21.12.2022, 18:05 | czytano: 2064

Apoloniusz Rajwa ze statuetką

Fot. Anna Palider / TPN
Tytułem Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego został uhonorowany Apoloniusz Rajwa – przewodnik tatrzański, ratownik górski, geograf, taternik, speleolog i pedagog, człowiek znany większości zakopiańczyków i wszystkim tym, którym Zakopane i Tatry są bliskie. Podczas Moc Gór - Spotkania z Filmem Górskim statuetkę autorstwa Marcina Rząsy wręczył mu Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.
Przez 12 lat Apoloniusz Rajwa związany był zawodowo z Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Prowadził tam badania pokrywy śnieżnej, letnich płatów śniegu, gęstości i radioaktywności śniegu, termodynamiki i cyrkulacji powietrza w jaskiniach tatrzańskich, klimatu Tatr i Podtatrza. Jest autorem pomiaru rekordowego wiatru zmierzonego w Tatrach czy inwentaryzacji potoków i stawów Tatr Wysokich.
Jest także zasłużonym i niezwykle doświadczonym przewodnikiem tatrzańskim I klasy i przewodnikiem wysokogórskim, taternikiem, speleologiem, ratownikiem górskim. Brał udział w eksploracji najtrudniej dostępnych jaskiń tatrzańskich i najgłębszych jaskiń Austrii i Francji. W ramach działalności przewodnickiej przeprowadził tysiące wycieczek, wygłosił setki prelekcji, a także jako instruktor przewodnictwa prowadził zajęcia na wielu kursach przewodnickich. Pracował jako nauczyciel w zakopiańskich szkołach średnich, przez 30 lat prowadził konkursy wiedzy o Tatrach dla uczniów szkół i konkursy wiedzy o gminie Kościelisko.

Jest autorem i współautorem przewodników i publikacji o tematyce górskiej, autorem opracowań naukowych, wieloletnim kierownikiem działu górskiego Tygodnika Podhalańskiego. Jego wiedza o Tatrach jest niezwykle bogata, wręcz erudycyjna. Apoloniusz Rajwa to rzetelny i dokładny kronikarz wydarzeń tatrzańskich i zakopiańskich, co niewątpliwie stanowi i stanowić będzie źródło wiedzy o naszym regionie!

Źródło: Tatrzański Park Narodowy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Strama23.12.2022, 12:57
Nie biznesmen tylko Krakowski ICEK
kasa, kasa, kasa22.12.2022, 00:21
Gratulacje. Wyróżnienie jak najbardziej należne. Szkoda że z rąk biznesmena, który depcze butami podstawowe wartości na jakich powstał Park Narodowy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl