14.02.2024, 10:50 | czytano: 1609

Muzeum Palace zostanie otwarte w marcu

8 marca otwarte zostanie Muzeum Palace w Zakopanem. - Na ten dzień planujemy zaprezentować wyremontowany budynek. Ekspozycję poświęconą czasom II wojny światowej planujemy udostępnić zwiedzającym pod koniec marca – zapowiada w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
- Roboty wewnątrz budynku już zostały zakończone. Staraliśmy się odzyskać jak najwięcej autentycznych elementów z czasów wojny. Nie jest tego dużo, bo budynek po wojnie przeszedł wiele modernizacji. Obecnie prowadzone są ostatnie prace poprawkowe na zewnątrz. Planujemy otworzyć Palace 8 marca. Pokażemy jak wygląda budynek w środku. Do tego czasu nie uda się otworzyć wystawy. Ta będzie gotowa do końca marca – zapowiedział Michał Murzyn.
W nowym Muzeum Palace „Katownia Podhala” znajdzie się licząca 1000 m kw. ekspozycja przedstawiająca czas II Wojny Światowej oraz tego w jaki sposób Podhale zostało dotknięte przez okupantów. Poruszony ma być również bardzo niewygodny temat Goralenvolku, czyli kolaboracji górali z okupantem. Stworzone zostaną także sale dydaktyczne. Cześć pomieszczeń zostanie przeznaczona na biura pracowników oraz archiwum, które ma dopiero powstawać.

Budynek Palace znajdujący się przy ul. Chałubińskiego 7 w Zakopanem podczas II Wojny Światowej zanotował najczarniejszy okres swojego istnienia. Utworzono w nim siedzibę Gestapo, gdzie więziono, przesłuchiwano i mordowano Polaków.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Nie chcem ale muszem14.02.2024, 21:14
No to się będą kontemplować.
remember14.02.2024, 13:07
Taka ciekawostka jeszcze historyczna, a mianowicie na Spiszu i w Orawie włączonymi do Słowacji w 1939 roku to mało co wiedzieli o wojnie. Tiso chciał przekonać mieszkańców do siebie, stąd było tam dobre zaopatrzenie w żywność, spokój i cisza.
olgierd14.02.2024, 13:04
bardzo ważna i cenna inicjatywa. MT musi na pewno pomyśleć o monitoringu i ochronie, bo z całą pewnością pojawią się frustraci i górale, dla których nasza upubliczniona (niestety momentami mroczna) historia będzie nie w smak
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl