NOWY TARG. Grzegorz Watycha skierował publiczne wystąpienie do przewodniczącego Rady Miasta w sprawie inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej uchylenia uchwały o przystąpieniu do sporządnienia planu ogólnego Nowego Targu. Dodatkowo radni mający większość w RM chcą narzucić burmistrzowi swoich przedstawicieli w Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która jest ciałem doradczym - ale burmistrza.
"Ze zdumieniem zapoznałem się z porządkiem najbliższej sesji Rady Miasta Nowy Targ planowanej w dniu 27 czerwca 2024 r. Projekt uchwały wymienionej na wstępie nie został dołączony do porządku obrad więc nie wiem jaka intencja przyświeca jego autorowi ale uważam podjęcie takiej inicjatywy za niezrozumiałe a nawet skandaliczne" - pisze w liście otwartym Grzegorz Watycha.Brak planu ogólnego oznacza kłopotyJak przypomina, Nowy Targ jest w gronie gmin, które "jako jedne z pierwszych podjęły uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego z pełną świadomością czasu jaki pozostał na jego uchwalenie. Pozwoliło to rozpocząć procedurę sporządzania nowego instrumentu planistycznego, który ma być podstawowym dokumentem pozwalającym prowadzić aktywną politykę przestrzenną Nowego Targu. Zgodnie z reformą systemu planowania przestrzennego wdrożoną w 2023 r. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta obowiązuje do dnia wejścia w życie planu ogólnego jednak nie później niż do końca 2025 r. ".
Dodajmy, że od stycznia 2026 r. warunkiem uchwalenia planu miejscowego, jego zmiany bądź wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, tam gdzie plan miejscowy nie obowiązuje, jest posiadanie przez gminę planu ogólnego. Jego brak spowoduje znaczne wydłużenie lub nawet niemożność wydania decyzji administracyjnych dotyczących budowy obiektów.
Uchwałę podjęto jednogłośnie
Grzegorz Watycha podkreśla, że sama procedura sporządzania planu ogólnego w Nowym Targu rozpoczęła się jednogłośnym przyjęciem przez Radę Miasta uchwały z 22 grudnia 2023r. "W ramach tej procedury wpłynęły do Burmistrza Miasta 173 wnioski od mieszkańców i przedsiębiorców oraz wnioski od szeregu organów, które będą projekt planu ogólnego opiniować i uzgadniać, o czym informowałem w sprawozdaniach na posiedzeniach sesji Rady Miasta poprzedniej kadencji. Został również wykonany szereg innych czynności wymaganych procedurą określoną w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym" - komentuje burmistrz.
I dodaje: "7 czerwca br. zostało ogłoszone zapytanie ofertowe na przygotowanie i opracowanie projektu planu ogólnego Miasta Nowy Targ. Wybór urbanisty został opóźniony z uwagi na fakt, że ostatni akt wykonawczy dotyczący sporządzania tego dokumentu (Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy) został opublikowany dopiero 15 maja 2024 r."
Czasu jest niewiele
"Uchylenie uchwały intencyjnej w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego przerywa rozpoczętą procedurę planistyczną i niemała praca jaka została dotychczas wykonana w ramach tej procedury będzie daremna, podobnie jak wysiłek ponad 170 mieszkańców, którzy złożyli wnioski do tego planu. Czas jaki pozostał (ok. 18 miesięcy) na sporządzenie tego podstawowego dla rozwoju każdej gminy dokumentu nie gwarantuje, że po rozpoczęciu tej procedury na nowo, plan ogólny zostanie uchwalony w terminie.
Co bardzo istotne, coraz więcej gmin przystępuje do prac nad planem ogólnym, więc z każdym miesiącem liczba dostępnych urbanistów będzie się zmniejszać co niestety będzie się przekładało na ceny ofert na wykonanie tego dokumentu. Mając na względzie powyższe trzeba być świadomym, że już sama tego typu inicjatywa może istotnie wpłynąć na liczbę ofert jak i na wysokość oferowanych kwot w trwającym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, pomijając już fakt, że podjęcie takiej uchwały czyni całe postępowanie bezcelowe"- argumentuje burmistrz.
Zablokowanie i finansowania, i inwestycji
W dalszej części czytamy: "Mało tego, opóźnianie prac nad tym dokumentem obniża szansę na pozyskanie finansowania na jego opracowanie, na co w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w maju br. został ogłoszony nabór A1.3.1 Wdrożenie reformy planowania przestrzennego. Warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie jest przygotowanie i uchwalenie planu ogólnego gminy. Nabór ma charakter ciągły i trwa do końca czerwca 2026 r. z tym, że pula środków jest ograniczona a o przyznaniu wsparcia będzie decydowała kolejność składania wniosków.
"Działania skierowane przeciwko mieszkańcom i przedsiębiorcom"
Na koniec Grzegorz Watycha dodaje: "Rada Miasta ma obowiązek działać na rzecz mieszkańców a nie przeciwko nim. Podjęta inicjatywa uchwałodawcza nie jest skierowana przeciw Burmistrzowi, ale przeciw mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom, którzy oczekują od organów samorządowych ciężkiej pracy a nie działań o charakterze destrukcyjnym i to ze strony organu stanowiącego. Mam nadzieję, że po dokładnym przeanalizowaniu konsekwencji prawnych związanych z ewentualnym podjęciem wymienionej na wstępie uchwały ta inicjatywa zostanie przez Radę Miasta zarzucona a wysiłek Wysokiej Rady zostanie skierowany na rozwiązywanie prawdziwych problemów i wzywań jakie stoją przed naszym Wolnym Królewskim Miastem Nowy Targ."
Pismo zostało wysłane do przewodniczącego RM Jana Sięki, wszystkich radnych oraz mediów.
Czy to próba ubezwłasnowolnienia burmistrza?
Ponieważ pojawiły się informacje, że jednym z inicjatorzy uchylenia uchwały o przystąpieniu do sporządnienia planu ogólnego Nowego Targu chcą także zmian w składzie Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej zapytaliśmy o to Jana Siękę.
- Chcieliśmy zaproponować kandydatów do MKUA - osoby do których mamy zaufanie - potwierdził w rozmowie z Podhale24 przewodniczący Rady Miasta. Na pytanie "czy to oznacza, że do dotychczasowego składu komisji radni nie mają zaufania", odpowiedział "tego jeszcze nie wiemy".
Przypomnijmy - Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna to ciało doradcze burmistrza, działające na kanwie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Do jej kompetencji należy opiniowanie projektów architektonicznych i urbanistycznych, które trafiają do Miasta, planów miejscowych, projektów inwestycji mieszkaniowych, czy dokumentów do programów strategicznych.
Komisja jest powoływana i odwoływana w formie zarządzenia przez burmistrza i to on decyduje o jej składzie, trybie działania, a także o powołaniu czy odwołaniu jej przewodniczącego.
Sabina Palka