19.04.2016, 21:40 | czytano: 1675

Warsztaty ze "Spiską czytanką" (zdjęcia)

"Czytanka" jako pomoc do lekcji wychowania regionalnego na Podhalu, Orawie i Spiszu cieszy się coraz większą popularnością. W Czarnej Górze promocję prowadził Stanisław Łukaszczyk - wójt Gminy Bukowina Tatrzańska.
Program sceniczny zorganizowała Lucyna Zabrzewska z Jurgowa i Andrzej Rusnak z Rzepisk. Młodzież przedstawiła naukę w przedwojennej madziarskiej szkole i polskiej szkole międzywojennej, zaśpiewała i czytała teksty gwarowe. Zapadła cisza, kiedy głos zabrała prof. Anna Mlekodaj, która omówiła znaczenie gwary i tradycji regionalnej. Były to ważkie stwierdzenia, istotne wnioski i nie dziw, że rozległy się oklaski.
Potem poproszono przybyłych na to spotkanie autorów opowiadań o ich prezentację. Zgromadzonym teksty gwarowe czytali: Anna Mlekodaj, Maria Waniczek, Andrzej Rusnak, Jan Budz i wnuczka Walentego Plucińskiego z Jurgowa.

Uczestnicy spotkania byli uradowani obecnością pani Marii Waniczek z Niedzicy, której osoba jest niezwykle ważna dla kultury Spisza. Słowa uznani i podziękowania skierowano również do Andrzeja Haniaczyka, spokrewnionego z Plucińskimi, który swoją postawą i dorobkiem życia umacniał autentyczną kulturę ludową Polskiego Spisza, a poprzez zespół „Małe Podhale” niwelował dystans, jaki niegdyś dzielił Spisz do Podhala i Orawy. Na koniec była też wspólna fotografia, autografy, rozmowy, wspomnienia i poczęstunek.

Jan Budz
zobacz także
komentarze
tako prowda20.04.2016, 22:22
Jedyn godo i sie popisuje, a drugi robi ! A jak nawet tymu co cosi robi, casym sie mu nie udo to i tak cosi robi... Tyn co nic nie robi ino godo - pusto głowa, cap wrodny i bezuzytecny.....Bodej cie ta pokrynciyło...za tom kufe!
spisocek20.04.2016, 07:41
Waniczkowa niezwykle ważna dla kultury spisza - no co też takiego wyjątkowego zrobiła. Pisze jak wiele innych osób, a na promocję nawet stroju nie włożyła ............ to mi zasłużona.
to kółko samouwielbienia już by się nie musiało tyle chwalić jeden drugiego bo staje się to ochydne
Zobacz pełną wersję podhale24.pl