20.05.2022, 19:53 | czytano: 3177

Żołnierze na Krupówkach będą namawiać do wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To nowy rodzaj służby w polskiej armii

zdj. Podhale24
Wprowadzona niedawno Ustawa o Obronie Ojczyzny - skutkowała kilkoma zmianami. Jedną z nich jest przekształcenie Wojskowym Komend Uzupełnień w Wojskowe Centra Rekrutacji. Nowością jest także dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. - W sobotę 21 maja w całym kraju rusza akcja promocyjna i rekrutacyjna. Także w Zakopanem na Krupówkach w ramach mobilnego centrum rekrutacji pojawią się żołnierze, by młodych ludzi namawiać do wstąpienia do służby - mówi major Jerzy Czajka z WCR w Nowym Targu.
Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę). Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to: przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany).
- Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby otrzymywać będzie uposażenie w wysokości  4560 zł miesięcznie. Po 28- dniowym szkoleniu podstawowym zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie otrzyma darmowe wyżywienie i umundurowanie. W trakcie pełnienia służby nie będzie obowiązku skoszarowania, lecz jeśli żołnierz wyrazi chęć skorzysta z nieodpłatnego zakwaterowania w jednostce wojskowej. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest formą ochotniczą, więc można ją przerwać w dowolnym momencie. Jeśli ktoś uzna, że "to nie da niego" - może zrezygnować - wyjaśnia oficer prasowy WCR.

Spotkanie z żołnierzami na Krupówkach

21 maja rozpocznie się nabór do tego nowego rodzaju służby w wojsku. Z tej okazji, w całym kraju odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej". - Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie - dlatego warto zabrać dowód osobisty. Poza piknikami, w 70 miejscowościach Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek. Taki mobilny punkt pojawi się w tę sobotę w Zakopanem między godz. 11 a 18 przy oczku wodnym na Krupówkach. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia mobilnego punktu rekrutacyjnego, gdzie będzie można uzyskać informację na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz złożyć wniosek - zachęca major Czajka z Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Żołnierze mają przez całe lato być obecni na różnych imprezach plenerowych, by objaśniać zasady dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Zawsze można też skontaktować się bezpośrednio z WCR w Nowym Targu.


s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Boczek22.05.2022, 17:20
Jo byk posed ale by mi zarcio nie nastarcyli i gaci no mnie by ni mieli
anegdota22.05.2022, 00:33
Dlaczego wspólnota politycznych imbecyli szykuje nas do wojny zamiast dążyć do zakończenia kryzysu i kupować ruski gaz od rusków a nie od niemców z dodatkową marżą? Czy tylko ja tutaj czegoś nie rozumiem? Czy zostaliśmy już kondominium anglosaskim i będziemy "bronić demokracji" do ostatniego Polaka? Dlaczego prezes imbecyli nie sprowadził jeszcze wraku do Polski? Dlaczego Polacy mają dogorywać pod butem inflacji i kryzysu gospodarczego, jakiego od wojny nie było? Dlaczego mamy umierać za amerykańskiego petrodolara?
Sceptyk21.05.2022, 22:27
Ciekawe ilu będzie chętnych na mięso armatnie
z tąd21.05.2022, 22:08
W moich czasach(koniec roku 81 ) nie było zlituj się wcielali do wojska no chyba że się miało bogatych rodziców odraczali.Dwa lata w wojsku nauczyło mnie życia. I u dziewczyn szacun,w wojsku był.Teraz ,,gogusióww,, bez skarpetek w trampkach,fryzurkach jak na kucyku zaprasza się do wojska? Chyba do przedszkola.Bo wojska prawdziwego już nie ma.
mądry i skromny21.05.2022, 15:32
A jak wybuchnie wojna- to też będą tak subtelnie namawiać? Przecież tu na kilometr widać że to mają być ciepłe posadki dla znajomych królika
baca21.05.2022, 09:29
Obecna ekipa rządząca utworzyła WOT. /.../ Nie ufam temu rządowi, uważam, że oszukują społeczeństwo dla korzyści politycznych. Jesteśmy zadłużeni na kilka pokoleń, inflacja galopuje, a dzięki kaprysom i chorym ambicjom MS ZZ nadal nie mamy kasy z NFO, a jeszcze płacimy karę 1 mln dziennie.
Sceptyk20.05.2022, 22:46
Życzę powodzenia łapanka na mięso armatnie bo nic z tego innego nie będzie
ciekawy20.05.2022, 22:45
Za takie pieniądze ??? myślę, że wielu chętnych nie będzie. Lepiej zarobić 3 tysiące na spocznij w cywilu niż 4 tysiące na baczność.
SUBZERO HC20.05.2022, 21:38
Trepy do cywila...rozwiazac armie!
Osiol20.05.2022, 21:05
No super rząd ucieczkę ćwiczy a tu ochotników się szuka
Może Pinokia dzieci się zaciągną albo posła, bankowca lub chociaż bogacza
MAMUSIU RATUJ20.05.2022, 20:32
Nie dajcie sie namowic.Niech ci co najwiecej szczekaja pokaza jacy sa mocni.Czyli politycy...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl