24.09.2017, 18:32 | czytano: 780

Cykl otwartych spotkań historycznych w Muzeum Podhalańskim

NOWY TARG. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego zaprasza na cykl otwartych wykładów historycznych skierowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez znanych i cenionych historyków oraz badaczy dziejów najnowszych.
Wykłady odbywać się będą na przełomie września i października w piątki w godzinach przedpołudniowych w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Cykl spotkań jest jednym z zadań realizowanych w ramach Programu edukacyjno – naukowego pod hasłem „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna w Nowym Targu z lat 1914-1923”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Każdy z uczestników, który weźmie udział w całym cyklu otrzymaa okolicznościowe zaświadczenia. Podczas wykładów, będzie możliwość obejrzenia wystawy historycznej pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze” a także odbyć spacer historyczny po Nowym Targu i miejscach związanych z I wojną światową. Udział w zaplanowanych wykładach jest bezpłatny. Cykl spotkań kończył się będzie testem historycznym a jego laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe oraz publikacje.
Dodatkowych informacji udziela koordynator programu Robert Kowalski tel. 502 418742

Terminy wykładów historycznych:
29 września 2017 r. (piątek) godz. 10.00-11.30
· dr Agnieszka Partridge (UJ, Kraków), Geneza powstania oraz architektura cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny w Małopolsce i na Podkarpaciu;
· Kuratorskie zwiedzanie wystawy historycznej pt. Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze, Robert Kowalski (Muzeum Podhalańskie).

6 października 2017 r. (piątek) godz. 10.00-11.30
· mgr Lesław Dall (Muzeum Tatrzańskie), Legiony Polskie w walce o wolną i suwerenna;
· Projekcja filmu dokumentalnego „Błękitny Generał”, reż. Ewa Szakalicka (2003).

13 października 2017 r. (piątek) godz. 10.00-12.00
· dr hab. Jerzy M. Roszkowski (AWF Kraków), Walka o grancie niepodległej ­ od zakończenia I wojny światowej do porozumień krakowskich. (1918­1924); Spacer historyczny po Nowym Targu i miejscach związanych z I wojną światową, Robert Kowalski (Muzeum Podhalańskie).
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl