28.07.2023, 09:58 | czytano: 6399

13 milionów złotych strat po nawałnicy w uzdrowisku

Fot. Piotr Kuczaj
Są już znane wstępne straty po nawałnicy, która przeszła nad gminą Rabka-Zdrój 17 lipca. Jej epicentrum znajdowało się w centrum miasta. - Niestety, odbudowa wszystkiego trochę potrwa, bo skala zniszczeń jest bardzo duża - podkreślił burmistrz Leszek Świder.
Komisja powołana przez Wojewodę Małopolskiego oszacowała straty, jakie wyrządziła w miejskich drogach, chodnikach i mostkach nawałnica, która przeszła miastem i gminą na początku zeszłego tygodnia. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju burmistrz Leszek Świder mówił, że straty w miejskiej infrastrukturze oszacowano na około 13 milionów złotych.
O pieniądze na naprawę samorząd zwrócił się do Wojewody Małopolskiego. W pierwszej kolejności, jak tłumaczył, naprawiane będą drogi z uregulowanym stanem prawnym. - Do końca roku zostaną wyremontowane te drogi, które są własnością gminy i mają uregulowany stan prawny - podkreślił.

Na drogi, które są we władaniu gminy, są przez samorząd utrzymywane i odśnieżane, ale miasto nie jest ich właścicielem, samorząd będzie szukać pieniędzy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Będzie jednak o nie trudniej.

Dłużej potrwa też odbudowa mostków. - Naprawa kładek czy mostków, i innych inwestycji, które wymagają np. pozwoleń wodno-prawnych, potrwa dłużej - dodała wiceburmistrz Małgorzata Gromala.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Gulasz Juliusz Zeżarł29.07.2023, 01:05
Ale przecież na miejscu był poseł Mularczyk i oglądnął wszystko swoim bystrym spojrzeniem. To Rabczanom nie wystarczy??
Osiol28.07.2023, 18:01
A dać po premii za dobre intencje a niech te ludziska mają
Mieszkaniec28.07.2023, 13:54
władze rabki to porażka, byle by się im kasa w potrfelach zgadzała
Takitam28.07.2023, 13:23
Cóż, burmistrz nie powiedział wprost - nie wie albo nie chce powiedzieć - że nigdy nie uda się odbudować większości zniszczonych dróg ani odtworzyć mostków bo wszystkie te nie mają uregulowanych spraw własnościowych. Szkoda że mamy takiego słabego włodarza ...
sprawiedliwy28.07.2023, 13:17
Uzdrowisko śmiech na sali!,gdzie mineły dwa lata i nie ma drogi dojazdowej do Rabki lecz trudno nazwać Zdroju przez takie traktowanie przez pana burmistrza,trzeba się przeciskać do pracy lub z pracy godzinę naokoło w korkach!za co biorą pieniądze burmistrz i jego śmieszna elita!,teraz są pieniądze !na drogę nie ma tylko odbijanie pałeczki jeden do drugiego!
rozczarowany Leszkiem28.07.2023, 13:05
Za to pani vice burmistrz jest tak operatywna że do dziś zamknięte jest wejście na teren urzędu - wiadomo kawkę się pije w spokoju :) Po co ktoś ma głowę zawracać.
epo28.07.2023, 12:06
Władze Rabki lepiej niech się przyznają że są zbyt mało operatywni aby załatwić proste tematy naprawy dróg będących we władaniu gminy , w ościennych gminach to i do przysłowiowych wychodkach leśnych jest położony asfalt , ale do tego trzeba mieć trochę ...., a nie tylko urzędować - a wybory już tuż tuż !!!
bbb28.07.2023, 11:27
Przy Leszku na pewno wszystko potrwa baaaardzo długo :)
Aaaa28.07.2023, 11:17
Gmina czy też miasto może i powinno uregulować status prawny dróg jednak tego nie zamierza robić lepiej siedzieć za biurkiem i zasłaniać się że dana droga jest użyczona gminie lub miastu.Gdy ulegnie zniszczeniu przez ulewy to najprościej powiedzieć @to nie problem gminy miasta a korzystający z tej drogi niech sami sobie radzą@
taka prawda28.07.2023, 10:31
tu powinny zostać zastosowane procedury jak przy pożarze w Nowej Białej. A władze Rabki zasłaniają się ustawami, które oczywiście mają zastosowanie w przypadku standardowych sytuacji i procesów inwestycyjnych. Macie posłów ze ZP z tego terenu to niech się ruszą a nie przyjeżdżają tylko wtedy jak jest lajtowo i na przecinanie wstąg.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl