NOWY TARG. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził, że podjęte czynności kontrolne "potwierdziły działania polegające na odprowadzaniu wysoko-obciążonych ścieków z substancjami ropopochodnymi oraz nieoczyszczonych ścieków bytowych do gruntu".
Minął miesiąc od kiedy pierwsze badania laboratoryjne próbek pobranych ze skarpy, z której sączyły się cuchnące wycieki potwierdziły obecność groźnych substancji. Szerzej pisaliśmy o sprawie w artykule Doszło do zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach...- W obu próbkach stwierdzono ścieki bytowe i węglowodory ropopochodne. Podjęliśmy decyzję, że wspólnie z WIOŚ skierujemy sprawę do prokuratury w związku z artykułem 182 kodeksu karnego - mówiła przed miesiącem Elwira Nowobilska-Majewska. Dziś WIOŚ potwierdził stopień zanieczyszczenia związkami ropopochodnymi. Analiza próbek gleby wykazała, że w terenie nieobjętym kontrolą znajduje się 20 miligramów tego związku na kg, a w terenie objętym kontrolą - ponad 2 tysiące miligramów na kilogram ziemi.
Prokuratura już wszczęła śledztwo, ale WIOŚ zapowiada, ze złoży dodatkowo swój wniosek do nowotarskiej prokuratury o przestępstwo z artykułu 182 kk paragraf 1 i 3 (Art. 182. Zanieczyszczenie środowiska w znacznych rozmiarach - § 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. /.../ § 3. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.)
Do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego skierowany ma zostać wniosek o ustalenie przebiegu sieci kanalizacyjnej w tym rejonie oraz zbadanie szczelności zbiorników na płynne odpady.
W skierowanym już wniosku do prokuratury, Wydział OŚ nowotarskiego Urzędu Miasta wskazał m. in. , że "zanieczyszczenie to negatywnie oddziałuje na główny zbiornik wód podziemnych nr 440 Dolina Kopalna Nowy Targ, Obszar Natura 2000, torfowisko orawsko-nowotarskie, Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem - położony w obszarze chronionym krajobrazu, a teren ten należy do obszaru Konwencji Ramsarskiej (chodzi o układ międzynarodowy, dotyczący ochrony przyrody - przyp. red.), co powoduje że objęty jest szczególną formą ochrony przyrody".
s/