15.10.2019, 20:19 | czytano: 1980

Projekt "Pieniny dla rodziny" (zdjęca)

zdj. Aneta Markus
Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach promuje pienińską kulturę w ramach zadania „Pieniny dla rodziny” . Motywem przewodnim realizowanego projektu są baśnie oraz legendy Ziemi Czorsztyńskiej.
Spacery edukacyjne, spotkania autorskie oraz warsztaty manualne a wszystko owiane lekką mgiełką legend i podań krążących nad Gminą Czorsztyn. Aż do końca października w naszej gminie trwać będą zajęcia realizowane w ramach programu EtnoPolska 2019. Wszystko za sprawą środków pozyskanych przez Dyrektor Biblioteki z Narodowego Centrum Kultury.
- Przedsięwzięcie skierowane jest do dzieci i dorosłych, gdzie przekaz międzypokoleniowy pełni funkcje integracyjną. Celem realizowanego projektu jest aktywne uczestnictwo lokalnej społeczności w życiu społeczno – kulturalnym oraz integracja lokalnego środowiska - relacjonuje Joanna Bator Dyrektor Biblioteki.

W ramach projektu „Pieniny dla Rodziny” dla młodzieży oraz dzieci zorganizowano dwa spotkania autorskie z pisarką Ewą Stadtmuller, która wywarła na najmłodszych spore wrażenie opowiadając z pasją o swojej pracy pisarskiej. Ponadto dzieci zaznajomiły się z lokalną legendą podczas wycieczek: w ruiny Zamku w Czorsztynie, na Zamek w Niedzicy oraz spływając tratwą flisacką Przełomem Dunajca.

Dorośli mieszkańcy Gminy Czorsztyn, a raczej mieszkanki, bo w zajęciach manualnych z wyszywania toreb filcowych udział wzięły same panie, tworzyły piękne pienińskie wzory podczas zajęć, jakie miały miejsce w bibliotece w Kluszkowcach oraz w Sromowcach Wyżnych. W ramach projektu w terminie do 30 października br. odbędzie się jeszcze konkurs "Opowiadania legend gwarą'' , co przybliży miejscowej społeczności magię krążących tutaj legend i podań Pienińskich.

Całkowity koszt projektu to 13 100 zł, z czego 11 000 zł stanowi dofinasowanie z Narodowego Centrum Kultury. Pozostały koszt stanowi wkład własny gminnej biblioteki Publicznej w Kluszkowcach.

opr. Aneta Markus
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl