07.09.2022, 12:33 | czytano: 10432

WIOŚ potwierdził, że w Nowym Targu doszło do zanieczyszczenia środowiska. Jedna firma ukarana mandatem, inna - czeka na ustalenia prokuratury

Interwencja związana z zanieczyszczeniem rowu przy dk 49 w Nowym Targu/ arch. Podhale24
NOWY TARG. Do Miasta dotarły wyniki badań próbek pobranych przez inspektorów WIOŚ w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu z rowu przy ul. Jana Pawła II. - Mamy potwierdzenie, że firma FCC, dopuściła się wprowadzenia do środowiska ścieków przemysłowych bez pozwolenia wodno-prawnego. Wyniki badań są takie same jak, te które zlecił Urząd Miasta - potwierdzają pracownice zajmujące się gospodarka komunalną.
Inspektorzy krakowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nałożyli na firmę mandat w wysokości 400 zł. Maksymalna kwota zgodnie z obowiązującymi przepisami to 500 zł. Urząd Miasta nie ma możliwości karania, dlatego w przypadku tego rodzaju zdarzeń powiadamiane są instytucje i służby, które mogą wystawiać mandaty.
Podjęta przed dwoma miesiącami przez pracowników Urzędu Miasta interwencja w sprawie ścieków płynących z firmy znajdującej przy ul. Jana Pawła II przerodziła się w pełniejszą kontrolę. Próbki do badań zostały pobrane przez przedstawicieli i Urzędu Miasta i WIOŚ.

Inspektorzy WIOŚ w Krakowie Delegatury w Nowym Sączu byli na miejscu wraz z pracownikiem Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ. "Przeprowadzone zostały oględziny wylotu wód opadowych z terenu utwardzonego placu przed zakładem oraz otwartego przydrożnego rowu powyżej i poniżej tego wylotu. Pomiędzy zaporami w rowie stwierdzono obecność substancji w kolorze ciemnoszarym o wyraźnym, specyficznym gnilnym zapachu. Nie stwierdzono zanieczyszczenia rowu powyżej wylotu" - informuje WIOŚ. I dalej: "Dokonano oględzin studzienki odprowadzającej wody z terenu utwardzonego placu, połączonej zamkniętym kanałem z wylotem z którego nastąpił wyciek substancji. Ze studzienki rewizyjnej pobrano również próbkę do badań".

- W toku przeprowadzonej przez nas kontroli stwierdzono szereg nieprawidłowości, niektóre z nich występowały w firmie już od co najmniej dwóch lat. O wszystkim poinformowane zostały odpowiednie służby oraz organy. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają to, co wcześniej wykryliśmy swoimi kontrolami - mówią pracownice nowotarskiego UM.

To nie jedyna sprawa dotycząca zanieczyszczenia środowiska. Po reorganizacji w Urzędzie Miasta Referat ds. Gospodarki Komunalnej wraz z Referatem ds. Gospodarki Odpadami zajął się sprawami wymagającymi zaangażowania - w pierwszej kolejności służb państwowych w stosunku do firm działających na terenie miasta, których działalność związana była z niekorzystnym oddziaływaniem na środowisko. Na rozwiązanie czeka ogromny problem ze ściekami przemysłowymi, prawdopodobnie po-kuśnierskimi, które trafiają kanałami burzowymi wprost do potoku Czarny Dunajec. Jest jeszcze sprawa Rancho-Lotu i zanieczyszczenia skarpy nad Białym Dunajcem.

Wobec serii wycieków z nielegalnych odpływów zlokalizowanych w skarpie nad potokiem Biały Dunajec (wyniki badań wykazały, że to zarówno ścieki bytowe jak i substancje ropopochodne) - sprawa została zgłoszona do prokuratury. Urząd Miasta domagał się powołania biegłego środowiskowego. Prokuratura prowadziła przesłuchania wszystkich obecnych podczas kontroli od kwietnia br.
- Byliśmy na re-kontroli w tej firmie. Okazało się, że zalecenia pokontrolne zostały tylko zrealizowane częściowo. W tej sytuacji, o powtarzających się nieprawidłowościach także poinformujemy wszystkie organy i instytucje kontrolne - dodają urzędniczki.

Z Urzędu Miasta otrzymaliśmy takie zapewnienie: "Reagujemy i zapewniamy, że dalej będziemy reagować na każde zgłoszenie dotyczące zanieczyszczania środowiska. W związku ze zmianami w ostatnim czasie przepisów prawa w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków i narzuconych prawem kontroli nie będzie w Nowym Targu pozwolenia na działania typu "nielegalne zrzuty ścieków". Nie możemy zrezygnować z należytej dbałości o środowisko i nie zaprzestaniemy działań, dopóki nie uregulujemy gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami. Wszystkie sprawy dotyczące skażenia środowiska będą kierowane do odpowiednich organów, instytucji w tym do prokuratury, mających odpowiednie środki i uprawnienia w egzekwowaniu przepisów prawa w tym zakresie. W trudnych sprawach - tak jak teraz sprawy - będą zgłaszane do prokuratury".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Meggie10.09.2022, 17:36
Wszędzie jest to samo! Pensjonaty w Białce Tatrzańskiej maja bezpośrednie przyłącza do rzeki, potoków? ścieki również w rowach to norma, bez obciachu wylewają dzień i noc! Nie ma się co później dziwić , że woda z wodociągów czy studni jest niezdatna do picia, jak ścieki płyną zewsząd. Brak kanalizacji, tysiące turystów i jakoś nie widać szambiarek. Nikt nic z tym nie robi, służby nie reagują!!!
Wędkarz08.09.2022, 11:14
Kiedy w Jabłonce firma kabanos poniesie konsekwencje wylewania nie wiadomo czego do rzeki obok zakładu. Do tej pory oczywiście nikt nie wyciągnął konsekwencji jak piszą komentarzach /.../ prawo nie sięga wszystkich sprawiedliwie czy dopiero Odra i skażenie do jakiego doszło spowodowało to że ktoś coś zaczął robić bo przecież o kabanosie były zgłoszenia są nagrania na wędkarstwo czarna Orawa gdzie widoczny jest zrzut ścieków ale brak reakcji brak wyciągania konsekwencji co za kraj co za władza.

Ostrożnie z oskarżeniami. Moderator.
Lolek07.09.2022, 22:16
Nocny smród na Ludzmierskiej codziennie .W mieszkaniu na parterze to jak z oszyszczalni cuchnie.Tyle zgłoszeń i od lat nikt nie reaguje.
Ewa07.09.2022, 21:56
Ranczo Lot - ludzie chodzicie tam i wspieracie tą KUPĘ - może sami w wodzie macie "dodatek specjalny" hahahahhaha śmieszne kary za zanieczyszczenie środowiska, i tak im się opłaca to roić, porażka
Winiacz07.09.2022, 21:06
Jedno mnie tylko zastanawiam przecież to wszystko trwało tyle lat bo wszyscy o tym wiedzieli...no ale cieszę się że w końcu coś drgnęło i jest postęp może musiało dojrzeć powoli....jak wino
dawaj07.09.2022, 18:43
Tentegoten - co sugerujesz? Że burmistrz ma coś wspólnego z poczynaniami tej firmy? Napisz wprost. Z przyjemnością zobaczę, jak obecni urzędnicy przeczołgają po sądach byłego kolegę.
Eko07.09.2022, 18:33
Szkoda że nadal tłumy w Ranczu... każdy powinien bojkotować takie firmy
Zonk07.09.2022, 18:24
ja już nic z tego nie rozumiem bo w weekend na facebooku oglądałem jakiś materiał że firma FCC jest przyjazna dla środowiska i dba o najwyższe standardy a tu masz Ci babo placek, nie mówiąc, że jak codziennie jeżdżę tamtędy to czuje to co czuje WCIĄŻ
Xx07.09.2022, 16:58
Czekamy na wyniki postępowania w sprawie Odry !!
Tentegoten07.09.2022, 16:35
Jak oczekiwać od władzy konkretnego działania skoro właściciel jednej z firm brylował na konwencie wyborczym Watychy. Problem jest znany od lat i był zamiatany pod dywan
Do Szakala07.09.2022, 16:15
Szakal napisz petycje do WIOSIU bo to oni dali ten wysoki mandat XD
Do Avivat07.09.2022, 16:14
Avivat czytaj że ze zrozumieniem proszę
avivat07.09.2022, 15:52
Jak to będą kierowane do prokuratury? Na co urzędnicy czekają! Te wszystkie sprawy powinny już być w prokuraturze! WSZYSTKIE!!!
Mieszkaniec07.09.2022, 15:22
Haha 400zł
Szakal07.09.2022, 14:09
No pany urzędasy, po tak ogromnej kwocie mandatu to oni już się nie pozbierają. BRAWO!!!
Andrzej Mareczkowski07.09.2022, 13:09
Polacy to brudasy! Do tego mentalne brudasy. Ludzie wylewają ścieki byle gdzie i co? I 400 zł mandat! Bo 500, czyli maks to za dużo? Który to taki litościwy urzędas to wystawiał?
Jako społeczeństwo, musimy jasno i wyraźnie powiedzieć koniec! Zakaz wylewania ścieków byle gdzie! Raz to zrobisz - koniec z Twoją firma! Majątek zabrać i tyle. Inaczej się brudasy nigdy nie nauczą!
Osiol07.09.2022, 12:52
Mieli czekać!!!???
Na niski stan jak Odry i wtedy nagle udzielono zbiorczego pozwolenia na zrzut wszystkim dużym firmom i kopalniom i poszło...
A czym ta firma różni się od oczyszczalni która gdy przyjedzie 200 tys turystów zrzuca nieoczyszczone.....
Pewnie tylko pozwoleniem wodno prawnym i wystawianiem faktur pensjonatom za usługę,,
oczyszczania '' której nie wykonano???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl