25.07.2022, 14:20 | czytano: 3363

Prezes MPEC Grzegorz Ratter o sadzach na Al. Kopernika: "Czegoś takiego my nie emitujemy"

Grzegorz Ratter. Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Prezes miejskiej spółki, która zarządza kotłownią, odniósł się do zarzutów sąsiadów obiektu. Twierdzą oni, że sadze, jakie w nocy z czwartku na piątek pokryły ulicę, nie wydobywały się z komina kotłowni. - Takie grudki, płaty, jak widziałem na zdjęciach samochodów, czegoś takiego my nie emitujemy - mówi.
Prezes przekonuje, że to co unosiło się nad Al. Kopernika i osiadało na wszystkim co jest wokół, nie mogło pochodzić z komina kotłowni. - Takie grudki, płaty, jak widziałem na zdjęciach samochodów, czegoś takiego my nie emitujemy. Fizycznie niemożliwe jest, żeby przy emisji pył osiadał zaraz pod 40 m kominem bądź w najbliższej jego okolicy - tłumaczy.
Prezes przyznaje, że tej nocy odbywała się zamiana pracujących kotłów - jeden wygaszano, drugi rozpalano. To z tego pochodził czarny dym. - Jeśli wtedy wydostaje się jakiś pył, to jest on stosunkowo niewielki. Przy czyszczeniu kotłów można zaobserwować dym unoszący się z komina. Same filtry są czyszczone w sposób uniemożliwiający emisję pyłu do atmosfery - mówi.

Grzegorz Ratter uważa, że teoretycznie pył mógłby pochodzić ze składowiska węgla, skąd mógł go unieść i roznieść np. podmuch wiatru. - Ale pył ma inną strukturę, nie są to grube, tłuste płaty, więc jest to dla mnie dziwne. Tym bardziej, że pracujemy 12 miesięcy w roku, a ten pył na samochodach pojawił się dopiero teraz - twierdzi.

Prezes, pytany jak wytłumaczy to, że taka sadza pojawia się tylko w okolicy kotłowni, a nie ma jej w innych częściach miasta, odpowiada, że sprawa wymaga wyjaśnienia.

Więcej o sprawie pisaliśmy w artykule pt. Sadze na Kopernika. Mieszkańcy oskarżają kotłownię i zapowiadają, że nie odpuszczą. "Przegięli pałę"

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
transponder27.07.2022, 15:01
W kilki zakamuflowanych słowach pan prezes chce powiedzieć, że ta kotłownia jest czysta jak łza. Że niby miał węglowy jest najbardziej porządanym medium, które po spaleniu nie emituje niczego poza parą wodną. No, jest moc i sens tej wypowiedzi. Ba, słyszę, że nawet zdolności aktorskie pozwalają temu panu bez zmrużenia powiek potwierdzić fakt, że właśnie ten sposób opalania spełnia wszystkie normy przewidziane w programach ochrony klimatycznej i stanowi autentyczny sukces polityki energetycznej burmistrza Watychy. Czapki z głów... tylko halo, halo tu ziemia, tu ziemia. Tu najbardziej zasmrodzone miasteczko Europy! Bez strategii na systemowe rozwiązania, bez planu, poprawy jakości powietrza. Miasteczko pokrywane raz za razem rakotwórczą sadzą, pyłami osadzonymi i całą gamą pierwiastów z tablicy Mendelejewa - i opowieściami o kogeneratorach, geotermii i technologii kosmicznej. Od siedmiu lat. Bez zmian. Zaczadziło ich, czy co?
swój26.07.2022, 11:14
a po co i dla kogo w ogóle oni palą w lecie w tej kotłowni ( no bo pisało , że w nocy zmieniali piece czy tez kotły ( jak zwał to zwał) ???? może ktoś ma wiedzę żeby to wyjaśnić .
N.T26.07.2022, 07:59
Pewno to kosmici Chory Nowy Targ. Ludzie zgłaszają, że kopcą , smrodzą i nic z tym się nie robi,zamiata pod dywan.
N.T26.07.2022, 07:59
Pewno to kosmici Chory Nowy Targ. Ludzie zgłaszają, że kopcą , smrodzą i nic z tym się nie robi,zamiata pod dywan.
czyste.powecze25.07.2022, 23:12
wburzc.komin.dzeci.wdchajom.sadze.sarkom
czyste.powecze25.07.2022, 23:12
wburzc.komin.dzeci.wdchajom.sadze.sarkom
Janek25.07.2022, 23:01
No cóż... bloków smog nie idzie tylko z domów prywatnych taka była do nie dawna teza...co po niektórzy nawet z aparatami biegali po ulicach gdzie mieszkali rdzenni mieszkańcy by im zdjęcia kominów robić...heh...a kto zapoczątkował Wam prace i płace że opluwaliście...
doktor Jekyll25.07.2022, 21:03
Ratter to blager, który wpisuje się w narrację naszego rządu i taki właśnie mamy klimat. Partactwo i zaklinanie rzeczywistości. To jak z tą czysta energią sprzedawana przez MPEC. Mój węgiel w piecu jest be, ale najgorszej jakości miał węglowy na kotłach tej spółki jest super. Jest bardziej niż super!
ff25.07.2022, 17:59
Nie mamy pańskiego płaszcza, i co nam pan zrobi?

Tak czy siak, mam nadzieję, że w tym roku sezon grzewczy rozpoczną sensownie, nie tak jak w poprzednich latach, że już 2 września kaloryfery były ciepłe.
mieszkaniec NT25.07.2022, 15:08
Dzień dobry
10 czerwca 2022 roku to samo Pan mówił , oskarżył mieszkańców że niby oni palili w piecach i zanieczyszczenie wynikło z tego powodu. to było nie prawdą . teraz są dowody że to z kotłowni pochodziło i dalej Pan idzie w zaparte ????????
Osiol25.07.2022, 14:49
To nie my,, ale''wypłaty ani stanowiska ani ręki na to nie postawie no jest to w małym promieniu od komina u nas ale to nie my no rozpalali nowy piec ale to nie my, u nas taka fuszerka nie przejdzie może z placu... A do reszty wina Tuska i ruskich troli co zamiast spać paletaja się w nocy, co do nagrań to,, ruski''montaż i dywersja i takie jest nasze stanowisko i co nam zrobicie
Możemy wygasić piece i co????
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl