dla Mieszkańców złożyło w Urzędzie Miasta petycję w sprawie ochrony terenu zielonego przy Alei Kopernika przed zabudową oraz wycinką drzew.
Stowarzyszenie reprezentowane przez Jan Siękę oraz podpisani pod petycją mieszkańcy "stanowczo sprzeciwiają się zabudowie skweru przy al. Kopernika". W złożonej petycji czytamy: "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni antyekologiczną polityką miasta, pozbawianiem nas regularnie i systematycznie kolejnych terenów zielonych oraz drzew - a w tym wypadku obszaru zielonego, który stanowi zielone płuca dla terenów przy kotłowni miejskiej".
Przedstawiono także argumenty przemawiające za utrzymaniem terenu zielonego w tym miejscu. Oto one:
Smog
„Obliczono, że każdy mieszkaniec Nowego Targu „wypala” rocznie 8 tysięcy papierosów – ta trująca dawka dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. („Newsweek” 03.01.2022).
Jak pokazały najnowsze badania Nowy Targ znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej pod względem emisji pyłów. Smog jest odpowiedzialny m.in. za trwałe obniżenie sprawności poznawczej u dzieci, choroby płuc, skrócenie długości i jakości życia, zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego oraz nowotwory.
W obecnej sytuacji każde drzewo, każdy skrawek zieleni jest bezcennym zasobem filtrującym toksyczne nowotarskie powietrze, szczególnie w pobliżu kotłowni. Nasadzenia nawet w małym procencie nie wyrównują mocy filtracyjnych dorosłego drzewa.
Ochrona klimatu i bioróżnorodności
„Ludzkości już dawno odmierzono czas w kwestii zmian klimatycznych. Została minuta do północy
i musimy działać już teraz. Jeśli dziś nie podejdziemy poważnie do kwestii zmian klimatycznych, jutro dla naszych dzieci będzie za późno" Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii
Z uwagi na dużą wagę przywiązywaną do ochrony klimatu w wielu miastach zauważa się, jak dużą wartość w tym zakresie mają tereny zielone. W związku z tym zmienia się w nich plany zagospodarowania przestrzeni oraz likwiduje powierzchnie wybetonowane, kładąc szczególny nacisk na utrzymanie i tworzenie jak największej ilości zieleni pełniącej funkcję: retencji wody, filtrowania powietrza, bytowania owadów i ptaków oraz - z uwagi na fale upałów - redukcji wysp ciepła. Teren skweru przy ul. Kopernika to także ostoja ptaków chronionych - wróbli – których liczebność w całym kraju drastycznie spada.
Dbając o nasz dobrostan i przyszłych pokoleń sprzeciwiamy się ignorowaniu najnowszych doniesień naukowych oraz antyekologicznym działaniom w mieście.
Dobrostan psychiczny mieszkańców
„Badania wskazały, że dobry dostęp do terenów zielonych zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby psychiczne nawet o 55 proc. Dodatkowo parki miejskie i ogrody zapewniają także bezpieczną przestrzeń do rekreacji, aktywności fizycznej i interakcji społecznych” (01.2022, Hadart).
Niezliczone badania wskazują na kojący efekt zieleni na samopoczucie. Znaczna część osób zamieszkujących w pobliżu skweru na al. Kopernika to osoby starsze, których możliwości przemieszczania się są ograniczone z powodów zdrowotnych i finansowych. Mają one prawo do jak największej ilości terenów wpływającego dobrze na samopoczucie psychiczne w swoim otoczeniu, szczególnie w dobie ostatnich niepokojów wywołanych wirusem oraz wojną. Ponadto zniszczenie kolejnej ostoi zieleni i zastąpienie jej betonem wpłynie znacząco na podniesienie temperatury tego terenu – tzw. miejska wyspa ciepła, a jak wiadomo, upały szczególnie niekorzystnie wpływają na osoby starsze i dzieci.
„Wspinałem się na tę jabłoń z kolegami w wieku 6 lat - 32 lata temu. Wówczas wyglądała dość podobnie. Z pewnością ma 50–60 lat” (wypowiedź jednego z nowotarżan)
Skwer co najmniej od lat osiemdziesiątych stanowi ważne miejsce w życiu mieszkańców. Stara jabłoń – o której ustanowienie pomnikiem przyrody wniesiono – jest symbolem tego, że dla wielu osób ta okolica znaczy coś więcej niż tylko kilkanaście drzew i trawnik. Jest to punkt na stałe wpisany w estetykę tej okolicy, jego zabetonowanie przeczy wszelkim standardom etyki i estetyki miejskiej.
Ekonomia
Finansowanie budowy nowej biblioteki odsuwa w czasie zajęcie się znacznie pilniejszymi, a nie mniej kosztownymi działaniami związanymi m.in. z redukcją smogu – który to smog ma realny i długofalowo niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców Nowego Targu. Zamiast budować nowy budynek można np. dostosować już istniejący, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na sprawy ważniejsze i pilniejsze. Jest wiele budynków w mieście, które można rozważyć jako budynek biblioteki np. budynek Sokoła, MDK, lokale NSM. Warto porozmawiać z ich właścicielami i przedstawić pomysł na wspólne zagospodarowanie. Umożliwi to bardziej racjonalne ekonomiczne rozwiązanie.
Waga głosu mieszkańców
Nowotarżanie, jak rzadko wcześniej równie głośno i solidarnie jak w tym wypadku, wyrażają swój sprzeciw wobec działań narzucających decyzję o zniszczeniu zielonego skweru przy al. Kopernika. Na dziennik podawczy Urzędu Miasta złożono ponad 700 wniosków o zmianę charakteru jego zagospodarowania – w kierunku jego ochrony – co jest jasnym sygnałem tego, czego potrzebują i chcą mieszkańcy Nowego Targu.
Petycja kończy się słowami: "z uwagi na powyższe argumenty stanowczo żądamy zachowania zielonego charakteru skweru przy al. Kopernika i zaprzestania planów zabudowy tego terenu".
s/