15.06.2017, 16:29 | czytano: 1864

Dzień Otwarty Gmachu Głównego Muzeum Tatrzańskiego i Willi Oksza

Na hasło: "Małopolska Świętuje, w piątek 23 czerwca obowiązuje bezpłatny wstęp do Gmachu Głównego Muzeum Tatrzańskiego i Willi Oksza.
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego - to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny).
W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego znajdują się wystawy stałe, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (Zakopane, ul. Zamoyskiego 25) - Historia Okszy wpisana jest w dzieje stylu zakopiańskiego. Willa jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Jej projekt powstał w latach 1894–1895 dla Bronisławy i Wincentego Korwin-Kossakowskich, o czym świadczy korespondencja Stanisława Witkiewicza z fundatorami. Budynek wznosili góralscy cieśle pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty w latach 1895–1896. Podstawą rozpoczęcia prac były plany przygotowane na podstawie szkiców Witkiewicza. Budowę rozpoczęto na wiosnę 1895 r., a zakończono w czerwcu 1896 r. Wykonanie mebli zlecił Kossakowski Kazimierzowi Sieczce.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl