25.07.2017, 09:10 | czytano: 721

Inauguracja 8. Letniego Festiwalu Pieniny – Kultura – Sacrum (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
W Krościenku n. Dunajcem rozpoczął się 8. Letni Festiwal "Pieniny –Kultura - Sacrum". Inauguracja festiwalu odbyła się w sobotę w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza, natomiast niedzielny koncert można było wysłuchać w starym kościele przy Rynku.
W sobotę podczas pierwszego koncertu w nowym kościele byliśmy świadkami ciekawego połączenia muzycznego dwóch instrumentów dętych: potężnych organów i niemniej potężnych brzmieniem dud szkockich. Na organach zagrał Marek Stefański, uznany krakowski organista,i improwizator muzyki organowej, a na dudach przedstawiciel jednego z najstarszych szkockich klanów dudziarzy, Lindsay Davidson. Melomani usłyszeli muzykę J.S. Bacha, a także autentyczne szkockie kompozycje oraz wspólną improwizację dwóch wspaniałych artystów. 
Niedzielny koncert odbył się starym kościele przy Rynku w Krościenku. Jak twierdzą organizatorzy to idealne miejsce dla muzyki kameralnej. Obok organów, o autentycznym historycznym brzmieniu, przy których zasiadł ponownie Marek Stefański, wnętrze świątyni wypełniły dźwięki harfy, na której zagrała znakomita krakowska harfistka Irena Czubek-Davidson.

Kolejny koncert w ramach Festiwalu odbędzie się w sobotę 29 lipca o godz. 19:00 w nowym kościele.

Organizatorem Festiwalu jest Parafia Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic. Koncerty odbywają się dzięki pomocy finansowej udzielonej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Gminę Krościenko n. Dunajcem. 

Joanna Dziubińska, pieniny24
zobacz także
komentarze
Piotr Skarga25.07.2017, 17:28
Kościół to nie miejsce na wykonywanie muzyki kameralnej. To świętokradztwo. "Nie" dla protestantyzmu z kościele katolickim " Mój dom jest domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców". Są inne miejsca na takie imprezy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl