07.08.2019, 21:45 | czytano: 2370

Akcja Bezpiecznie na rowerze (zdjęcia)

zdj. Michał Sobański
Na Kotelnicy Białczańskiej w Białce Tatrzańskiej odbyła się kolejna, a zarazem ostatnia z cyklu, akcja Bezpiecznie na rowerze - impreza edukacyjna zorganizowana pod hasłem „Wspólnie dla bezpieczeństwa” wraz z partnerami i patronami akcji. Prowadzącym akcję był jej pomysłodawca i organizator Tomasz Witek, twórca również zimowej wersji - eventu Bezpiecznie na nartach.
Wydarzenie towarzyszyło XXIII edycji Festynu Białczańskiego - organizowanego nieprzerwanie od 1996 roku.
Bezpiecznie na rowerze to pomysł na promowanie szeroko pojętego bezpiecznego zachowania wśród użytkowników jednośladów oraz na przekazanie im w przystępny sposób wiedzy na temat pozytywnych postaw i obowiązujących przepisów, o których zazwyczaj zapominamy. Tymczasem kilka prostych, uniwersalnych rad może realnie uratować nam życie: stosowanie obowiązkowego oświetlenia, odblasków, noszenie kasku ochronnego, jazda na sprawnym sprzęcie, zgodnie z przepisami czy zakaz poruszania się po drodze po spożyciu alkoholu – to wiedza, która wydaje się nam oczywista, tymczasem niemal każdego dnia słyszymy o wypadkach z udziałem rowerzystów, spowodowanych właśnie brakiem zastosowania tych podstawowych zasad.

Całość wydarzenia poprowadził Tomasz Witek, który przygotował dla zgromadzonych wiele edukacyjnych atrakcji – takich jak chociażby próba prowadzenia roweru w alkogoglach czy quizy dotyczące znajomości przepisów drogowych. Wydarzenie podczas kilku edycji przyciągnęło również organizacje, które z pojęciem bezpieczeństwa mają do czynienia na co dzień: przedstawicieli straży pożarnej, policji i lokalnych władz.

Uczestnicy - w ramach hasła „Wspólnie dla bezpieczeństwa” - mieli też okazję zapoznać się z podstawami obrony osobistej, dzięki reprezentantom Krav Maga Podhale, którzy pokazywali, w jaki sposób bronić się przed potencjalnym napastnikiem.

Akcję wsparła także Medical Clinic Podhale, wielospecjalistyczna klinika z Waksmundu koło Nowego Targu wraz z Europejskim Centrum Chirurgii Ręki, reprezentowanym przez doktora Pawła Zejlera, jednego z najlepszych w Polsce specjalistów chirurgii ręki, który tłumaczył uczestnikom, jak unikać urazów, szczególnie podczas aktywności wakacyjnych.
Można było również skorzystać z profesjonalnych pokazów udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanych przez Podhale Rescue Team, a także podziwiać pokaz ambasadora akcji, specjalistę od rowerowych akrobacji, mistrza polski w trialu - Wojciecha Pałasza. Poza setkami uczestników, w akcji aktywnie wzięły udział takie osobistości, jak wójt Gminy Bukowina Tatrzańska - Andrzej Pietrzyk, prezes Tatry Ski - Adam Marduła, Paweł Nowobilski - organizator festynu oraz skoczek narciarski Wojciech Marusarz. Dołączyli do niech przedstawiciele term: Gorący Potok oraz Term Chochołowskich, a także firmy: Uvex, Viking, stowarzyszenie Kocham Ząb, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A, urokliwy pensjonat Markowy Dworek, ekipa filmowa z Podhale Group, tor kartingowy z Białki Tatrzańskiej oraz wolontariusze z I Oddziału Santander Bank Polska w Zakopanem, w ramach akcji #WolontariuszSantander.

Akcja Bezpiecznie na rowerze jest partnerem edukacyjnym Tatrzańskich Wici, w ramach których odbył się Festyn Białczański.

mat. prasowy, Paulina Mróz, zdj. Michał Sobański
zobacz także
komentarze
K.08.08.2019, 10:18
Byłem, widziałem. Świetna inicjatywa, dużo dzieciaków, dużo uśmiechów :-)
miejscowy07.08.2019, 22:38
Byłem na miejscu i fajnie, że promuje się bezpieczeństwo, jednak wydaje się mi, że jest ono na dalszym planie, a kwestią ważniejszą jest promowanie sponsorów..., o których prowadzący przynudza.
gilda07.08.2019, 22:35
Dzisiaj właśnie jeżdzili po drogach w Białce jeden obok drugiego a przepisy mówią jeden za drugim. I to ma być szkolenie?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl