09.10.2022, 15:42 | czytano: 5331

Burmistrz o budowie w Nowym Targu spalarni odpadów: "dzierżawca terenu nie ma takiej możliwości"

arch. Podhale24
NOWY TARG. Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta, Grzegorza Watychę kolejny raz zapytano ewentualność postawienia w Nowym Targu spalarni odpadów. Burmistrz powtarza, że "w Nowym Targu nie przewiduje się, ani nawet nie rozważa budowy tego typu instalacji".
Paweł Liszka złożył pisemne zapytanie, w którym powołał się na zamieszanie jakie powstało po tym jak dwie firmy zajmujące się odpadami - FCC i Empol - zwróciły się do władz Miasta o zgodę na rozbudowę swojej działalności. Pisaliśmy o tym w tekście Nowe składowisko, nowa hala. FCC i Empol chcą się rozbudowywać.
Zdaniem radnego "mieszkańcy z zaniepokojeniem przyjęli wyjaśnienia, że dotychczasowym Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest bardzo ogólny w tym względzie i nie zabrania prowadzenia tam tego typu działalności, a co za tym idzie - dopuszcza budowę i eksploatacje spalarni śmieci. Złożona deklaracja (przez burmistrza 20 lipca br. na posiedzeniu Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju - przyp. red.), że wszelkie tego typu działania zmierzające do uruchomienia działalności będą po konsultacjach z mieszkańcami - jest dla nich niewystarczająca".

Radny zadał pytania: w jaki sposób burmistrz zabezpieczył powiększany teren przy ul. Jana Pawła II, na którym działa sortowania odpadów - przed ewentualnym powstaniem tam spalarni; czy burmistrz zamierza w tym zakresie podjąć stosowne działania; czy zamierza wystąpić do Rady Miasta z projektem zmiany Planu Zagospodarowania Przestrzennego, która jednoznacznie przesądzi o przyszłości tego terenu, tj. zakazu budowy spalarni opadów - jeżeli tak, to kiedy.

W opublikowanej na stronach Urzędu Miasta odpowiedzi czytamy, że współwłaścicielem terenów, które dzierżawi spółka FCC Podhale jest m. in. gmina miasto Nowy Targ. Sama umowa dzierżawy została zawarta (za zgodą Rady Miasta) we wrześniu 2016 r.

"W załączniku do umowy dzierżawy zostały wymienione planowane zadania inwestycyjne oraz roboty naprawczo-dostosowawcze do aktualnych wymogów prawa wraz z harmonogramem ich wykonania. Roboty te oraz wymienione zadania nie obejmują budowy spalarni odpadów. Zawarta umowa dzierżawy nie przewiduje, a nawet nie zezwala na realizacji spalarni, w związku z tym nie ma możliwości podjęcia przez dzierżawcę żadnych kroków w tym kierunku" - argumentuje burmistrz.
Odnośnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego - to uchwalony został on w październiku 1999 r. Ocena aktualności Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta oraz miejscowym planów zagospodarowania przestrzennego dokonywana jest co 4 lata. Najbliższa zaplanowana jest na jesień przyszłego roku.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Dejw13.10.2022, 15:18
Widać, że mieszkańcy nie mają pojęcia jak działają takie spalarnie. Każdemu spalanie kojarzy się z dymem i smrodem. Proponuję wycieczkę do rozwiniętych w tej branży lokalizacji w Europie to zobaczycie, że takie spalarnie funkcjonuję w centrach miast i nie wydobywa się z nich nawet najmniejszy obłok smrodu. Brawo Wy, mieszkańcy...
Miś Turysta11.10.2022, 17:52
Narzekacie na brak obiektów sportowych. Proponuję w wyszukiwarce wpisać: CopenHill. Można zobaczyć jak przyjemne z pożytecznym rozwiązano w Kopenhadze, stolicy Danii.
opop10.10.2022, 10:48
Obserwując z boku ten radny Liszka ma wielki potencjał polityczny. Interpeluje o wszystko jakby nie był radnym już od dawien dawna. Chyba myśli o przyszłości.
mhm10.10.2022, 10:08
Wszystkim psioczącym na sam pomysł spalarni proponuję się doedukować jak takie zakłady działają.
Wiedza w społeczeństwie na ten temat ogranicza się do "jak ja paliłem śmieci, to śmierdziało i nie dam żeby mi palili obok"...
Misiek10.10.2022, 05:19
Do Pinokio, co do wyciskania się i poczekalni na dworcu PKP to poczekalnia jest nawet czysta i ubikacje też są czyste.Jedź do Rabki tam poczekalnie opanowali menele a w ubikacji zrobili sobie palarnię.
Wieszcz10.10.2022, 00:12
Kiedyś u podnóża samiutkich Tatr
Leżało piękne miasto, Nowy Targ
W dorzeczu Dunajca niegdyś czystego.
Każdy chciał tu łodpocząć dlatego.
Lecz przez te szyśkie lata
Przez rządy cyrwonego Batata
Dużo się tutoj pozmieniało
I długą erę brudu miasto zastało
Zdawak by się mogło że przyszedł Ci łon!
Co Nowy Targ piękny wyzwoli łod wron!
Wszyscy mu zawierzali łokropnie
Lecz łon lud pokpił w 2022 niewiarygodnie.
Godoł ło turystyce, gondoli i czystym powietrzu
A skończył na fasoli i dwóch śmietników na swej ziemi zapleczu.
Nowotarżony się strosnie wkurzyły
Gdy na Bufloku zaś maszt zobocyły.
To syćko było za rządów jego
I nie śmiej się drogi z tego kolego!
Potem wyrosła kolejno afera się lokazało.
Nowotarżanom kolesiostwo spalarnie zafundowało!
I łod tej pory powiem Wom skrycie...
Nie wierzcie w to co widzicie!
Bo tylko Kazimierz Odnowiciel zastoł Polskę drewnianą,
A pozostawił piękną i murowaną!!
Hmmm09.10.2022, 22:36
Ciekawe co się stało z tymi odpadami na tym zdjęciu sprzed 10 lat i mam nadzieję, że radny Liszka to tak naprawdę się za to weźmie a nie gra w dwa ognie!!! I na dwa fronty
Maniowy09.10.2022, 22:09
Akurat mnie dziwi dlaczego Nowy Targ już dawno nie zrobił spalarni i nie zaproponował w porozumieniu z pozostałymi gminami że zaprasza spalarnię do siebie i nie dziwią mnie dwa wysypiska koło siebie też.

"Piękne tereny nieopodal rezerwatu Bor nad Czerwonem ! Nasze ścieżki rowerowe, tzw strefa relaksu nad Dunajcem?!? Nie dosyć że wszystkie piękne tereny będą zajechane przez obwodnice to jeszcze spalarnia i dwa wysypiska?"
A to że chodzi, biega, żyje, pracuje, relaksuje się człowiek w oparach smogu nie robi na nikim już chyba wrażenia? To niech Pan Burmistrz o dzieciach chociaż pomyśli bo też z tego co wiem ma ich kilka. Ile dzieci ma astmę i problemy z drogami oddechowymi?
Proszę Was. To nasze Miasto!
Samo składowanie i przywóz odpadów to już smród do tej stacji przeładunkowej co ma być nowa Empolu plus do sortowni firmy Fcc nie mówiąc już o spalarni.
Nie myślcie że to nie nasz problem!
I z tym się zgodzę w 100%. To problem wszystkich podhalańskich gmin. Dlatego wszystkim powinno zależeć na jej powstaniu a nie krzyczeniu byle nie u mnie i uważam że najlepszym miejscem będą Maniowy
Minneli09.10.2022, 21:09
Też Wam powiem świadkiem jestem jak ten radny kiedyś komuś gadał w mojej obecności że ta spalarnia I tak będzie, w końcu chyba zna te sprawy najlepiej bo przyjaźni się z Panami od dawnego IB, a jeden z tych Panów spalarnie już by nawet budował
Tyle razy piszem09.10.2022, 21:06
Dym ze spalarni będzie się przemieszczał w kierunku północnym i oprze się o Gorce. Do smogu dojdzie jeszcze ten niezbadany syf o smrodzie składowanych odpadów na granicy NT nie wspomnę. Już przez 40 lat męczyliśmy się ze smrodem z wysypiska przy Zakopiance. No to trzeba miasto i bloki na nowo zasmrodzić. Watycha daje na to cichą zgodę. Najpierw zagazuje bloki a potem puści im wodę geotermalną i rachunki za ciepło wzrosną średnio o 50 zł na mieszkanie.
Ale czad09.10.2022, 21:02
Osioł może ty mi wytłumaczysz to właśnie bo ja Cap...
Czyli nasza władza mogłaby równie dobrze zachamować rozbudowy tych dwóch biznesów śmieciowych gdyby tylko miała na uwadze dobro nas mieszkańców, bo przecież jako współwłaściciel terenu chyba ma prawo na swoim rządzić, po drugie jakoś Ranczo za ścieki oddali do prokuratury a tutaj w zamian za ścieki, które odkryli 400 zł mandaciku a śmierdzi do dzisiaj i materiały sponsorowane w kablówce tv.
Cuda Dziwy09.10.2022, 20:57
Do Waldek palacz desek
Ale Czekaj czekaj bo chyba coś mi umknęło z tym PSZOKIEM kiedy i kto go ukradł Jacek i Placek?
Waldek palacz desek09.10.2022, 20:36
Czy ktoś z komentujących wie ile kosztuje spalarnia odpadów i jakiej wymaga lokalizacji? To są jakieś horrendalne brednie, temat z niczego , tak samo realny jak budoa NT hali lodowo-wielofunkcyjnej. A zdjęcie Sortoni oczywiście sprzed 10 -ciu lat. Pytam się , kto stoi za kradzieżą nowego PSZOKA. Bo go niema i nikt nie zgłosił zaginięcia ani się nie oburza że ktoś GO rąbnął Miastu.
Waldek palacz desek09.10.2022, 20:35
Czy ktoś z komentujących wie ile kosztuje spalarnia odpadów i jakiej wymaga lokalizacji? To są jakieś horrendalne brednie, temat z niczego , tak samo realny jak budoa NT hali lodowo-wielofunkcyjnej. A zdjęcie Sortoni oczywiście sprzed 10 -ciu lat. Pytam się , kto stoi za kradzieżą nowego PSZOKA. Bo go niema i nikt nie zgłosił zaginięcia ani się nie oburza że ktoś GO rąbnął Miastu.
Do Nowotarżanin09.10.2022, 20:04
Nowotarżanin a co to będą smieci perfumowane???stacja przeładunkowa czy wysypisko co to ma za znaczenie jak te śmieci i tak będą cuchnęły i te auta i tak będą z nimi jeździły tam i z powrotem
pinokio09.10.2022, 19:59
Zarzekanie się tego burmistrza w każdej sprawie jest jak powoływanie się na zeszłoroczny śnieg. Za każdym razem im bardziej zawiła odpowiedź na proste pytanie, tym większe prawdopodobieństwo, że właśnie robi coś zupełnie odwrotnego.

Jak miał być jeden wiceburmistrz to mamy trójkę. Jak miało być nowe lodowisko, to mamy sztukowanie rzekomej ruiny, która według niego już dawno powinna się zawalić.

Jak miało być oszczędnie i efektywnie to mamy najdroższy i najmniej funkcjonalny pałac pod nazwą MCK.

Jak miało być mądrze i zgodnie z prawem, to mieliśmy drogę z Niwy na Grel bez pozwoleń i z naruszeniem własności mieszkańców.

Jak miał być parking P@R to mamy dwupiętrowy bunkier z przystankiem MZK, w którym bezprawnie zobowiązuje się mieszkańców do odpłatnego postoju.

Jak miała być walka ze smogiem, to zdobyliśmy najlepsze notowania zatrutego miasta w Europie.

Jak miał być dworzec kolejowy na miarę XXI w. to jest problem z wysikaniem się i cywilizowaną poczekalnią.

Jak miał słuchać mieszkańców to regularnie zabrania im krytyki i publicznych wystąpień na sesjach RM - przewodniczący usłużnie zezwala tylko na laurki i pochlebstwa.

I kilka innych jak...

Ot, miasto poza drogą - Watychowo 2014-2022.
Osiol09.10.2022, 19:59
No tak empol na dzierżawionym terenie nie a na terenie obok drugiej firmy też nie???
Ale tam jak tłumaczy się nam tylko część terenu jest dzierżawionego od miasta a część wynika że jest prywatna???
Zmiana warunków zabudowy na terenach prywatnych to ew odszkodowanie?
Umowa co ew tam ma byc dotyczy dzierżawionych terenów nie prywatnych?
Więc o terenie prywatnym burmistrz też się wypowiada???
A pisze jak byk wspowlascicielem dzierżawionych terenów... Z czego wynika że właścicieli jest kilku??
A burmistrz może decydować ew i mówić o terenach tylko miasta???
Mętna i wymijajaca ta odpowiedz
Nowotarżanie nie dajmy się nabrać09.10.2022, 19:21
A jakie kroki zostały podjęte żeby jakąś firma sobie np nie wykonała tzw elektrociepłowni albo innej inwestycji związanej ze spalarnią odpadów tylko pod ładną inną nazwą? Z tego co widzę to jedna z nich nazywa się już Parkiem Recyklingu.Skoro powstaje druga inwestycja związana z gromadzeniem śmieci Empolu koło istniejącej już od dawna sortowni to ja mam wierzyć w co chyba w turystykę śmieciową. Inne gminy ponoć zacierają rączki bo syf zostanie w Nowym Targu nie u nich, oni zarobią Ducki na turystyce, a nam pozostaną tylko sterty śmieci po nich.Przykre ale prawdziwe
Zeb09.10.2022, 19:15
Ktoś kto pisze "liszka na burmistrz" powinien trafić prosto do gabinetu Jachymiaka!
Smutna Prawda09.10.2022, 19:14
Tak to prawda ten radny chodzi po mieście i wprost mówi że spalarnia i tak będzie...
Nowotarzanin09.10.2022, 18:16
Ludzie spalarnia jest lepsza niż wysypisko.
A z tego co gdzieś usłyszałem to Empol planuje punkt przeładunkowy a nie wysypisko. Czyli śmieci przywożą i wywożą gdzieś indziej.
Liszka burmistrzem09.10.2022, 17:25
Czyli mam rozumieć że jak kolejna firma będzie chciała wybudować kolejne wysypisko to Watycha się zgodzi bo plan pozwala. Super sprawa gratulacje dla radnych i burmistrzów xddd
Prawdomówny09.10.2022, 17:24
Należy wyjaśnić że w tej kadencji Radni nie podjęli żadnej decyzji co do rozbudowy dwóch wysypisk śmieci w naszym Mieście
Liszka burmistrzem09.10.2022, 17:23
Tylko Liszka się interesuje tym smrodem gdzie reszta radnych to może niech Liszka zostanie burmistrzem skoro reszta ma wszystko w tak ważnej kwestii gdzieś.Opozycja jest w tym mieście jakąkolwiek bo ekipa Watachy widać już zadecydowała i fundują nam smog, tony śmieci i jeszcze spalarnia już naprawdę nie będzie czym oddychać.
Iks09.10.2022, 17:06
U Watychy wszystko jest na odwrót. Pamiętajcie. Wystarczy popatrzeć na sponsoring imprez. I stała się światłość.
Do Opop09.10.2022, 16:56
Opop a uważasz że dwa wysypiska obok siebie to dobry pomysł dla tego miasta?
Nie mówiąc że za śmieci płacimy jak za woły?
Grelanin09.10.2022, 16:53
Dobrze że taczki czekają na Grelu. Historia lubi się powtarzać.Do Maniów a kysz kysz
Jachymiak ratuj -Wylecz ich!!!09.10.2022, 16:51
Tak sobie dzisiaj spaceruje, w tamtym rejonie lotnisko, balony dzisiaj latają, pogoda piękna No prawdziwe babie lato tylko smród i widoki w stronę Waksmundu zakłócają moją sielankę, nie chcę myśleć nawet co tu będzie jak Empol postawi drugie wysypisko i zawiezie tu wszystko bo 40 tyś ton odpadów,na które ma pozwolenie w decyzji to kilka Nowych Targów. Drugi zakład który bezkarnie zanieczyszcza te walory się rozbudowywuje czy władza w tym mieście jest chora psychicznie czy może są inne ku temu powody???
John z Nasa09.10.2022, 16:46
Nie rozumiem za bardzo dlaczego wśród ludzi istnieje takie poruszenie żeby spalarnia przypadkiem nie powstała na tym terenie?
Śmieci, których powstaje coraz więcej trzeba będzie w jakiś sposób zagospodarować w przyszłości, jeśli nie poprzez recykling to inaczej. Na myśl przychodzi albo składowanie tego czego na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie odzyskać (tutaj lub inna część Polski) lub utylizacja za pomocą spalarni odpadów, która ma tą przewagę nad spalaniem w domowych piecach (co teraz dzieje się na masową skalę), że odbywa się w kontrolowanych warunkach: odpowiedniego ciśnienia, temperatury jak i późniejszej filtracji spalin m.in. na elektrofiltrach dzięki którym nie wydostaje się do atmosfery masa niebezpiecznych związków chemicznych. Dodatkowo przy okazji zastosowania kogeneracji można zagospodarować powstałe ciepło w formie energii elektrycznej i ciepła systemowego dla miasta.
Ja nie widzę żadnych merytorycznych przesłanek za tym żeby taka spalarnia nie mogła powstać na terenie Podhala i według mnie samorządy powinny współpracować żeby coś takiego powstało dla dobra wszystkich mieszkańców Podhala. Jedyna wada to wysoki koszt inwestycji idący w setki milionów zł, którego samorządy bez współpracy z władzami centralnymi nie będą w stanie udźwignąć.
Opop09.10.2022, 16:40
W nowym targu widzę sposób sprawowania władzy jak u Kononowicza - nie będzie nic. Akurat burmistrzowi to na rękę przecież w czasie swojej spektakularnej kadencji już kolejnej nic nie zrobił. Nie da się. Przepraszam MOK. Takie podejście do spalarni świadczy wyłącznie o zacofaniu i braku podstaw merytorycznych rządzących.
Mieszkańcy się nie liczą w NT09.10.2022, 16:39
W opublikowanej na stronach Urzędu Miasta odpowiedzi czytamy, że współwłaścicielem terenów, które dzierżawi spółka FCC Podhale jest m. in. gmina miasto Nowy Targ. Sama umowa dzierżawy została zawarta (za zgodą Rady Miasta) we wrześniu 2016 r.
Czyli komu podziękujemy za dwie śmieciarki obok siebie i tłumy ptaszysk - Radnym i Burmistrzowi, czy ktoś pytał o zgodę mieszkańców? Pewnie spalarnie też klepnięcie pod osłoną nocy jak rządy PISU w końcu to Wasz teren
Dowidzenia Radnym za to09.10.2022, 16:35
A czy Radni wyrazili zgodę na rozbudowę?? chciałbym wiedzieć czy Ci którzy postawili na turystykę opowiadają się za rozbudowywaniem takich biznesów śmieciowych, jeżeli to ich sprawka to mam nadzieję, że w następnej kadencji Was nie zobaczymy, podziękowania za ten syf i smród dla nowotarżan. Plany 1999 to jakaś kpina i nikt z Was przez tyle lat nie zrobił nic w kierunku zmiany czyli sami tego chcieliście drodzy Radni. Dziękujemy
Komu tu ufać09.10.2022, 16:30
Burmistrz zaklina się,że nie a ponoć klamka już zapadła, jeden radny już od dawna chodzi po mieście i mówi że spalarnia i tak będzie!!!
Ekolog09.10.2022, 16:07
Podobno Jasiek rządzi. Jasiek mówi do ludzi, że spalarnia będzie. To obawiam się,że spalarnia będzie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl