15.07.2016, 13:20 | czytano: 5687

Pomnik św. Jana Pawła II; zegar 450-lecia; koncerty - podsumowanie 5. dnia Jubileuszu Jabłonki (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński
Odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II oraz jubileuszowego zegara na 450-lecie Jabłonki, odtworzenie "Orawskiego oratorium" skomponowanego specjalnie na ten jubileusz, a także urodzinowy koncert zespołu De Press - piąty dzień obchodów święta Jabłonki był wyjątkowo bogaty w wydarzenia.
Wczesnym popołudniem sprzed Urzędu Gminy w Jabłonce kolorowy pochód ruszył w kierunku kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego.
Na górę Tabor szły poczty sztandarowe orawskich szkół, ochotniczych straży pożarnych, oddziałów Związku Podhalan, delegacje miast i gmin partnerskich, muzyki orawskie, zespoły regionalne, orkiestry dęte, władze gminy, goście i mieszkańcy orawskich dziedzin.

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego wysłuchano kompozycji Stanisława Radwana pt. „Orawskie oratorium”, skomponowanej z okazji 450-lecia Jabłonki, w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Anny Szostak. Swoje partie wykonali soliści: Aleksandra Poniszowska – sopran, Grażyna Szary – sopran, Paweł Brożek – tenor i Wojciech Myrczek – baryton.

Po koncercie rozpoczęła się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem księdza kardynała Stanisława Dziwisza. W koncelebrze wziął udział także ks. bp. Jan Szkodoń. Grą i śpiewem mszę św. uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Po południu odsłonięto pomnik Św. Jana Pawła II-Pielgrzyma. Wśród tych, którzy dokonali oficjalnego gestu odsłonięcia był osobisty fotograf papieża-Polaka - Arturo Mari.

Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Jabłonce odsłonili zegar na 450-lecie Jabłonki w parku przed Urzędem Gminy. Będzie on odmierzał czas dla kolejnych pokoleń. Dzieci biorące udział w odsłonięciu to: Oskar Kasprzak, Dominik Pilch, Jakub Stanaszek, Maria Kulawiak, Kinga Ślusarczyk, Anna Pukowska, Maria Machaj, Dawid Matonóg, Antoni Kulawiak, Justyna Zahora, Adrian Gierat, Klaudia Lenart. Połączone orkiestry dęte zagrały utwór "Orawa, Orawa".

Wieczorem goście zebrali się w sali widowiskowej Orawskiego Centrum Kultury. Prowadzący uroczystość Grażyna Karlak i Robert Kowalczyk rozpoczęli od odczytania listów gratulacyjnych nadesłanych na 450-lecie obchodów Jabłonki m.in. od: prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, podsekretarza stanu w ministerstwie finansów szefa służby celnej Mariana Banasia, marszałka województwa małopolskiego Jacka Krupy.
Jak mówił wójt Antoni Karlak - "kiedy zrodził się temat budowy pomnika św. Jana Pawła II, pragnąłem, oby Bóg dał zdrowie panu Arturo Mari, żeby mógł do nas przyjechać. Jest z nami. Możemy się radować jego obecnością wśród nas". Wójt zacytował wiersz Emila Kowalczyka – o skalistej i świętej ziemi orawskiej. Stwierdził, że mieszkańcy Jabłonki powinni patrzeć w przyszłość z szacunkiem i dziękczynieniem. Orawianie musieli być twardzi, by Orawę budować dla przyszłych pokoleń. Osadzenie Jabłonki na prawie wołoskim dało początek osadnictwu nad Czarną Orawą. Ludzie walczyli z mozołem i epidemiami. My dziś jesteśmy winni tej ziemi szacunek. Kultywowanie tradycji i dziedzictwa to nasze zadanie na przyszłość.

Następnie głos zabrali goście. Lista przemawiających była bardzo długa. Wszyscy gratulowali Orawie i Wójtowi, wyrażali swoje uznanie dla przemian, które dokonują się na tym skrawku ziemi. Wszyscy byli pełni podziwu dla oprawy obchodów i ich rozmachu. Wystąpili m.in.: posłanka RP Anna Paluch, poseł RP Edward Siarka, poseł Józef Brynkus, senator Jan Hamerski, Barbara Dziwisz i Marek Wierzba, wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek, dyrektor Biura Euregionu „Tatry”, Antoni Nowak oraz burmistrzowie partnerskich miast.

Na zakończenie wieczoru Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner zagrała „Orawę” Wojciecha Kilara.

źródło, UG Jabłonka, s/ zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
@ gór18.07.2016, 13:19
Dla ciebie św. Dla innych Wojtyła. Coś nie tak?
gór16.07.2016, 22:41
....zb......a kim jest dla ciebie Wojtyła,tak jak się pytasz o naszego świętego Jana Pawła II?
judasz16.07.2016, 20:09
Kard. Stanisław ile dostał? 15?
taka nasza wiara... kosztuje...
K2216.07.2016, 12:42
Szanowni internauci, wasze komentarze są naiwne, poza Jano, nie lepiej było jechać nad Odrę do Kostrzynia ?
RD16.07.2016, 10:33
W gminie potrzebny jest remont dróg.chodniki ,oświetlenie,kanalizacja itd. Potrzebom nie ma końca. A ci fundują POMNIK? Wojtyły !
Jano15.07.2016, 23:33
Należy się trochą dziwić w szczególności dlatego, iż Jabłonka nie ma zbyt długich związków z Archidiecezją Krakowską, należy do niej od 1925 r. Do tej daty, od jej powstania, należała do Diecezji Spiskiej. Również data zaskakuje, gdyż Wł. Semkowicz podaje, iż w 1566 r. Jabłonka jest jedynie wymieniona w Restancie subsidiorum com. Arva jako nowo założona wieś, nie ujęta w spisie, co potwierdza fakt, iż została założona wcześniej. Słowacki historyk J. Kohut twierdzi, iż założona została w 1558 r., co potwierdza inny słowacki historyk Andrej Kaviliak w pracy Historicky miestopis Oravy. Obecnie obchodzona jest więc 458 rocznica powstania tej miejscowości, czego niektórzy zapewne nie wiedzą. W kontekście tych obchodów, a jest to dosyć ciekawe a zarazem trochę śmieszne, należy stwierdzić, iż to rządzący wzięli się za rozwiązywanie zawiłości historycznych. W Jabłonce, władzą jest samorząd gminny, który uchwalając wydatki, uchwalił, iż datą powstania Jabłonki jest rok 1566, aby mógł zatwierdzić koszty. No cóż, takie podejście do historii lokalnej zawsze wygrywa. Zaskakuje również, iż organizatorzy, kultywując dziejowe tradycje swej miejscowości, w sposób jednoznaczny odcięli się od związków historycznych Jabłonki i nie zaprosili żadnego słowackiego hierarchy, a aż dwóch polskich ? Mówił wprawdzie o tym ostatnio ks. biskup Jan Szkodoń, ale w Polsce biskupi nie mają już posłuchu, wiara mierzona jest obecnie nie żarliwością katolicką, lecz ilością odlanego spiżu na nowego świętego, J.P.II?
gkgf15.07.2016, 23:12
Do ludu mój ludu. Bzdury opowiadasz. Wojtyła jak każdy ksiądz lubił aplaus, śmiech coby nie powiedział i brawa.
Algal15.07.2016, 22:50
Łukasz-piękne zdjęcia! Brawo!
mp15.07.2016, 19:24
Do miejscowej. Z samym jubileuszem jednak nic. Z Jabłonką owszem - jako biskup wizytował, udzielał sakramentu bierzmowania, oraz z Jego rąk w kościele parafialnym w Jabłonce w dniu 22 marca 1970 roku święcenia kapłańskie przyjęli ks. Józef Pilch i ks. Jan Szkodoń obecnie biskup.
ludu moj ludu15.07.2016, 17:39
Do miejscowa Ojciec Św . prosił błagam was nie stawiajcie mi pomników lepiej te pieniądze dać na glodne dzieci ale naród musi być bardziej papieski niż papierz.
wyborca15.07.2016, 16:41
wielkie bzdury i strata pieniedzy!!! a w zubrzycy nie ma chodnika!
Strażnik Moralności i Historii Pisanej na Nowo15.07.2016, 15:56
a apel smoleński był?
czy to wojsko antkowe czy mariusza?
@ mijscowa15.07.2016, 15:47
Tu nie ma o kim czytać.Tu się należy mocno dziwić.
miejscowa15.07.2016, 15:23
Do ZB Jak nie wiesz to poczytaj trochę.Dobrze ci to zrobi.
Antoni15.07.2016, 15:14
Do ZB. Żaden
janek15.07.2016, 15:12
Co tam robi Straż Graniczna ?
ZB15.07.2016, 14:21
Jaki związek ma Wojtyła z jubileuszem Jabłonki?
widz15.07.2016, 14:03
Kto wpadł na pomysł kompozycjo na 450-lecie Jabłonki, powinien dostać wielki złoty medal. Genialna rzecz i promocja Orawy
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl