30.05.2017, 14:25 | czytano: 3067

Znamy zwycięzców XI Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu

Fot. Michał Adamowski
Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu, Orkiestra Dęta OSP z Czarnego Dunajca, Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu i Orkiestra Dęta OSP w Ochotnicy Dolnej – te cztery orkiestry z naszego regionu wywalczyły awans na Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu.
Niedzielny festiwal w Nowym Targu był jedną z ośmiu eliminacji powiatowych odbywających się w różnych miejscowościach Małopolski do Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu. Jest on jedną z najbardziej prestiżowych i największych cyklicznych imprez amatorskiego ruchu muzycznego.
W XI Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych wzięły udział: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Ludźmierza, Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Kultury w Maniowach, Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina, Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Małej, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu oraz Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu.

Orkiestrowemu graniu w Nowym Targu przysłuchiwało się Jury w składzie: dr Waldemar Groń – muzyk, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura. Absolwent dyrygentury symfoniczno-operowej Krakowskiej Akademii Muzycznej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi operowymi oraz dętymi. Prowadzi ożywioną działalność koncertową i pedagogiczną. Wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych. Płk Bernard Król – muzyk były Naczelnik i I dyrygent orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Stanisław Stachoń – muzyk szef Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Wieloletni muzyk solista orkiestry.

Jury przyznało następujące miejsca, wyróżnienia oraz nagrody pieniężne:

2 równorzędne I miejsca i nagrodę w wysokości po 1000 złotych otrzymały Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca.

II miejsce wraz z nagrodą w wysokości 700 złotych otrzymał Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu.

III miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 600 złotych wywalczyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej.

Wyróżnienia specjalne wraz z nagrodą pieniężną po 400 złotych otrzymały: Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Małej.
Wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 300 złotych otrzymały: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Kultury w Maniowach, Wiejska Orkiestra Dęta z Kacwina, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Ludźmierza.

Do udziału w 40 Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu Jury zakwalifikowało następujące orkiestry:

Miejską Orkiestra Dęta z Nowego Targu,
Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca,
Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. F. Chopina w Nowym Targu,
Orkiestrę Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochotnicy Dolnej.

Organizatorami XI Podhalańskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Targu byli Starostwo Powiatu Nowotarskiego, Urząd Miasta Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

oprac. r/ źródło: organizatorzy, zdjęcia Michał Adamowski
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl