08.06.2018, 15:26 | czytano: 1946

Popłynęły "Nuty Dunajca" (zdjęcia)

W amfiteatrze w Maniowach odbył się I Przegląd Folkloru Pienin, Gorców i Podhala pod nazwą „Nuta Dunajca” . W ciągu dwóch dni w szranki stanęli śpiewacy, muzycy, gawędziarze i grupy śpiewacze.
Jury w składzie: Czesława Królczyk, Marian Dziedzina Wiwer, Krzysztof Dobrzyński Michał Matys oceniła 4 muzyk góralskich, 14 gawędziarzy, 9 instrumentalistów, 9 śpiewaków solistów, 11 grup śpiewaczych, 3 prezentacje mistrz i uczeń
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

W konkursie instrumentalistów:

I miejsce Jan Smreczek
Dwa równorzędne II miejsca:
Waksmundzki Mateusz Ostrowsko, Moczarny Dawid Ostrowsko
III Miejsce Jarząbek Rafał Maniowy
Pięć równorzędnych wyróżnień: Jagieła Joanna Ochotnica Dolna, Jagieła Kacper Ochotnica Dolna, Knapczyk Ewa Maniowy, Gier Karolina Maniowy, Piszczek Dawid Harklowa

W konkursie muzyk:

I miejsce „Jaferniocek” z Ostrowska
II miejsce: „Mali Ochotni” z Ochotnicy Górnej
III miejsce „Szlachtowianie” Wyróżnienie: „Mali Maniowianie”

W konkursie śpiewu solowego:

Dwa równorzędne I miejsca otrzymują: Twaróg Maksymilian z Ostrowska Gaberek Julia z Harklowej
Trzy równorzędne II miejsca otrzymują: Bulanda Katarzyna z Ochotnicy Górnej Jandura Dominika z Maniów Pierwoła Piotr Sromowce Wyżne
Dwa równorzędne III miejsca otrzymują: Dobrzyński Filip Ocotnica Górna, Salamon Piotr Szlachtowa
Wyróżnienia otrzymują: Glevaniak Martyna Sromowce Niżne Broźny Jakub Sromowce Niżne

W konkursie grup śpiewaczych:

I miejsce otrzymują: „Mali Horklowianie” z Harklowej
Dwa równorzędne II miejsca otrzymują: Zespół „Jaferniocek” z Ostrowska, „Pienińskie Oktawki”z Krościenka n/D
Trzy równorzedne III miejsca otrzymują: „Grywałdzkie Nuciki”z Grywałdu „Mali Maniowianie” z Maniów gr.I „Małe Pieniny” z Krościenka n/D
6 równorzędnych wyróżnień otrzymują: „Lubań „ z Kluszkowiec „Nasa Śleboda” z Knurowa Duet Kalisz Anna i Jakub Broźny ze Sromowiec Niżnych „Mali Maniowianie” z Maniów gr.II Duet Klag Anna i Gałysa Wiktor „Szlachtowianie” „Nucicki” z Ochotnicy Dolnej
W konkursie gawędziarzy i recytatorów ludowych:

Dwa równorzędne I miejsca otrzymują: Moczarny Patryk z Ostrowska, Janczy Katarzyna Sromowce Wyżne
II miejsce otrzymuje: Kowalczyk Szymon z Mizernej
Dwa równorzędne III miejsce otrzymują: Kobylarczyk Martyna Sromowce Wyżne, Brzeżny Michał Ochotnica Dolna
Dziesięć równorzędnych wyróżnień otrzymują: Szlachcic Mikołaj Mizerna Regiec Gabriela Sromowce Niżne Królczyk Kamila Grywałd Migdał Aleksandra Sromowce Niżne Markowicz Roksana Sromowce Wyżne Twaróg Kacper Maniowy Dębski Rafał Sromowce Wyżne Kowalczyk Kinga Sromowce Wyżne Pierwoła Piotr Sromowce Wyżne Kołek Ewelina Kołek Ewelina

W konkursie mistrz i uczeń:

Trzy równorzędne nagrody za przekaz pokoleniowy muzycznych tradycji regionu otrzymują: Dobrzyńska Katarzyna – mistrz Gier Paulina - uczeń,
Salamon Paweł – mistrz Salamon Wiktoria - uczeń
Wiesław Majerczak-mistrz Adam Słowik – uczeń

Do udziału w Festiwalu Folkloru Polskiego 52.Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej typujemy laureatów pierwszych miejsc konkursu instrumentalistów, śpiewu solowego, grup śpiewaczych oraz konkursu gawędziarzy.

Prezentacje poszczególnych zespołów i uczestników były w większości zgodne z tradycja własnego regionu odznaczając się średnim poziomem wykonania. Jednym z głównych założeń konkursu jest kultywowanie tradycji zatem wykonywane utwory powinny być prezentowane gwarą jednak w kilku przypadkach wykonawcy śpiewali nie używając gwary własnego regionu(śpiewali w języku polskim literackim). Członkowie jury podkreślali, że dobór repertuaru zarówno w śpiewie jak i w gawędzie powinien być zgodny z wiekiem wykonawców. Cieszy fakt, że w konkursie instrumentalistów oraz mistrz i uczeń oprócz gry na skrzypcach wykorzystywane również były instrumenty pasterskie tj. piscołki fujarki.

Kolejny Festiwal „Nuta Dunajca” już za rok.

JD, na podst. mat.organizatorów
zobacz także
komentarze
Ls08.06.2018, 16:25
Trzeba porządnie skopiować protokoły. Gdzie kategoria młodzieżowa? Gdzie dorosła?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl