26.07.2023, 13:54 | czytano: 3255

Problem z remontem Pomnika Katyńskiego na nowotarskim cmentarzu

Fot. UM Nowy Targ
Urząd Miasta w Nowym Targu ogłosił trzeci przetarg na remont Pomnika Katyńskiego na cmentarzu przy ul. Skotnica. W pierwszym nie było chętnych, w drugim zgłosiła się jedna firma, ale za wykonanie prac chciała prawie pół miliona złotych. Urząd zabezpieczył na ten cel 250 tys. zł, dlatego nie zgodził się na tak wysoką cenę i ogłosił trzeci przetarg.
Prace obejmą m.in. konserwację pomnika – miedzianej rzeźby orła oraz krzyża z płyt piaskowca z osadzonym w nim krzyżem żeliwnym, wykonanie nowej stopy fundamentowej pomnika, trzech stalowych tablic, instalacji elektrycznej oświetlenia pomnika, wbudowanie pod krzyż urny z ziemią z mogił katyńskich, obsadzenie kwietników i terenu kwatery zielenią oraz wykonanie schodów terenowych. Termin realizacji prac to 3 miesiące.
Projekt remontu Pomnika Katyńskiego został przygotowany przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARKONA” z Krakowa. Zgodnie z założeniami planów, monument wraz z przyległym do niego terenem ma stać się widoczny i rozpoznawalny jako symboliczne miejsce poświęcone ofiarom II wojny światowej, zamordowanym w walce o polską niepodległość. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu znajduje się kwatera żołnierzy sowieckich, która w 2015 roku została odnowiona przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomnik Katyński powstał na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica 8 w 1990 roku. Monument znajduje się w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej, podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, w latach 80. mieszkańcy Nowego Targu stawiali krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez NKWD na mocy dekretu Stalina. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Na przestrzeni lat pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. To niezwykle ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu. Cyklicznie odbywają się tutaj uroczystości o charakterze powiatowym.

r/ UM Nowy Targ
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Smok28.07.2023, 19:26
Ale na żydoskie macewy to sami nowotarżany zbierajom, dzieci swoje wysyłajom żeby tam liście grabić....
Smok28.07.2023, 19:23
Ale na żydoskie macewy to sami nowotarżany zbierajom, dzieci swoje wysyłajom żeby tam liście grabić, dobry niewolnik to posłuszny niewolnik
V26.07.2023, 21:54
U Watychy wszystko jest na odwrót
Optymista26.07.2023, 21:46
Młodzież się tak interesuje historią, że ma to gdzieś a za lat 50 połowa pomników będzie wymagała remontów. Pieniądze wywalane w błoto zamiast zrobić szeroką drogę w byłym NZPS-sie
Podatnik26.07.2023, 16:11
Na pewno do remontu dołożą się lokalni członkowie PO KOD PSL i emeryci PZPR lub ich dzieciaki na wysokich dochodowych stanowiskach pracy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl