28.01.2024, 09:00 | czytano: 2332

Kolejowe rekordy. 20 mln pasażerów wybrało podróż pociągiem

zdj. UMWM
Rekordowe 20 mln pasażerów przewieziono koleją w Małopolsce w 2023 roku. Stało się to dzięki 437 pociągom, wyjeżdżającym codziennie na trasy.
W 2014 roku w Małopolsce przewieziono 4,2 mln pasażerów. - W przypadku Kolei Małopolskich w poprzednim roku liczba podróżnych wzrosła do 9,5 mln, a gdyby doliczyć dwa mln ludzi korzystających z autobusowych linii dowozowych, to mieliśmy 11,5 mln pasażerów - komentuje Tomasz Warchoł, prezes Kolei Małopolskich. W podobnym tonie wypowiada się Tadeusz Kluska, zastępca dyrektora małopolskiego zakładu Polregio, wskazując 25 procentowy wzrost liczby podróżnych w 2023 roku w stosunku do roku wcześniejszego.
- Stawiamy na współpracę z kolejarzami, wójtami, burmistrzami i prezydentami miast. To dlatego odnotowaliśmy sukces w postaci ponad 20 mln pasażerów, docierających szybko i komfortowo do pracy, szkół, na studia czy do szpitali. 437 pociągów poruszających się codziennie po całej Małopolsce, nawet na styku z województwami śląskim i świętokrzyskim, potwierdza, że pieniądze zainwestowane w transport kolejowy są dobrze wykorzystywane - zauważa wicemarszałek Łukasz Smółka.


Na linii Kraków - Zakopane, dzięki zakończeniu trwającej kilka lat modernizacji linii, pociągi kursują przez cały rok bez komunikacji zastępczej. Zwiększona została dwukrotnie liczba połączeń Polregio relacji Kraków – Zakopane, z trzech do sześciu. Pojawiły się cztery nowe przystanki osobowe, czyli Dąbrówka Jezioro Mucharskie, Chabówka Stadion, Bańska Niżna oraz Poronin Misiagi. Oddana została także łącznica omijająca stację Chabówka, z której korzystają m.in. pociągi przyspieszone Kolei Małopolskich i Kolei Śląskich.

Na transport kolejowy w budżecie województwa w tym roku zaplanowano ponad 353 mln zł.

Województwo sukcesywnie rozbudowuje park taborowy. Dotychczas kupiono 47 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, eksploatowanych przez Koleje Małopolskie (30) i Polregio (17). Trzynaście najnowszych pojazdów z bydgoskiej PESY i nowosądeckiego Newagu zapewnia najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa podróży. Są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w klimatyzację, systemy informacji pasażerskiej, automaty biletowe, WiFi i miejsca do przewozu rowerów. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia województwo aktualnie prowadzi postępowanie przetargowe na kupno 25 pojazdów.

- Bilet Metropolitalny i Małopolski Bilet Zintegrowany pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeden bilet daje wiele możliwości podróży. Pociągami w Małopolsce można było dotrzeć na Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, a niebawem dojedziemy na ferie zimowe. Co ciekawe, fotele zastosowane w pociągach wybierali uczniowie w moim gabinecie, zwracając uwagę nie tylko na wygodę i kolor, ale także na miejsce na USB i ładowarkę do telefonu. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim pasażerom, którzy codziennie wybierają kolej jako najbezpieczniejszą formę transportu - podsumuje wicemarszałek Smółka.

opr.s/ UMWM
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Osiol28.01.2024, 11:56
No no ile razy na przejeździe stoję i liczę pasazerow w pociągu to na ogół powietrze wiozą a dane całego woj dotyczą....a te 353mln dotacji(przy 20mln podróżnych) z podatków świadczą o sukcesie.
Sikiera28.01.2024, 10:04
Dobrze,ze siy władza w 2015 zmiyniyła bo dziś byłoby po kolyji
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl