26.12.2016, 09:40 | czytano: 783

Fonoteka Tatrzańska

zdj. Muzeum Tatrzańskie
ZAKOPANE. W Muzeum Tatrzańskim kończą się prace związane z projektem "Fonoteka Tatrzańska".
Projekt - wsparty środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Małopolskiego - zakładał stworzenie w obrębie biblioteki muzealnej osobnego zbioru, na który składałyby się nagrania fonograficzne związane z historią i kulturą, tradycją i współczesnością regionu Tatr i Podtatrza. Wynik całorocznych działań to zebranie, cyfryzacja i skatalogowanie ponad stu nagrań, pośród których znajdują się różne rozmowy, wywiady i prelekcje. Ponadto zbiór archiwalny uzupełniony został o nowe rozmowy z przedstawicielami środowiska zakopiańskiego, m.in. z Elżbietą Berbeką, Krzysztofem Trebunią Tutką, Janem Karpielem Bułecką, Franciszkiem Bachledą Księdzularzem, Andrzejem Siekierką.
Dobiegł też końca ostatni etap długoletniego projektu pn. Konserwacja obrazów z kolekcji dawnego ludowego malarstwa na szkle Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Dzięki przeprowadzonym pracom jedna z najcenniejszych i najstarszych kolekcji Muzeum Tatrzańskiego w całości odzyskała swoją świetność.

Obecnie zakończona została konserwacja ostatniej partii 107 obrazów.

opr.s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl