10.06.2022, 20:37 | czytano: 9154

Dwie nowe oczyszczalnie ścieków na Podhalu

arch. UM Zakopane
W Białce Tatrzańskiej powstanie oczekiwana od lat oczyszczalnia ścieków. Zakopane ma powiększyć istniejącą oczyszczalnię, aby sprostała zapotrzebowaniu podczas najazdu turystów.
Białka Tatrzańska rozwija się najszybciej spośród wszystkich miejscowości turystycznych Podhala. Niebywale szybki przyrost pensjonatów, apartamentów i pokoi pod wynajem zapewnia bardzo bogata infrastruktura narciarska, która zimą przyciąga setki tysięcy turystów.
Niestety za ilością powstających licznie obiektów noclegowych nie nadążała infrastruktura sanitarna, której praktycznie nie było. Właściciele obiektów korzystali z szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, które przy wzmożonym ruchu turystycznym nie spełniały swojego zadania.

Gmina Bukowina Tatrzańska z Polskiego Ładu otrzymała kwotę 30 mln zł na budowę oczyszczalni w Białce. - To jedna z najważniejszych inwestycji na terenie Podhala. Oczywiście nie musimy mówić o znaczeniu tej inwestycji dla rozwoju turystyki w tym miejscu - mówił Andrzej Gut Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - Te 30 mln zł to środki niewystarczające, ale jest to już jeden z ważniejszych składników do całej kwoty - dodaje.

Kolejna inwestycja ma powstać w Zakopanem. W związku z coraz większą ilością turystów zachodzi potrzeba powiększenia istniejącej oczyszczalni.

- 23 mln zł otrzymaliśmy na rozpoczęcie budowy oczyszczalni Łęgi. Tą inwestycję szykowaliśmy od kilku lat i mamy nadzieję, że to rozpoczęcie budowy się zacznie - informuje Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Jasiek14.06.2022, 08:20
Całe szczęście, że stoki narciarskie w Białce Tatrzańskiej są naśnieżane zanim przyjadą narciarze. Wyobraźcie sobie jazdę po takim śniegu z "omastą". A jak ktoś zahamuje na krawędziach nart, to w powietrze wzbija się pył śnieżny i często wpada do ust. Fuj...
uradowana11.06.2022, 15:50
No w końcu! Do tego jeszcze wziąć się za jakieś porządne kontrole i może te nasze wody będą podobniejsze do strumieni, jak do ścieków.
Michał11.06.2022, 12:21
Tytuł powinien brzmieć "Może w najbliższych latach powstaną dwie nowe oczyszczalnie na Podhalu, na razie ścieki wpływają do Białki i Białego Dunajca"
Sasiad11.06.2022, 11:54
Gdzie będzie lokalizacja oczyszczalni w Bialce?Wie ktos?
Miescan11.06.2022, 07:16
no to jak białek skanalizują to tylko patrzeć jak ich miastem zrobią. także białcany będą miescany co faktu nie zmienia ze nadal słoma z butów.
ff10.06.2022, 22:01
Najwyższa pora, żeby w Białce była oczyszczalnia. Przez tyle lat ścieki wylewali do Białki, którą płynęły do jeziora Czorsztyńskiego.
czyścioch10.06.2022, 20:40
He, he, kabaret. Jak w Białce zrobią oczyszczalnię i ktoś się do niej podepnie to będzie znak że koniec świata już blisko. A w Zakopanem to by musieli pięć takich uruchomić żeby przyjęły turystyczne dary.
iedor10.06.2022, 20:40
Jak puszczą te ścieki z tych pensjonatów i knajp to tylko bedzie bum.... i Zakopane! Z tą różnicą, że do Białki zamiast do Białego Dunajca..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl