22.06.2022, 19:58 | czytano: 6673

Burmistrz o finansowaniu klubu hokejowego: "Trzeba podjąć męską decyzję"

arch. Podhale24
NOWY TARG. Zgodnie z zapowiedzią, w trakcie środowego posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju wrócił temat zagwarantowania Klubowi Hokejowemu Podhale - finansowania z budżetu miejskiego.
- Sytuacja wynikła taka, że aby klub mógł wystartować w następnych rozgrywkach, to potrzebne jest dofinansowanie z Urzędu Miasta. Padały wczoraj na komisji kultury różne kwoty, a końcowa to około milion zł . Chodzi przede wszystkim o stypendia dla 25 hokeistów - zagaił temat Andrzej Swałtek. - Pani skarbnik zadeklarowała, że przedstawi jaki jest stan finansów Miasta do maja tego roku i czy środki wydawane już teraz nie przekraczają zaplanowanych, żebyśmy więcej pieniędzy nie wydali, niż możemy - dodał radny.
"To by była mała kompromitacja"

- W związku z tym, że jest 90-lecie klubu, to nie wypada żebyśmy doprowadzili do takiej sytuacji, że zawodnicy nie wystartują w rozgrywkach. Uważam, że byłaby to dla Miasta mała kompromitacja, że drużyna która 19-krotnie była mistrzem Polski w hokeju, ma największe osiągnięcia w tym zakresie - teraz ze względu na brak środków nie zagrała w tym sezonie. Tam było dawane 800 tysięcy, czyli różnica jest 200 tysięcy, żeby dopełnić do tego potrzebnego im miliona - dodał Jacenty Rajski.

- Pełniejszy obraz stanu finansów da nam sprawozdanie za pierwsze półrocze - zastrzegła skarbnik Ewa Bobek. - Kwota stypendiów na ten rok to 625 tysięcy zł do tego koszty pochodne - opodatkowanie, składki, więc na pewno ta kwota wyższa. Trzeba się zastanowić, bo to spowoduje wzrost wydatków bieżących, które są na bardzo wysokim poziomie. Nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem. Ja jestem strażnikiem finansów i proszę, żebyście mieli na uwadze, że wydatki bieżące nie mogą przekroczyć przychodów. Będzie jeszcze dużo zobowiązań finansowych, na pewno trzeba będzie wziąć kredyt. Proszę się zastanowić, czy naprawdę chcecie tę decyzje podjąć. Uczulam, że przed nami wydatki na wysokim poziomie. Dla przykładu dyrektor MCSiR wczoraj zwrócił się o zabezpieczenie środków na prą w wysokości 500 tys z. Ostatnio płaciliśmy 800 tysięcy, ale dla całej gminy - ostrzegała skarbnik.

Tylko nie kosztem podniesienia podatków

- Żeby klub mógł zacząć sezon potrzebuje 2 mln i budując budżet opierają się na Mieście, na Tauronie, na ZEW Niedzica i innych Oni potrzebują naszej deklaracji, że im te pieniądze damy, bo bez tego sezonu nie zaczną, nie dostaną licencji - przypomniał Grzegorz Luberda. Przewodniczący Rady Miasta apelował o dokładne sprawdzenie wcześniejszych wyników finansowych spółki. Jak dodał "trzeba mieć jednak świadomość, jedynym sposobem zwiększenia naszych dochodów może być podniesienie podatków'".

- Żeby nie było sytuacji, że będziemy podnosić podatki żeby dać stypendia i wynagrodzenia komuś innemu, bo mieszkańcy ciężko pracują na swoje utrzymanie - zaniepokoiła się radna Ewa Pawlikowska. - Podatków nie podwyższajmy, bo wszyscy są w trudnej sytuacji - dodał Jacenty Rajski.

- Bedę za wsparciem zawodników przez Miasto w postaci stypendiów - zadeklarował Bartłomiej Garbacz. - Ale trzeba zastanowić się nad zwiększeniem oferty, by klub zaczął generować przychody z innej działalności. Jak nie zmienimy formuły funkcjonowania KH to koszty będą rok w rok rosły. Za każdym razem będziemy stawać przed dylematem: czy zamknąć klub, czy go ratować ze środków publicznych. Będziemy musieli poważnie o tym porozmawiać - mówił radny.

"Nie podcinać klubowi skrzydeł"
- Tu nie ma co stawiać pytań, tylko trzeba podjąć męską decyzję. Jest 90-lecie klubu. My dajemy tylko jedną część finansowania i chodzi o potwierdzenie, że Miasto się zmobilizuje i w formie stypendiów będzie finansować działalność klubu. Jak zarząd klubu jak zostanie już wyłoniony i nie będzie w stanie dozbierać tych 3/4 klocków, to odpowiedzialnie nie zgłosi się, nie podejdzie do rozgrywek. Ale oczekiwania zarządu skierowane do miasta są racjonalne, bo nie wnioskują by Miasto pokryło 100 procent, tylko zagwarantowało stypendia - tak jak do tej pory. My mamy tylko potwierdzić wolę tego wsparcia. Powinniśmy to zadeklarować, by nie podcinać im skrzydeł - podsumował burmistrz Watycha.

- Niefortunnie się stało, że zarząd KH Podhale złożył rezygnację teraz na koniec czerwca. Gdyby to zrobił wcześniej, to byłby czas na rozeznanie sytuacji - skwitował Jacenty Rajski.

W głosowaniu, będącym rozeznaniem "kto jest za poparciem wniosku, by wesprzeć klub" - 13 radnych podniosło rękę "za", 5 - się wstrzymało.

- Mamy jeszcze osoby spoza tej komisji, które są w komisji sportu, to może ta liczba wystarczy do większości w Radzie - liczył radny Rajski. - W pewnym sensie jest już "pozytywnie", ale do tematu wrócimy za miesiąc - zakończył temat.

Ostateczna decyzję podejmie cała rada w poniedziałek na sesji, a same środki mają zostać wskazane w budżecie w lipcu br.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ntnt26.06.2022, 17:20
Trzeba było sprzedać to Wojasowi jak chciał kupić a teraz durnie drapieżców się po głowie. Teraz to mozecie sprzedać cukierkowi żeby zrobił leclerka parking. Barwo ba ra ny?.
Blokers25.06.2022, 00:18
No i elegancko. Miasto takie jak Nowy Targ, żeby być atrakcyjnym miejscem, czymś więcej niż przelotówką, powinno budować własną markę. Nie ma pikniku lotniczego, nie będzie hokeja, nie widać chęci rozwinięcia turystyki letniej i zimowej w Gorcach, z targowicą jest jak jest. Stajemy się coraz większym satelitą Zakopanego, grzebiemy stare marki, nie tworząc nic nowego. Nie ma co się dziwić, że młodzież stąd ucieka, pensja 2500zł i zlot foodtrucków na Rynku to trochę za mało żeby wiązać przyszłość z tym miejscem.
Józek24.06.2022, 22:21
Dobrze sie.wydaje pieniadze publiczne. A gdzie zgodnie z uchwala RM sa ppdane do publiczej wiadomosci kto i ile dostal? Bo ja.nie widze teho nigdzie..
Ewa24.06.2022, 14:32
Męska decyzja to powiedzenie klubowi, macie lód i całe zaplecze za preferencyjne stawki, resztę organizujcie sami. A jak dobrze wiemy meskiej decyzji nie podejmie ten burmistrz.
przekibol24.06.2022, 13:29
Hej Hej Miasto hokeja? Teraz to Miasto Sów, Hu Hu
nowotarżanin24.06.2022, 12:20
a co tak cicho o p Zarębie i Węglarczyku władcach MMKSu podobno w 100 % właścicielach KH Podhale SA i powolnych grabarzach młodzieży hokejowej ,swoimi dyktatorskimi rządami zniechęcili i młodzież i Rodziców do klubu
Wyrocznia23.06.2022, 16:16
Do Mieszkańca - możesz wytłumaczyć w jaki sposób Straż Miejska zarabiała na siebie? Krew się we mnie gotuje kiedy słyszę jak zawody nieproduktywne "zarabiają na siebie". Jeśli chcemy żyć w dobrobycie, to powinniśmy się starać żeby takich zawodów było jak najmniej. Nie twierdzę, że są niepotrzebni, bo czasami są potrzebni, ale to, że są potrzebni świadczy o złej kondycji społeczeństwa, które trzeba na każdym kroku pilnować. Gdyby ludzie popracowali nad sobą i swoim zachowaniem, nie potrzeba by było tylu policjantów, strażników i innych urzędników państwowych, czyli zawodów, które nie są produktywne i nie przyczyniają się do dobrobytu.
mrunk23.06.2022, 14:57
Państwo Radni - sami się zrzućcie ! Wstydu nie macie ?! Co promuje n ten klub ? - zdrowy tryb życia ?, sport masowy ?? Ilu tem chodzi kibiców ? Naprawdę nie ma innych potrzeb w mieśce ?? A jak macie wątplwiość to referendum a nie polityczne szachy - kto za to zapłaci ??
Nowotarżanin23.06.2022, 12:21
Mieszkaniec !!!jest ogłoszony nabór do zarządu ,poparcie już masz czas to urealnić .
Nowotarżanin23.06.2022, 12:14
Pan Wojas płacił z własnej kieszeni za wynajem lodowiska jak zrezygnował to miasta musiało płacić do dzisiaj,jak były zarzad za darmo funkjonował teraz jak zrezygnował to sie okazuje ze to będzie prezes odpłatny ,,Polak mądry po szkodzie ,,,/nie mylić z Góralem //
Nowotarżanin23.06.2022, 11:59
Sami przybysze tu piszą .Prawdziwy Nowotarżanin wie co znaczy hokej i z czego Podhale słynie . A może tylko z baranów ?
Kasia23.06.2022, 11:52
Nie tylko w Nowym Targu mamy hokej...????są również inne dyscypliny, sporty. Moje dzieci chodzą do szkółek prywatnych, w zimie kupuję im karnety na wyciagi , sprzęt zmieniam bo rosną , musimy płacić za miesiąc korzystania ze salki itd ,płacę również za udział w zawodach ,kupuję sprzęt, strój itd... i nie płaczę ze nie mam!!! A dlaczego z moich pieniędzy mam sponsorować klub , panów hokeistów, pięknie mieszkających na ładnych osiedlach, pięknie ubranych, którzy jeżdżą super furami i mają kasę!!! Ja się nie zgadzam z tym.
ani mi się nie śni23.06.2022, 11:23
Nie sponsorować zawodowego sportu- niech się utrzymują sami. Pomóc w utrzymaniu obiektu. Tego nigdzie na świecie nie ma . Co burmistrz jest taki bogaty ,że stać go na zaspokojenie wszystkich potrzeb mieszkańców. /.../ jeszcze armię hokeistów darmozjadów będzie sponsorował ? To nie będzie jego jako burmistrza .

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Mieszkaniec23.06.2022, 09:37
Miasto nie ma pieniędzy? Trochę podpowiem jak je zdobyć .Jesteśmy chyba najbardziej oświetlonym miastem w Polsce ,dużo jeżdżę samochodem w nocy i ilość niepotrzebnie włączonych latarni poraża ,czy można tu sporo zaoszczędzić ,można ,kolejny przykład ,który na szybko przychodzi mi do głowy to Targi Bożonarodzeniowe na które miasto dopłaca !!! Ludzie ,na takich imprezach to się zarabia ale Nowy Targ chce być inny ,Jezus na lodowisku ,na takich imprezach to się zarabia ale Nowy Targ chce być inny ,Straż miejska ,która zarabiała i na siebie i na miasto ,zlikwidowana przez kilku oszołomów ,tylko tyle i aż tyle na szybko przyszło mi do głowy po przeczytaniu tego artykułu ,nie mniej jednak zarząd drużyny Podhala niech nie szantażuje mieście ,niech nie udaje filantropa ,tylko niech się weźmie do roboty albo właśnie niech sobie da spokój ,bo skoro Podhale jest takie popularne to sponsorzy powinni walić do klubu drzwiami i oknami ,reasumując ,miasto powinno dawać na klub bo to nasza nowotarska wizytówka ale zarząd powinien działać a nie opowiadać bajek ,miasto ma jak zaoszczędzić ,zarząd ma jak znaleźć sponsorów tylko trzeba chcieć i troszeczkę pomyśleć
Spięty23.06.2022, 09:15
K.... stypendia starym koniom wypłacać. /.../ Klub taki biedny a większość hokeistów ma nowe fury, buduje domy, kupuje działki. Pytam za co? Za te stypendia z UM? Wszyscy widzą i nikt nie grzmi. Jest masa młodych sportowców w NT którzy potrzebują wsparcia!
Szambo-Lot23.06.2022, 08:20
Wolę oddać potrzebujacym niż sponsorować klub . Niech grają za darmo dla ideii.
Przemek23.06.2022, 08:00
Jak długo jeszcze wszyscy mieszkańcy będą utrzymywać ten tonący okręt na powierzchni? Dlaczego wszyscy mamy płacić na garstkę hokeistów z publicznych pieniędzy kiedy w budżecie miasta ich bardzo brakuje? To skandal!
ypsylon23.06.2022, 07:15
Proponuję by radny Rajski i wszyscy miejscy ambasadorzy hokejowych igrzysk organizowanych od czasów komuny za pieniądze publiczne sami sfinansował ich potrzeby. No panowie wyskakiwać z kasy...
Patka23.06.2022, 06:53
Zero dofinansowania z budżetu miasta dla zawodowego sportu. Oddać halę za darmo klubowi. Niech utrzymują, grają i zarabiają. Nie zgadzam się na "dopłaty" z mojej kieszeni do "zawodowstwa". Niech sobie Burmustrz , radni, kibic i inni swoje pieniądze "inwestują" w hokej. W końcu: kto bogatemu zabroni ?.
Zbooj22.06.2022, 21:33
Dajcie spokój, żeby z poniędzy mieszkańców jeszcze przedłużać wegetację tego klubu. Jeśli firmy, milionerzy z Podhala nie chcą zainwestować to czemu szarzy mieszkańcy mają się tym bardziej dorzucać.
Kłamca22.06.2022, 21:21
Jakie mocne słowa - "trzeba podjąć męska decyzję".Nagle a co to się stalo pseudo ....
Kibic od 25 lat22.06.2022, 20:50
W każdym klubie w Polsce da się coś ogarnąć, ale w Podhalu całe życie wszystko jak krew z nosa, a Hala lodowa to pewnie za jakieś kolejne 100 lat ! Wstyd Panie Burmistrzu......
Anka22.06.2022, 20:44
Tradycja tradycją, ale chyba coraz więcej nowotarżan ma tego hokeja po dziurki w nosie, zwłaszcza, jeśli się uwzględni aktualne i te nie dawne "osiągnięcia".
znafca sprawy22.06.2022, 20:43
Referendum z pytaniem: Czy mieszkańcy miasta Nowy Targ mają utrzymywać hokeistów.
Osiol22.06.2022, 20:18
Miasto powinno wypuścić lub bardziej pomóc wypuścić obligacje udziały czy weksle.... I niech inni też jak były zarząd spółki staną się udziałowcami jeden udział 10zl milion udziałów to 10mln
Super no bo jak... jedni udziały za długi.... a miasto frajer kasa za darmo
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl