04.08.2017, 18:19 | czytano: 1765

Obchody 70. rocznicy akcji "Wisła" w Jaworkach (zdjęcia)

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. W drugiej części spotkania na Białej Wodzie, zebrani licznie uczestnicy rocznicowych obchodów, mieli możliwość obejrzenia i posłuchania zespołów folklorystycznych - pienińskich i rusińskich.
Na scenie wystąpiła Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka n.D., Muzyka „Jaworcanie” z Jaworek, Zespół „Barvinok” z Kamienki za Słowacji i Zespół „Majdan” z Litmanovej na Słowacji z ludowymi obrzędami weselnymi. Wystąpiła także Irena Stopa – urodzona na Czarnej Wodzie w Rusińskiej rodzinie z własnymi wierszami pisanymi po polsku i rusińsku oraz z przyśpiewkami, do których chętnie dołączyli słuchacze. Wzruszającym momentem było zrobienie wspólnego zdjęcia obecnych i dawnych mieszkańców Jaworek i Szlachtowej narodowości Rusińskiej i ich potomków oraz spontaniczny występ czterech sióstr i dwóch kuzynek, wysiedlonych podczas Akcji „Wisła”, które zaprezentowały wiersz wspomnieniowy napisany przez Teresę Błaszkiewicz i piosenkę na melodię „Hej bystro woda”.
Tego dnia była również doskonała okazja do zapoznanie się z wynikami projektu „Muzyka bez Granic”- szukania wspólnych wątków muzycznych po obu stronach granic Polski i Słowacji, realizowanego przez Fundację Dobra Wola, a dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpili: Agnieszka Stopka, prezentująca melodie Rusinów Szlachtowskich, których nauczyła się od 93-letniego Bazylego Hnatkowycza, rodem z Jaworek, Janina Gawlik, Andrzej Dziedzina Wiwer i Paweł Szczepaniak – prezentujący wersje melodii w brzmieniach szczawnickich i Muzyka Jaśka Kubika - wykonująca ich krościeńskie odpowiedniki .

Pod koniec, do wykonawców dołączył zespół „Majdan”, by pokazać, jak na Słowacji zachowały się niektóre linie melodyczne. O przebiegu projektu, jego efektach i finale, który ma nastąpić w grudniu br. (Wydaniu płyty CD i projekcji filmu dokumentalnego w szczawnickim MOK) opowiedziała jego koordynatorka dr Justyna Cząstka – Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury, specjalizująca się w muzyce Karpat. Część kulturalną uroczystości poprowadził dr Piotr Kłapyta, pracownik naukowy UJ i przewodnik PTTK ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich Kraków.

Plenerowe występy zakończył koncert rockowy zespołu „Mr. Pollack”. Organizatorami obchodów 70.rocznicy Akcji "Wisła" w Jaworkach byli: Parafia pw. Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, a współorganizatorem Fundacja Dobra Wola.

Alina Lelito
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl