13.12.2024, 12:40 | czytano: 1449

Pierwszy Mural na Orawie. A na nim Józefa Machay-Mikowa (zdjęcia)

zdj. Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej
Dobiegł końca realizowany w gminie Lipnica Wielka projekt "Q pamięci Królowej Orawy", promujący postać Józefy Machay Mikowej. W ramach projektu powstały już tablice - pamiątkowa na Organistówce, gdzie mieszkało małżeństwo Mików, wykonana przez Magdalenę i Mariana Smreczaków oraz tablica informacyjna na organistówce.
Od października artyści - Magdalena Kostrzewa Smreczak, Mikołaj Kwak, Julia Pieronek i Xymena Smreczak - malowali na ścianie elewacyjnej biblioteki gminnej pierwszy na Orawie Mural, a na nim Józefa Machay Mikowa.
- Co najważniejsze, bardzo zależało nam na tym, aby byli to artyści z terenu naszego regionu, aby ich serca, pełne wartości tej ziemi zostały przelane na mural. Wartością dodaną do projektu jest zainteresowanie społeczne; ludzie przychodzili, rozmawiali, doradzali, wspierali naszych wspaniałych twórców. To było coś niepowtarzalnego - podkreśla Ewa Magiera z Gminnego Centrum Kultury. I dodaje: - Jako lokalna społeczność winniśmy dochować pamięci tak znamienitej osoby jaką była Józefa Machay - Mikowa. Wyznawała patriotyzm, bezinteresowną służbę, pracę dla biednych i potrzebujących, umiłowanie Boga i niezłomność w konfrontacji z wrogiem. Te wartości czynią ją najcenniejszym owocem ziemi przygranicza polsko-słowackiego. Mural, tablica pamiątkowa, tablica informacyjna i prelekcje przyczyniają się do utrwalenia pamięci o naszej bohaterce, dlatego wierzymy, że nasz projekt rozpropaguje postać Józefy szerszemu gronu odbiorców i będzie źródłem wartości i wzorów dla przyszłych pokoleń.

Mural będzie istotnym nośnikiem przekazu społecznego i edukacyjnego. To forma komunikacji, która dociera do szerokiego grona odbiorców w sposób bezpośredni i obrazowy, a ze względu na to, iż jest nowością w okolicy, stał się również atrakcją przyciągającą miejscowych i turystów, a także upiększa przestrzeń publiczną.

Na muralu znajduje się centralnie postać Józefy z rogatywką z orzełkiem na głowie. Jest też ryś - zwierzę babiogórskie ale i jej pseudonim. Jest też "orawskie złoto" czyli kwiaty lnu, drzewo z biełasymi liśćmi w kształcie serca, sosręb oraz cytat "w nas wzór musi powstać".

Artyści będą na wiosnę jeszcze uzupełniać mural o dodatkowe elementy.
Mural powstał w ramach projektu "Q pamięci Królowej Orawy", którego partnerem jest Fundacja Totalizatora Sportowego.

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Z Krakowa do Orowoiaka19.12.2024, 13:43
Mnie tam wojenki lipniczańskie nie obchodzą, ale to dziwne, że chłopak , co ma 12 lat już zaczyna działalność artystyczną i jako pedagog też, to trochę absurdalne, wtedy się chyba uczy od innych. Znam trochę Orawe i mówienie, ze ten pan jest jedynym regionalistą i jedynie on , to już zupełnie niedorzeczne, jest wielu cennych muzykantów i regionalistów na szczęście na Orawie, trochę skromności by się sprzedało i docenianie innych, zwłaszcza tych którzy już nie żyją bo wszystko im zawdzięczamy.
Orawiok16.12.2024, 13:13
Ja tam nie będę się wypowiadał na temat muralu jednym się może podobać ,a drugim nie , kwestia gustu , ale nie podoba mi się to że jakoś nikt z Gminy nie zamieścił benefisu Gienka Karkoszki , Orawianie i nie tylko wiedza o kogo chodzi.
patrzcie, patrzcie15.12.2024, 13:27
Odezwał się "łocytany skromniś - pracuś".
mądry i skromny15.12.2024, 01:40
Siedziała i czytała- a Lipnicany na nią robiły.
małolatka13.12.2024, 17:57
Do Fan Małolatki. No mnie się podoba a może by tak jeszcze na Domu Ludowym co namalować od drogi.Też by było piknie.
Orawiak z lipnocy13.12.2024, 16:40
Super to wygląda na żywo, gratuluję pomysłu i wykonania. Brawo Lipnica
No13.12.2024, 15:39
Lipnica godna podziwu, a teraz jeszcze mural. Brawo i gratulacje!
Fan Małolatki13.12.2024, 13:57
Raz, dwa, trzy i Małolatka zacznie wywody :) Uprzedzając = poczytaj. Ze środków zewnętrznych DEDYKOWANYCH NA MURALE :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl