19.04.2016, 21:40 | czytano: 2907

Warsztaty ze "Spiską czytanką" (zdjęcia)

"Czytanka" jako pomoc do lekcji wychowania regionalnego na Podhalu, Orawie i Spiszu cieszy się coraz większą popularnością. W Czarnej Górze promocję prowadził Stanisław Łukaszczyk - wójt Gminy Bukowina Tatrzańska.
Program sceniczny zorganizowała Lucyna Zabrzewska z Jurgowa i Andrzej Rusnak z Rzepisk. Młodzież przedstawiła naukę w przedwojennej madziarskiej szkole i polskiej szkole międzywojennej, zaśpiewała i czytała teksty gwarowe. Zapadła cisza, kiedy głos zabrała prof. Anna Mlekodaj, która omówiła znaczenie gwary i tradycji regionalnej. Były to ważkie stwierdzenia, istotne wnioski i nie dziw, że rozległy się oklaski.
Potem poproszono przybyłych na to spotkanie autorów opowiadań o ich prezentację. Zgromadzonym teksty gwarowe czytali: Anna Mlekodaj, Maria Waniczek, Andrzej Rusnak, Jan Budz i wnuczka Walentego Plucińskiego z Jurgowa.

Uczestnicy spotkania byli uradowani obecnością pani Marii Waniczek z Niedzicy, której osoba jest niezwykle ważna dla kultury Spisza. Słowa uznani i podziękowania skierowano również do Andrzeja Haniaczyka, spokrewnionego z Plucińskimi, który swoją postawą i dorobkiem życia umacniał autentyczną kulturę ludową Polskiego Spisza, a poprzez zespół „Małe Podhale” niwelował dystans, jaki niegdyś dzielił Spisz do Podhala i Orawy. Na koniec była też wspólna fotografia, autografy, rozmowy, wspomnienia i poczęstunek.

Jan Budz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
tako prowda20.04.2016, 22:22
Jedyn godo i sie popisuje, a drugi robi ! A jak nawet tymu co cosi robi, casym sie mu nie udo to i tak cosi robi... Tyn co nic nie robi ino godo - pusto głowa, cap wrodny i bezuzytecny.....Bodej cie ta pokrynciyło...za tom kufe!
spisocek20.04.2016, 07:41
Waniczkowa niezwykle ważna dla kultury spisza - no co też takiego wyjątkowego zrobiła. Pisze jak wiele innych osób, a na promocję nawet stroju nie włożyła ............ to mi zasłużona.
to kółko samouwielbienia już by się nie musiało tyle chwalić jeden drugiego bo staje się to ochydne
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl