15.05.2022, 13:03 | czytano: 7270

Pierwszy ogród społeczny w Mieście (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Zaledwie dwa miesiące temu grupa mieszkańców zgromadzona pod hasłem "Nowy zielony Targ" zaproponowała, by zaniedbane nowotarskie skwery obsadzić kwiatami i roślinami, które nie wymagają częstej pielęgnacji - a już taki jeden "ogród społeczny" powstał.
Nowotarżanie, których zaraziła pomysłem Aneta Szymkiewicz z zapałem zabrali się do działania.
Najpierw wskazano osiem miejsc w Mieście, które albo z zieleńców zmieniły się w zaniedbane chaszcze, albo zadeptane klepiska, które łatwo będzie przekształcić w "zielone kątki". Od Urzędu Miasta pomysłodawcy chcieli pomocy w ustaleniu kto jest właścicielem terenów, by pomysłodawcy sami zajęli się kwestiami pozwoleń na zagospodarowanie terenu - ewentualnie wsparcia w postaci umieszczenia tabliczek, czy opisów lub fachowej porady pracowników Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji.

Na pierwszy ogień poszedł skwer na placu Evry. To teren prywatny, więc po uzyskaniu zgody od właścicieli - przystąpiono do działania. Najtrudniejsza wydawała się rekultywacja, ale tu z pomocą przyszedł przedsiębiorca z Zakopanego. Kolejny odzew pojawił się od mieszkańców, którzy przekazali swoje sadzonki, cebule, całe rośliny i krzewy. Odezwały się także szkółki i sklepy ogrodnicze - i to nie z Nowego Tagu. Wszyscy zaoferowali darmowe wsparcie.

Wczoraj na skwerze pojawili się chętni do sadzenia. W ten sposób powstał w mieście pierwszy "ogród społeczny". Jak zapowiadają inicjatorzy akcji - plac Evry to dopiero początek. W kolejce czekają kolejne miejsca, które sprawią, że w Nowym Targu będzie jeszcze przyjemniej.

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Szakal18.05.2022, 15:10
Osiedlowa melina będzie dbać i podlewać codziennie.
ogrodnik17.05.2022, 14:59
nic posadzić, ale kto będzie zajmował się plewieniem, przycinaniem itd? właściciel terenu?
ff17.05.2022, 14:03
Więcej takich. Ale i łąki kwietne dobrze byłoby założyć.
nieten17.05.2022, 11:42
Brawo! Oby jak najwięcej takich skwerów obsadzić znowu zamiast kosić bez sensu co chwila
cenzor z mysiej15.05.2022, 19:58
chyba nie jest tajemnicą kto jest właścicielem tego amazońskiego terenu porośniętego trawskiem i chaszczami,czyżby szyld rozwiązywał problem???
Blokers15.05.2022, 18:47
"Na pierwszy ogień poszedł skwer na placu Evry. To teren prywatny, więc po uzyskaniu zgody od właścicieli - przystąpiono do działania."

Jak to jest, że miasto przez tyle lat nie mogło posprzątać tego burdelu, tłumacząc, że to teren prywatny, a przyszła grupa mieszkańców i udało się w dwa miesiące? Ktoś mi wytłumaczy ten fenomen?
gość15.05.2022, 18:03
Na Placu Evry trzeba też uważać żeby się nie potknąć a po deszczu żeby kogoś nie ochlapać bo te płyty betonowe jakieś rozchwiane
tarantula15.05.2022, 17:09
po takiej akcji społeczników z pewnością na piersiach biznesmenów zawisną ordery i medale ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl