12.04.2017, 13:00 | czytano: 1215

Konferencja naukowa "Rabka w literaturze, literaci w Rabce"

Iwaszkiewicz, Makuszyński, Kownacka, Odyniec i inni. Co znani literaci mają wspólnego z Rabką-Zdrojem? Okazuje się, że więcej niż można przypuszczać.
Nieznane związki polskich pisarzy i poetów z uzdrowiskiem odkryje, zapowiadająca się niezwykle interesująco, Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rabka w literaturze, literaci w Rabce”, organizowaną 26-27 maja 2017 r. przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec.
Współorganizator konferencji, prezes Kulturowego Gościńca Jan Ceklarz wyjaśnia, że pomysł organizacji konferencji, która ukaże bliskie związki polskich literatów z Rabką-Zdrojem, zrodził się już dawno. - Zaczęło się tak naprawdę od dziennikarza Henryka Urbanowskiego, który opowiadał, jak do Rabki przyjeżdżali czołowi polscy poeci. Okazało się, że miasto ma pod tym względem bogatą historię. Mieszkali tu i tworzyli słynni pisarze. To nas zafascynowało. Wysnuliśmy hipotezę, że położenie miejscowości na szlaku z Krakowa do Zakopanego i jej uzdrowiskowy charakter sprawiał, że powstała tu specyficzna tkanka kultury wpływająca na miejscowość, jej mieszkańców i tożsamość. I pomyśleliśmy, że warto zająć się tym tematem w sposób systematyczny. Tak powstały „Zeszyty Rabczańskie”, a teraz konferencja literacka – wyjaśnia.

Konferencja, której opiekunem merytorycznym jest prof. Zofią Budrewicz z Instytutu Filologii Polskiej UP w Krakowie ma na celu przede wszystkim aspekt naukowy. Pojawiają się bowiem pewne mity czy niezweryfikowane opinie na temat poszczególnych twórców, jak np. czarna legenda Witkacego, który miał sobie myć nogi w szampanie, podczas imprezy w Zarytem. Podczas przygotowywania tematów znawcy jego biografii nie znaleźli jednak żadnych potwierdzających to danych źródłowych. Chociaż, zawsze też istnieje możliwość nowych odkryć… Żeby poszerzyć perspektywę badawczą życia literackiego w Rabce, podczas obrad mowa będzie także o pisarzach i poetach mieszkających w Rabce, tych uznanych i tych znanych tylko lokalnie.

Są to ciekawe wątki nie tylko dla samych biografii tych pisarzy, ale również – z turystycznego punktu widzenia – dla miasta. Rabka może rozszerzyć swoją ofertę o kolejne elementy turystyki kulturowej. Ludzie chcą bowiem bywać w miejscach, gdzie bywali znani poeci czy pisarze. To oferta dla tych turystów, którzy odkryją dla siebie Rabkę pod względem klimatu tego miejsca, jego historii i związków z literaturą piękną. Być może, jak mówi prezes Kulturowego Gościńca, uda się kiedyś stworzyć w Rabce, również dzięki konferencji, Rabczański Szlak Literatury, który byłby swoistą wędrówką po literackich zakątkach uzdrowiska, lub po zaprojektowanych pod tym kątem urządzeniach w parku zdrojowym.

Organizatorzy konferencji wierzą, że otworzy ona nowe pola do dalszych badań nad rabczańską literaturą, które zresztą już się pokazują. Szczególnie ciekawie wygląda perspektywa badań okresu XX-lecia międzywojennego.

Konferencja z pewnością zainteresuje nie tylko historyków i literaturoznawców, ale również szerokie grono mieszkańców Rabki-Zdroju. W mieście jest duża grupa osób interesujących się kulturowym wymiarem Rabki-Zdroju. Dla nich wszystkich przygotowana zostanie monografia na bazie wystąpień konferencyjnych.
Honorowy patronat nad konferencją sprawują burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło i rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Kazimierz Karolczak.

Więcej o konferencji: TUTAJ

r/ materiały prasowe
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl