02.12.2016, 08:00 | czytano: 642

Międzynarodowy Dzień Gór w Muzeum Tatrzańskim

Z tej okazji 11 grudnia Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem na dwa wydarzenia.
”WAWRZYNIEC ŻUŁAWSKI I JEGO POKOLENIE”
Muzeum Tatrzańskie oraz Rodzina Żuławskich serdecznie zapraszają na wieczór górski „Wawrzyniec Żuławski i jego pokolenie”, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Gór. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia 2016 (niedziela) o godz. 17.00. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10.

Wawrzyniec Żuławski znany był w świecie ludzi gór ze słynnej sekwencji: "przyjaciela nie zostawia się w górach nawet wtedy gdy jest bryłą lodu”. „Wawa” zginął w 1957 roku podczas akcji ratunkowej na Mont Blanc du Tacul. Na spotkaniu opowiemy o jego licznych taternickich dokonaniach. Rodzina zaprezentuje publiczności wystawę zdjęć dotyczących postaci „Wawy”. Pokażemy też prezentację multimedialną o Wawrzyńcu Żuławskim i najwybitniejszych taternikach okresu międzywojennego, a także dwa filmy o Żuławskim. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum Tatrzańskiego.

Wstęp na spotkanie wolny.

***

“Tradycyjna wycinanka żydowska”. Warsztaty prowadzone przez Monikę Krajewską na wystawie ”TATRY I PSALMY. NIETRADYCYJNA WYCINANKA ŻYDOWSKA” w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba (filii Muzeum Tatrzańskiego) 11 grudnia 2016 (niedziela), o godz. 11.00

Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami i progami życia. Misterne wycinanki wieszano na wschodniej ścianie w domu i w synagodze. Sztuka ta zanikła, ale odrodziła się w nowej formie. Uczestnicy zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, obejrzą przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę.
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na warsztaty na wystawie ”TATRY I PSALMY. NIETRADYCYJNA WYCINANKA ŻYDOWSKA”, prowadzone przez samą artystkę - Monikę Krajewską. Wprowadzi nas ona w tajniki wykonania tradycyjnej wycinanki żydowskiej od podstaw. Zapisy prowadzi Matylda Becla.
Tel: 506 351 808
promocja@muzeumtatrzanskie.pl
Uczestnictwo w warsztatach po zapisaniu bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.
***
Goście Muzeum Tatrzańskiego będą mogli dodatkowo obejrzeć dwie wystawy towarzyszące obchodom Międzynarodowego Dnia Gór.
W Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza (Zakopane, ul. Zamoyskiego 25) ma miejsce wystawa z cyklu „Kolekcje domowe” – "GÓRY WIDOKÓW. STANISŁAW GAŁEK I TATRZAŃSCY PEJZAŻYŚCI JEGO CZASÓW W KOLEKCJACH LESZKA RADWANA I PIOTRA RADWANA-RÖHRENSCHEFA ORAZ WITOLDA HUCULAKA".
Z kolei w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba (Zakopane, ul. Kościeliska 18) podziwiać można wspomnianą już wystawę Moniki Krajewskiej ”TATRY I PSALMY. NIETRADYCYJNA WYCINANKA ŻYDOWSKA”.

***

Wydarzenia związane są z Międzynarodowym Dniem Gór, obchodzonym corocznie 11 grudnia. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku. W roku 2015 właśnie tego dnia podpisane zostało porozumienie o utworzeniu Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich (International Mountain Museum Alliance - IMMA) w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO-ONZ w Rzymie. Podpisało je pięć instytucji: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi” w Turynie (Włochy), Musée Alpin w Chamonix (Francja), Servei General d’Informaci? de Muntanya w Sabadell (Hiszpania), Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff (Kanada). Prezesem IMMA wybrana została Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl