05.05.2019, 15:20 | czytano: 1896

Stanisław Apostoł z Nowego Targu wśród najlepszych recytatorów województwa

Materiały prasowe
Prezentacja wiersza Juliana Tuwima - "Pociągiem do Warszawy" oraz prozy Andrzeja Bursy - "Rozmówki chłopskie czyli socjalistyczne daleko", pozwoliły Stanisławowi Apostołowi z Nowego Targu zwyciężyć w eliminacjach wojewódzkich 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Konkurs odbył się na scenie Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Mieszkaniec stolicy Podhala, pierwsze miejsce zajął ex equo z Władysławem Kućmierczykiem. Obaj będę reprezentowali Małopolskę w ogólnopolskim konkursie w Ostrołęce.
To nie pierwszy sukces Stanisława Apostoła, poprzednio wygrał on eliminacje konkursu recytatorskiego w Krakowie w 2011 r. Skąd takie zamiłowanie do recytacji u nowotarżanina? - Kiedyś teatr pociągał mnie przez swoją magię: muzykę, światła, zsynchronizowane działania wielu osób – mówi Stanisław Apostoł. - Teraz zrozumiałem, że teatr to nie udawanie, choćby najdoskonalsze, jakiejś osoby, a wręcz postawienie się na jej miejscu. To odpowiedź na pytanie, jak ja zachowałbym się w wykreowanej prze autora sytuacji. Jeśli ktoś pyta reżysera - jak mam to zagrać - znaczy, że nie identyfikuje się ze swoją postacią, że jej po prostu nie zrozumiał.

Według Apostoła, aktor-amator może zagrać źle, ale musi szczerze. - Tak jak malarz-amator nie powinien nie powinien kopiować przez kalkę fotografii konia, tylko namalować go z natury. Lepiej, gorzej - ale mnie jako odbiorcy nie interesuje, jak koń wygląda (bo to wiem) - ja chciałbym zobaczyć jak ty go widzisz. Podobnie w recytacji. Recytuję utwory, gdy identyfikuje się z ich przekazem. Potem stawiam sobie pytanie - jak ja przekazałbym te treści, tak, żeby to co najważniejsze dotarło do odbiorcy. a potem próbuję. To jest bardzo wciągające.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Wojciech Leonowicz – przewodniczący, Ewa Różańska, Ilona Stanaszek, Maciej Sajur, Weronika Kowalska.

js/
zobacz także
komentarze
Katarzyna06.05.2019, 09:41
Pan karierę robi ;)
W telewizji po góralsku piwo reklamuje - sama widziałam: "Stasek"
Dobrze mieć pasje :)
Roman05.05.2019, 22:42
Brawo Stanisław!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl