22.03.2023, 12:00 | czytano: 4240

"Nie chcemy wstać rano z masztem na głowie". Szykuje się gorąca sesja w Rabce-Zdroju

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Kilkadziesiąt osób przygotowuje się, by na najbliższej sesji protestować przeciwko planom postawienia w Rabce-Zdroju kolejnych czterech masztów 5G.
- Nie chcemy wstać rano z masztem na głowie - to nasze hasło - mówi Ewa Świder, jedna z inicjatorek kampanii, skierowanej przeciwko budowie wież przez firmy Emitel i P4.
Oprócz istniejących już w gminie masztów, kolejne planowane są w Ponicach - os. U Czupty i U Kapłona, w Rdzawce - os. Zarębek i na Słonem - os. Rabskich.

- Niektórzy z nas mają zostać skazani na mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie ponad 50-metrowych masztów, zaledwie kilka metrów od nich - dodaje Ewa Świder. - Gmina broni się, że nie ma w tej sprawie nic do decydowania, a ma najwięcej. Tymczasem nie możemy od niej uzyskać żadnych informacji. Z innych źródeł, często przypadkowo, dowiadujemy się, jak te plany są już zaawansowane. Nasze wystąpienia i protesty planowaliśmy na sesję 29 marca, wszyscy byliśmy przygotowani na ten termin. Całkiem przypadkiem dowiedziałam się, że sesja została przeniesiona na 30.03. Ludzie mają swoje zajęcia, pracę, podejrzewam, że ta zmiana to celowe działanie. Ale i tak wszyscy się na sesji pojawimy.

o prawy budowy masztu w Ponicach odniosła się sieć Play. W liście skierowanym do Podhale24.pl Paweł Antończyk z spółki P4 napisał: "Operator sieci Play realizuje w trybie ciągłym szereg inwestycji na terenie całego kraju, w tym w Rabce Zdroju i Ponicach. Naszą misją jest zapewnienie stabilnego i nowoczesnego dostępu do sieci bezprzewodowej, co bezpośrednio przekłada się na dostępność do nowoczesnych usług i bezpieczeństwo mieszkańców. Rosnący rokrocznie od lat ruch w sieciach bezprzewodowych powoduje konieczność rozbudowy infrastruktury, która sprosta nie tylko rosnącemu codziennemu zapotrzebowaniu, ale także nowym wyzwaniom takim jak pandemia czy wydarzenia ostatniego roku.

Inwestycje realizowane przez P4 prowadzone są zgodnie z wymogami prawa i z zachowaniem wszelkich norm określonych przepisami budowalnymi i środowiskowymi. Wszystkie stacje bazowe sieci Play spełniają restrykcje normy w zakresie wpływu na otoczenie, określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a każda stacja bazowa podlega przed uruchomieniem badaniu realizowanemu przez akredytowane laboratorium.
Czas epidemii oraz ostatnie miesiące obfitują w wiele tzw. fake-newsów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury telefonii komórkowej. Rozumiemy, że odróżnienie fałszywych od prawdziwych informacji może być dla wielu osób niełatwe. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane technologią sieci komórkowych, w pierwszej kolejności do weryfikacji wartości merytorycznej źródeł traktujących o rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Wierzymy, że budowanie wiedzy na temat funkcjonowania technologii telefonii komórkowej w oparciu o źródła naukowe bazujące na faktach pozwoli zrozumieć wszystkim zainteresowanym, że zarówno proces inwestycyjny związany z rozwojem i modernizacją sieci jak i wykorzystywane technologie są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego".

p/r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
amy01.04.2023, 22:07
Panie szanowny Artista. Nie mam płyty indukcyjnej, kuchenki mikrofalowej, telefonu używam dość rzadko, tak że dwukrotnie go zgubiłam i nie zorientowałam się, że go nie mam ;-) Telewizor też bardzo rzadko. A ta reszta no cóż, jest potrzebna. Natomiast maszt koło mojego domu byłby bardzo niepożądany. Naukowcy dotąd nie mają jasnego stanowiska w jakim stopniu jest groźne to promieniowanie. Ale wiadomo, że podniesiono normy, wiadomo, że koło tych ustrojstw jest coraz więcej zachorowań na nowotwory. Nie dziwię się ludziom, że nie chcą umierać na raka. Ostatnio postawiono maszt koło lotniska w Krośnie mimo protestów ludzi i sprzeciwu prokuratury. Pan może tego nie ma blisko domu i stąd ta nonszalancja. Jednak proszę nie lekceważyć ludzi, którzy mają odmienne poglądy, bo już nieraz się okazało, że szury i foliarze mieli rację!
abcdefgfhji27.03.2023, 17:03
a potem płacz bo słaby zasięg w telefonie, problemy że ciężko się dodzwonić. jak tak się masztów boicie to wyrzućcie wszystkie komórki do rzeki bo one też przecież sygnał z takich masztów odbierają. średniowiecze i zaściankowość, a żeby to dopełnić to idźcie na marsz w obronie tego co tuszował pedofilie.
Maszty26.03.2023, 14:24
Ludzie w całej Polsce nie chcą masztów blisko swych domów. Niektórzy wygrywają z operatorami albo udaje się dogadać: www....
1szy Foliarz RP26.03.2023, 14:23
Polecam film dokumentalny w temacie na youtube pt Foliarze
Artista24.03.2023, 15:55
Kto się boi promieniowania, to przenieście się do lasu do jakiejś chatki z g xD bo wiecie, promieniowanie macie wszędzie, elektryka w ścianach, płaski telewizor, telefon przy uchu, plus używanie go podłączonego do ładowarki, używanie wifi, internetu, mikrofalówki, płyta indukcyjna, smartwatch, nawet zegarek z baterią promieniuje.
Eko23.03.2023, 19:43
Niech napier**ą masztów biogazowni na wsiach żeby w mieście panowała ekologia i spokój..
rabczanin23.03.2023, 14:19
chcą zakazać budowy masztów a bez internetu zdychają i wielkie halo bo zasięgu ni ma heheh, zastanówcie się i nie dajcie zwariować ludziom szerzącym zamęt na każdym kroku w Rabce, tu już nie ma niczego bo wszystko zablokowali i zbojkotowali
Do głąba "pytanie"23.03.2023, 11:05
Do komentarza od "pytanie"
Też jestem właścicielem działki na której stoi hotel mający 350 pokoi i trwało to 2 lata zanim uzyskałem pozwolenia na budowę, a najważniejszym elementem pozwoleń był brak sprzeciwu właścicieli działek sąsiadujących.. Przy budowie hotelu każdy z sąsiadów otrzymuje powiadomienia a przy budowie Masztu po 2 latach sprawy nikt nie uzyskuje takiego powiadomienia ..I to jest największy problem
Jak bedziecie żyć bez zasięgu telefoni komórkowej,22.03.2023, 21:41
Zlikwidować wszystkie maszty w okolicy,problem sam się rozwiąże...
Foliarz22.03.2023, 21:17
Sprzeciwić się postępowi technologii nie możemy.. zaprzestać też nie, ale jako mieszkańcy i właściciele ziem sąsiadujących bezpośrednio z masztem powinniśmy mieć prawo na decydowanie o bezpiecznej i przemyślanej lokalizacji takich "kolosów"..
pytanie22.03.2023, 20:26
wytłumaczcie mi - ja jestem właścicielem działki i daję budować na niej maszt komórkowy. Co ma do tego wójt? burmistrz? starosta?
Buduje na swoim i kasuje czynsz z dzierżawy gruntu.
Podobnie jak ten co ma pensjonat wybudowany i kasuje ceprów.
Jaka jest różnica ?
acb22.03.2023, 19:13
A czyja wina, że powstają maszty? Tylko mieszkańców! Prawie 90% nie rusza się bez "telewizora" przy sobie.
No pasaran22.03.2023, 17:34
Do xyz.Przeszkadza nam ignorancja władzy.Zupełny brak szacunku wobec elektoratu.Kolesiostwo i działanie wbrew zdrowemu rozsądkowi na wielu płaszczyznach inwestycyjnych.Kmieniami dopiero możemy zacząć rzucać, choć na tym etapie wystarczą taczki.
xyz22.03.2023, 16:35
do SS wiatraki też wam przeszkadzają? dziwne że jeszcze kamieniami w panele nie rzucacie :D
p22.03.2023, 16:35
chomonciora na czele grupy ? no no ..
Krystian Zachwieja22.03.2023, 14:46
Problem jest kontrowersyjny to prawda. Dla jednych średniowiecze, dla innych zbawienna technologia. Podstawowy jednak problem na dzisiaj to ignorancja władzy i zupełny brak dialogu z mieszkańcami. Być może cały ten samorząd jest skorumpowany, ale jego działania z pewnością są wymierzone przeciwko mieszkańcom!
foliarz22.03.2023, 14:19
W Nowym Targu stawiają cichaczem i jest dobrze
Podatnik22.03.2023, 13:55
Kto te obawy uważa za średniowieczne powinien sam włożyć głowę do kuchenki mikrofalowej i 24 h tak potrzymać na 1 procencie lub nawet mniej mocy takiego przekaźnika antenowego.
xD22.03.2023, 13:54
Maszt przeszkadza a telefon non stop czy uchu już nie xD może idzie do swoich kuchni robić jeszcze protest przy własnej kuchence mikrofalowej. Albo protestujecie przeciwko falom radia, telewizji, GPS i setkom innych fal jakie są w otoczeniu

PS. Wiecie że jest nawet naturalne promieniowanie kosmiczne, naturalne promieniowanie radioaktywne i o zgrozo PROMIENIOWANIE PODCZERWONE (xD)
SS22.03.2023, 13:31
Najlepiej maszty,wiatraki i biogazownie postawić ludziom na wsiach, żeby w mieście było ekologicznie. Mieszkańcy wsi nie dajcie sobie w kaszę dmuchać.
mhm22.03.2023, 13:17
Średniowiecze...
Osiol22.03.2023, 13:04
Może dobrze zakamuflowane na wieży kościelnej by nie przeszkadzało a sprawniej sprawy pilne do stwórcy by dochodziły.....
Nadto i tak za ostatniej kadencji.... statystycznie ludzie żyją dwa lata krócej i żadna komisja nie powstanie by to zbadać tak dwa lata i nikt nie bada czy to wpływ c19 czy to,, drugie''
Jak spadnie o 7-8 lat to też nie problem bo przeludnienie, co2,problem mieszkaniowy, kolejek do lekarzy a i zus odetchnie
Tak że nie wyrywajcie się państwo szanowni,, postępowi''to dla,, waszego dobra''
epo22.03.2023, 12:58
Temat przekaźników 5G bardzo trudny , wiele głosów sprzeciwu i obaw , inwestorzy stosują wiele obejść prawa budowlanego , aby cel realizować, dlatego zadaniem Włodarza Miasta jest tak zająć się by mieszkańcy czuli się bezpiecznie i bez wypracowanego kompromisu nie dopuścić do realizacji żadnej inwestycji budzącej obawy mieszkańców, bo takie Ich zadanie ,postawione przez Wyborców -którzy z pewnością zweryfikują to przy najbliższych i następnych wyborach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl